Race Results

 
Plano Pacers 5K, 15K, & Jr. Sprint at Bob Woodruff Park, Plano, TX Saturday, February 24, 2001
5K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Steve Mudgett             18:30         1 Sheila Natho              21:09
        2 Mark Underwood            18:42         2 Maria Moore               23:17
        3 Jim Drumm                 18:48         3 Claire Goulthorpe         24:38
        4 John Baer                 18:50         4 Cynthia Thomas            25:27
        5 Bill Shaw                 18:58         5 Charlene Johnson          25:41
        6 Michael Novotny           19:15         6 Michelle Wyatt            27:10
        7 J J Jenkins               19:26         7 Jessica Carlsen           30:30
        8 Ray Boydstun              19:30         8 Becky Hathaway            31:58
        9 Don Wallace               19:34         9 Mary Ellen Marquardt      33:14
       10 John Nance                20:07        10 Irene Weber               45:00

 Ovrall:  Steve Mudgett             18:30  Ovrall:  Sheila Natho              21:09
 Master:  Jim Drumm                 18:48  Master:  Maria Moore               23:17
 Senior:  Bill Shaw                 18:58  Senior:  Mary Ellen Marquardt      33:14

  29-un:  Michael Novotny           19:15   29-un:  Charlene Johnson          25:41
          Richard Weber             21:13           Jessica Carlsen           30:30
          Philip Caputo             21:43           Irene Weber               45:00
                                                                                   
  30-34:  Ray Boydstun              19:30   30-39:  Michelle Wyatt            27:10
          Joe Landry                20:20                                          
          Ray Cooper                28:47   40-54:  Claire Goulthorpe         24:38
                                                    Cynthia Thomas            25:27
  35-39:  Mark Underwood            18:42                                          
          Jeff Fox                  20:18   55-ov:  Linda Schumack            56:27
          Steve Schiemann           22:17                                          
                                           Clydes:  Becky Hathaway            31:58
  40-44:  John Baer                 18:50                                          
          Phil Buelow               21:34                                          
          Mark Kamenish             21:35                                          
                                                                                   
  45-49:  J J Jenkins               19:26                                          
          Don Wallace               19:34                                          
          Michael Sullivan          27:01                                          
                                                                                   
  50-54:  John Nance                20:07                                          
          Jim Norris                29:05                                          
                                                                                   
  55-59:  Thomas Beitinger          21:49                                          
          John Pitcairn             22:13                                          
          C Jackson                 22:45                                          
                                                                                   
  60-69:  Bill Johnson              22:46                                          
          John Ketchum              25:48                                          
          Larry McCarty             26:43                                          
                                                                                   
  70-ov:  John Hickey               36:01                                          
          Bud Mantz                 39:59                                          
                                                                                   
 Clydes:  Hershell Hanks            27:09                                          
                                                                                   

15K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 David Potter            1:02:14         1 Sara Mendo              1:14:22
        2 Matthew Novotny         1:02:25         2 Kathi Boor              1:22:19
        3 Tom Faulkner            1:06:11         3 Renee Mitchell          1:25:36
        4 Larry Fahrendorff       1:06:51         4 Diane Sherer            1:29:16
        5 Mike Schafer            1:09:34         5 Alycia Kemmitz          1:29:47
        6 James Royal             1:09:40         6 Michelle Meiches        1:30:50
        7 Rusty Shelton           1:10:19         7 Fran Jensen             1:33:23
        8 Butler James            1:11:31         8 Cheryl Reifer           1:43:30
        9 Victor Hegemann         1:13:49
       10 Mike Koskan             1:14:10

 Ovrall:  David Potter            1:02:14  Ovrall:  Sara Mendo              1:14:22
 Master:  Larry Fahrendorff       1:06:51  Master:  Fran Jensen             1:33:23
 Senior:  Victor Hegemann         1:13:49  Senior:                                 

  29-un:  Matthew Novotny         1:02:25   29-un:  Alycia Kemmitz          1:29:47
          Alex Coon               1:14:37                                          
                                            30-39:  Kathi Boor              1:22:19
  30-34:  John Holliman           1:23:27           Renee Mitchell          1:25:36
                                                    Diane Sherer            1:29:16
  35-39:  Tom Faulkner            1:06:11                                          
                                            40-ov:  Cheryl Reifer           1:43:30
  40-44:  Mike Schafer            1:09:34                                          
          Butler James            1:11:31                                          
          Richard Weber           1:17:16                                          
                                                                                   
  45-49:  Rusty Shelton           1:10:19                                          
          Jim Garner              1:25:26                                          
                                                                                   
  50-54:  W D Kopp                1:14:57                                          
          Doug Adams              1:17:37                                          
                                                                                   
  55-59:  Mike Koskan             1:14:10                                          
          Gary Welch              1:28:25                                          
          Norm Frable             1:31:08                                          
                                                                                   
  60-ov:  Fred Hawn               1:16:28                                          
                                                                                   
 Clydes:  James Royal             1:09:40                                          
          Greg Soltis             1:25:27                                          
          David Heselton          1:25:53                                          
                                                                                   

