Race Results

 
Plano Pacers 5K, 10K & Jr. Sprint at Bob Woodruff Park, Plano, TX Saturday, January 25, 2003
5K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Scott MacPherson          16:32         1 Melissa Cheshier          23:53
        2 Jim Dietz                 17:23         2 Cynthia Thomas            26:03
        3 Brian Bonner              18:14         3 Julie Gorman              27:07
        4 Michael Novotny           19:37         4 Jennifer Shank            27:34
        5 James Royal               20:56         5 Paula Evans               27:56
        6 George Kempston           21:43         6 Sheree Bayless            29:06
        7 Bob Wilmot                22:07         7 Belinda Dugas             29:22
        8 Jeff Smith                22:47         8 Tamara Clatanoff          29:40
        9 Terry Gorman              22:51         9 Lori DaSilva              30:04
       10 Tom Beitinger             22:54        10 Gennifer Stratton         30:16

 Ovrall:  Scott MacPherson          16:32  Ovrall:  Melissa Cheshier          23:53
 Master:  Jim Dietz                 17:23  Master:  Cynthia Thomas            26:03
 Senior:  George Kempston           21:43  Senior:  Mary Ellen Cherry         36:26

  14-un:  Kevin Munoz               25:41   24-un:  Julie Gorman              27:07
          Kolby Konigsmark          26:47                                          
          Michael Munoz             27:30   25-29:  Jennifer Shank            27:34
                                                    Bernadette Waguespack     32:31
  15-19:  Luke Koskan               26:18                                          
          John Prater               36:14   30-34:  Lori DaSilva              30:04
                                                    Gennifer Stratton         30:16
  20-29:  Eric Williamson           26:31                                          
          Brian Woods               30:54   35-39:  Belinda Dugas             29:22
                                                    Tamara Clatanoff          29:40
  30-34:  Michael Novotny           19:37           Jennifer Wagner           30:32
          Terry McIntyre            24:50                                          
          Matt Johnson              25:44   40-49:  Sheree Bayless            29:06
                                                    Elaine Francis            40:02
  35-39:  John DaSilva              27:57                                          
                                            50-54:  Paula Evans               27:56
  40-44:  James Royal               20:56                                          
          Jeff Smith                22:47                                          
          Terry Gorman              22:51                                          
                                                                                   
  45-49:  Brian Bonner              18:14                                          
          Mike Picard               25:08                                          
          Gary Bittner              36:14                                          
                                                                                   
  50-54:  Mark Evans                25:48                                          
          Donald Stanford           27:06                                          
                                                                                   
  55-59:  Bob Wilmot                22:07                                          
          Tom Beitinger             22:54                                          
          Norm Frable               23:43                                          
                                                                                   
  60-64:  James Gabhart             23:34                                          
          Jack Manning              23:48                                          
          James Matthews            27:43                                          
                                                                                   
  65-ov:  William Jones             50:08                                          
                                                                                   
 Clydes:  John Ahrens               23:19                                          
          Robert Wyatt              23:40                                          
          John Sloan                24:47                                          
                                                                                   

10K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Tommy Smith             0:38:10         1 Jennifer Broton         0:42:43
        2 Joe Landry              0:38:20         2 Caroline Ong            0:44:28
        3 David Tomkinson         0:38:38         3 Laura Fossier           0:45:58
        4 J J Jenkins             0:39:17         4 Janice Silva            0:46:25
        5 Ruben Saguil            0:39:50         5 Claire Goulthorpe       0:46:42
        6 Jose Moreno             0:40:21         6 Stephanie Herbel        0:47:52
        7 Jeff Hashe              0:40:51         7 Leslie Smith            0:47:53
        8 Scott Wilson            0:41:40         8 Cynthia Samilton        0:49:27
        9 Matthew Novotny         0:41:43         9 Charlene Johnson        0:49:41
       10 Larry Fahrendorff       0:42:01        10 Ella Montgomery         0:50:11

 Ovrall:  Tommy Smith             0:38:10  Ovrall:  Jennifer Broton         0:42:43
 Master:  J J Jenkins             0:39:17  Master:  Laura Fossier           0:45:58
 Senior:  Bill Johnson            0:45:16  Senior:  Kathy Frable            0:57:30

  19-un:  Jose Moreno             0:40:21   24-un:  Stephanie Herbel        0:47:52
          Keegan Konigsmark       0:48:22                                          
                                            25-29:  Caroline Ong            0:44:28
  20-29:  David Tomkinson         0:38:38           Janice Silva            0:46:25
          Matthew Novotny         0:41:43                                          
                                            30-34:  Charlene Johnson        0:49:41
  30-34:  Steve Johnson           0:51:01                                          
          Allen Freeman           1:01:44   35-39:  Leslie Smith            0:47:53
          Mike Martin             1:01:44           Maritza Sloan           0:55:40
                                                    Michelle Meiches        0:56:44
  35-39:  Joe Landry              0:38:20                                          
          Ruben Saguil            0:39:50   40-44:  Claire Goulthorpe       0:46:42
          Jeff Hashe              0:40:51           Cynthia Samilton        0:49:27
                                                    Ella Montgomery         0:50:11
  40-44:  Terry Stone             0:43:23                                          
          Steve Kipisz            0:44:21   45-49:  Bronda Starling         0:54:43
          Tom Faulkner            0:44:56           Debbie Tressa           0:58:57
                                                                                   
  45-49:  Rusty Shelton           0:43:14   50-54:  Jeanne Pitz             0:56:24
          Phil Buelow             0:43:34                                          
          Lou Baylog              0:44:34                                          
                                                                                   
  50-54:  Larry Fahrendorff       0:42:01                                          
          Ken Ashby               0:44:02                                          
          Paul Richardson         0:52:26                                          
                                                                                   
  55-59:  Marvin DuBois           0:53:02                                          
          Hector Teran            0:54:18                                          
          Richard Smith           0:54:24                                          
                                                                                   
  60-ov:  Al Angell               0:58:39                                          
                                                                                   
 Clydes:  Juan Bergelund          0:46:25                                          
          Steve Schiemann         0:46:41                                          
          Chuck Gans              0:49:23                                          
                                                                                   

JR. SPRINT (0.673 mi) TOP FINISHERS
          BOYS  0-8                                 GIRLS  0-8
        1 Kevin Munoz               05:11         1 Megan Miller              09:32
        2 Michael Hashe             06:30                                          

          BOYS  9-12                                GIRLS  9-12
        1 Michael Munoz             05:10         1 Lauren Bailey             05:58
                                                                                   



Plano Pacers 5K Results---Saturday, January 25, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Scott MacPherson       Plano            15 m y    16:32  05:19   16.5    97.7   
    2. Jim Dietz              Prosper          42 m n    17:23  05:36   17.4    90.9   
    3. Brian Bonner                            46 m y    18:14  05:52   18.2    88.7   
    4. Michael Novotny        Plano            30 m y    19:37  06:19   19.6    76.8   
    5. James Royal                             40 m y    20:56  06:44   20.9    74.7   
    6. George Kempston        Richardson       58 m y    21:43  06:59   21.7    81.4   
    7. Bob Wilmot             Plano            58 m y    22:07  07:07   22.1    79.9   
    8. Jeff Smith             Plano            42 m y    22:47  07:20   22.8    69.3   
    9. Terry Gorman           Frisco           44 m y    22:51  07:21   22.8    69.9   
   10. Tom Beitinger                           57 m n    22:54  07:22   22.9    76.5   
   11. David Maldonado        Plano            44 m y    23:09  07:27   23.1    69.0   
   12. John Ahrens            Frisco           43 m y    23:19  07:30   23.3    68.1   
   13. Jim Bond               Plano            40 m y    23:23  07:32   23.4    66.9   
   14. James Gabhart          The Colony       61 m y    23:34  07:35   23.6    77.1   
   15. Robert Wyatt           Plano            37 m y    23:40  07:37   23.7    65.1   
   16. Norm Frable            McKinney         57 m y    23:43  07:38   23.7    73.9   
   17. Jack Manning           Dallas           60 m y    23:48  07:40   23.8    75.6   
   18. Melissa Cheshier       Plano            27 f y    23:53  07:41   23.9    71.2   
   19. (no card)                                         24:17  07:49   24.3           
   20. John Sloan             Plano            41 m y    24:47  07:59   24.8    63.4   
   21. Terry McIntyre         Plano            31 m y    24:50  07:60   24.8    60.8   
   22. Rodger Olsen           Plano            55 m y    25:02  08:03   25.0    68.9   
   23. Mike Picard            Plano            49 m y    25:08  08:05   25.1    65.6   
   24. Kevin Munoz            Cedar Hill        8 m y    25:41  08:16   25.7    78.2   
   25. Matt Johnson           Allen            33 m y    25:44  08:17   25.7    59.0   
   26. Mark Evans             Plano            52 m y    25:48  08:18   25.8    65.3   
   27. Cynthia Thomas         Denton           51 f y    26:03  08:23   26.0    72.7   
   28. Luke Koskan            Plano            19 m y    26:18  08:28   26.3    58.5   
   29. Mike Koskan            Plano            57 m y    26:20  08:29   26.3    66.6   
   30. Eric Williamson        Murphy           27 m y    26:31  08:32   26.5    56.6   
   31. Kolby Konigsmark       Richardson       13 m y    26:47  08:37   26.8    62.9   
   32. Donald Stanford        Dallas           53 m n    27:06  08:43   27.1    62.6   
   33. Julie Gorman           Frisco           14 f y    27:07  08:44   27.1    68.8   
   34. Michael Munoz          Cedar Hill       11 m y    27:30  08:51   27.5    64.8   
   35. Jennifer Shank         Plano            26 f y    27:34  08:52   27.6    61.7   
   36. James Matthews         Richardson       63 m y    27:43  08:55   27.7    66.8   
   37. Paula Evans            Plano            54 f y    27:56  08:59   27.9    69.4   
   38. John DaSilva           Rowlett          38 m y    27:57  08:60   27.9    55.4   
   39. Sheree Bayless         Desoto           40 f y    29:06  09:22   29.1    60.9   
   40. Karl Woods             Irving           33 m y    29:18  09:26   29.3    51.8   
   41. Belinda Dugas          Plano            36 f y    29:22  09:27   29.4    59.3   
   42. Tamara Clatanoff       Allen            35 f y    29:40  09:33   29.7    58.4   
   43. Bobby Clark            Allen            46 m y    29:59  09:39   30.0    53.9   
   44. Lori DaSilva           Rowlett          32 f y    30:04  09:41   30.1    57.1   
   45. Gennifer Stratton      Plano            31 f n    30:16  09:45   30.3    56.5   
   46. Marty Stratton         Plano            30 m n    30:19  09:45   30.3    49.7   
   47. Jennifer Wagner        Plano            39 f y    30:32  09:50   30.5    57.7   
   48. Brian Woods            Arlington        29 m y    30:54  09:57   30.9    48.7   
   49. Bernadette Waguespack  Plano            26 f n    32:31  10:28   32.5    52.3   
   50. Kevin Ong              Van Alstyne      31 m y    33:48  10:53   33.8    44.7   
   51. Gary Bittner           Frisco           45 m y    36:14  11:40   36.2    44.3   
   52. John Prater            Garland          17 m y    36:14  11:40   36.2    43.3   
   53. Nelson Prater          Garland          42 m y    36:15  11:40   36.2    43.6   
   54. Mary Ellen Cherry      Richardson       68 f y    36:26  11:44   36.4    60.8   
   55. Paul Lee               Terrell          64 m y    37:56  12:13   37.9    49.3   
   56. Bill Taylor            Plano            33 m y    38:49  12:30   38.8    39.1   
   57. Elaine Francis         Richardson       42 f n    40:02  12:53   40.0    44.7   
   58. Peter Bailey           McKinney         62 m y    41:07  13:14   41.1    44.6   
   59. William Jones          Plano            65 m y    50:08  16:08   50.1    37.7   

Plano Pacers 10K Results---Saturday, January 25, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Tommy Smith            Garland          37 m y  0:38:10  06:09   18.2    84.8   
    2. Joe Landry             Bilbao Spain     36 m y  0:38:20  06:10   18.3    84.1   
    3. David Tomkinson        Plano            29 m y  0:38:38  06:13   18.4    81.7   
    4. J J Jenkins            Garland          50 m y  0:39:17  06:19   18.7    88.7   
    5. Ruben Saguil           Farmers Branch   38 m y  0:39:50  06:25   19.0    81.6   
    6. Jose Moreno            Mount Pleasant   16 m n  0:40:21  06:30   19.2    82.8   
    7. Jeff Hashe             Plano            36 m y  0:40:51  06:34   19.5    78.9   
    8. Scott Wilson           Plano            37 m y  0:41:40  06:42   19.8    77.7   
    9. Matthew Novotny        Plano            28 m y  0:41:43  06:43   19.9    75.6   
   10. Larry Fahrendorff      Allen            54 m y  0:42:01  06:46   20.0    85.5   
   11. Jennifer Broton        Fort Worth       30 f y  0:42:43  06:52   20.3    83.9   
   12. Bryan Bartley          St Petersburg    37 m n  0:43:04  06:56   20.5    75.2   
   13. Rusty Shelton          Allen            49 m y  0:43:14  06:57   20.6    80.1   
   14. Terry Stone            Plano            42 m y  0:43:23  06:59   20.7    76.5   
   15. Phil Buelow            Richardson       45 m y  0:43:34  07:01   20.7    77.5   
   16. Ken Ashby              Dallas           50 m y  0:44:02  07:05   21.0    79.2   
   17. Steve Kipisz                            41 m y  0:44:21  07:08   21.1    74.4   
   18. Caroline Ong           Van Alstyne      29 f y  0:44:28  07:09   21.2    80.5   
   19. Lou Baylog             McKinney         45 m y  0:44:34  07:10   21.2    75.7   
   20. Tom Faulkner                            41 m y  0:44:56  07:14   21.4    73.4   
   21. Bill Johnson           Plano            63 m y  0:45:16  07:17   21.6    85.9   
   22. Frank Araiza           Plano            44 m n  0:45:46  07:22   21.8    73.3   
   23. Laura Fossier          Plano            44 f y  0:45:58  07:24   21.9    82.7   
   24. James Miller           Allen            37 m y  0:46:18  07:27   22.0    69.9   
   25. Juan Bergelund         Lima Peru        46 m y  0:46:25  07:28   22.1    73.1   
   26. Janice Silva           Rowlett          29 f y  0:46:25  07:28   22.1    77.1   
   27. Steve Schiemann        Corinth          40 m y  0:46:41  07:31   22.2    70.3   
   28. Claire Goulthorpe      Dallas           42 f y  0:46:42  07:31   22.2    80.5   
   29. Tad Wall               McKinney         46 m y  0:47:26  07:38   22.6    71.6   
   30. Stephanie Herbel       Little Elm       23 f n  0:47:52  07:42   22.8    74.9   
   31. Leslie Smith           Garland          36 f y  0:47:53  07:42   22.8    76.3   
   32. Keegan Konigsmark      Richardson       15 m y  0:48:22  07:47   23.0    70.2   
   33. David Wagner           Plano            38 m y  0:49:06  07:54   23.4    66.2   
   34. Chuck Gans             Plano            38 m y  0:49:23  07:57   23.5    65.8   
   35. Cynthia Samilton       Rowlett          43 f y  0:49:27  07:57   23.5    76.4   
   36. (no card)                                       0:49:29  07:58   23.6           
   37. Charlene Johnson       Allen            31 f y  0:49:41  07:60   23.7    72.3   
   38. Ella Montgomery        Plano            40 f y  0:50:11  08:05   23.9    74.1   
   39. Steve Johnson          Plano            31 m y  0:51:01  08:13   24.3    62.2   
   40. Nicholas Boquet        Allen            37 m y  0:51:22  08:16   24.5    63.0   
   41. Paul Richardson        Richardson       51 m y  0:52:26  08:26   25.0    67.0   
   42. Marvin DuBois                           56 m y  0:53:02  08:32   25.3    68.8   
   43. Les Price              Wylie            54 m y  0:53:28  08:36   25.5    67.2   
   44. Hector Teran           Dallas           55 m n  0:54:18  08:44   25.9    66.7   
   45. Richard Smith          Dallas           55 m y  0:54:24  08:45   25.9    66.5   
   46. Bronda Starling        Garland          45 f n  0:54:43  08:48   26.1    69.9   
   47. Roy Bayless            Desoto           40 m y  0:55:19  08:54   26.3    59.3   
   48. Maritza Sloan          Plano            38 f y  0:55:40  08:58   26.5    66.2   
   49. Jeanne Pitz            Richardson       52 f y  0:56:24  09:05   26.9    71.1   
   50. Michelle Meiches       Dallas           39 f y  0:56:44  09:08   27.0    65.3   
   51. Kathy Frable           McKinney         57 f y  0:57:30  09:15   27.4    72.6   
   52. Al Angell              Dallas           63 m y  0:58:39  09:26   27.9    66.3   
   53. Debbie Tressa          Plano            48 f y  0:58:57  09:29   28.1    66.1   
   54. James Kelley           Plano            52 m y  1:00:00  09:39   28.6    58.9   
   55. Allen Freeman          The Colony       30 m y  1:01:44  09:56   29.4    51.3   
   56. Mike Martin            Allen            32 m y  1:01:44  09:56   29.4    51.5   
   57. Jill Johnson           Plano            36 f y  1:02:13  10:01   29.6    58.7   
   58. Andy McLaughlin        Carrollton       43 m y  1:03:19  10:11   30.2    52.7   
   59. Jim Tressa             Plano            58 m y  1:03:54  10:17   30.4    58.1   
   60. Rhonda Armour          Plano            43 f n  1:03:55  10:17   30.4    59.1   
   61. Henry Tam              Plano            48 m y  1:04:30  10:23   30.7    53.3   
   62. Rutland Bussey         St Petersburg    43 m n  1:06:39  10:44   31.7    50.0   
   63. Mark Salamasick        Plano            48 m y  1:06:49  10:45   31.8    51.5   

Plano Pacers Jr. Sprint (0.673 miles) Results---Saturday, January 25, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Michael Munoz                           11 m      05:10  07:41   27.7    64.4   
    2. Kevin Munoz                              8 m      05:11  07:42   27.8    72.4   
    3. Lauren Bailey                           12 f      05:58  08:52   32.0    61.3   
    4. Michael Hashe                            6 m      06:30  09:39   34.8    64.3   
    5. David Hashe                              4 m      07:22  10:57   39.5    64.9   
    6. Bryon Munoz                              4 m      08:10  12:08   43.7    58.5   
    7. Megan Miller                             7 f      09:32  14:10   51.1    46.9   
    8. Matt Miller                              4 m      11:29  17:04   61.5    41.6   



LEGEND
  Left-to-right: finish place, name, hometown, age, sex, member?
  FinTime is the official individual finish time in (h:)mm:ss format.
  Pace is the calculated average pace per mile in mm:ss format.
  5Keq is the equivalent 5K finish time in minutes and tenths.
  Score is a performance grade with factors for age and sex.

KEY TO AGE-GRADED PERFORMANCE SCORES
            100 +             national competitor
            90-99             regional competitor
            80-89             local competitor
            70-79             above average
            60-69             near average
            50-59             below average
            40-49             novice runner
            30-39             fitness walker

Race Day Volunteers:
Race Directors                Kelly & Clyde Shank
Course Certification          Ken Ashby
Course Setup                  Ken Ashby, Mike Picard
Registration                  Marylyn & Bob Patrick, Kelly & Clyde Shank
Aid Station                   Cindy Dubois
Timers                        Clyde Shank, Tom Delaney
Cards                         Karen Eldredge, Tom Delaney, Lauren Bailey
Jr. Sprint                    Mike Koskan
Results Monitor               Marylyn & Bob Patrick
Awards                        Kelly & Clyde Shank, Bob Wilmot
Food & Drinks                 Kelly & Clyde Shank
Results                       James Kelley, John Holliman

Store certificate winners:
RunOn!                        James Gabhart
                              Steve Kipisz
                              Jennifer Broton

Luke's                        Cynthia Thomas

New Records:
None.