JR. SPRINT (0.673 mi) TOP FINISHERS
          BOYS  0-8                                 GIRLS  0-8
        1 Tommy Trompeter           05:02         1 Colleen Weber             07:02
        2 Sean Trompeter            06:05         2 Ranee Samaniego           09:15

          BOYS  9-12                                GIRLS  9-12
        1 Alex Wallace              04:21         1 Kelsy Boor                06:46
        2 Kolby Konigsmark          04:49         2 Joscelyn Trompeter        06:47



Plano Pacers 5K Results---Saturday, February 24, 2001
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Steve Mudgett          Richardson       44 m n    18:30  05:57   18.5    86.3   
    2. Mark Underwood         Plano            39 m y    18:42  06:01   18.7    83.2   
    3. Jim Drumm                               42 m y    18:48  06:03   18.8    84.0   
    4. John Baer              Dallas           44 m n    18:50  06:04   18.8    84.8   
    5. Bill Shaw                               58 m y    18:58  06:06   19.0    93.2   
    6. Michael Novotny        Plano            28 m y    19:15  06:12   19.2    78.0   
    7. J J Jenkins            Garland          48 m y    19:26  06:15   19.4    84.3   
    8. Ray Boydstun           Plano            31 m y    19:30  06:17   19.5    77.4   
    9. Don Wallace            Plano            47 m y    19:34  06:18   19.6    83.2   
   10. John Nance                              52 m      20:07  06:28   20.1    83.7   
   11. Jeff Fox               Dallas           38 m y    20:18  06:32   20.3    76.3   
   12. Joe Landry             Bilbao Spain     34 m y    20:20  06:33   20.3    74.9   
   13. Sheila Natho           Dallas           35 f y    21:09  06:48   21.1    81.9   
   14. Richard Weber          Arlington        15 m y    21:13  06:50   21.2    76.2   
   15. Phil Buelow            Richardson       43 m y    21:34  06:56   21.6    73.6   
   16. Mark Kamenish          Plano            43 m y    21:35  06:57   21.6    73.6   
   17. Philip Caputo          Plano            18 m n    21:43  06:59   21.7    71.4   
   18. Alex Wallace           Plano            11 m y    21:47  07:01   21.8    81.8   
   19. Thomas Beitinger                        55 m      21:49  07:01   21.8    79.0   
   20. Keegan Konigsmark      Richardson       13 m y    22:00  07:05   22.0    76.6   
   21. John Pitcairn                           59 m y    22:13  07:09   22.2    80.3   
   22. Steve Schiemann        Corinth          38 m y    22:17  07:10   22.3    69.5   
   23. Brian Pace             Oakdale CA       36 m n    22:37  07:17   22.6    67.9   
   24. Jonathan Moody         Wylie            21 m y    22:41  07:18   22.7    66.9   
   25. C Jackson              Plano            56 m n    22:45  07:19   22.7    76.4   
   26. Bill Johnson           Plano            61 m y    22:46  07:20   22.8    79.8   
   27. David Maldonado                         42 m y    23:00  07:24   23.0    68.7   
   28. Jeff Smith             Plano            40 m y    23:14  07:29   23.2    67.3   
   29. Maria Moore            Plano            40 f y    23:17  07:30   23.3    76.1   
   30. Ross Ayluck            Tulsa OK         35 m n    24:29  07:53   24.5    62.5   
   31. Claire Goulthorpe      Dallas           40 f y    24:38  07:56   24.6    71.9   
   32. Alex Wyatt             Plano            10 m y    24:42  07:57   24.7    74.7   
   33. Kelly Rogers           Frisco           42 m y    24:49  07:59   24.8    63.7   
   34. Cynthia Thomas         Denton           49 f n    25:27  08:11   25.4    73.4   
   35. Charlene Johnson       Allen            29 f y    25:41  08:16   25.7    66.4   
   36. John Ketchum           Carrollton       63 m y    25:48  08:18   25.8    71.8   
   37. Grant White            Edgewood KY      24 m n    26:32  08:32   26.5    56.6   
   38. Kolby Konigsmark       Richardson       11 m y    26:39  08:35   26.6    66.9   
   39. Larry McCarty          Richardson       60 m n    26:43  08:36   26.7    67.4   
   40. Jeff Pace              Plano            43 m n    26:58  08:41   27.0    58.9   
   41. Michael Sullivan       Dallas           49 m n    27:01  08:42   27.0    61.0   
   42. Hershell Hanks         Garland          58 m y    27:09  08:44   27.1    65.1   
   43. Michelle Wyatt         Plano            36 f y    27:10  08:45   27.2    64.0   
   44. Denis Bernal           Allen            26 m y    28:05  09:02   28.1    53.4   
   45. Ray Cooper             Allen            31 m n    28:47  09:16   28.8    52.5   
   46. Jim Norris             Plano            54 m      29:05  09:22   29.1    58.8   
   47. Jessica Carlsen        Plano            12 f y    30:30  09:49   30.5    64.2   
   48. Henry Tam              Plano            47 m y    31:54  10:16   31.9    51.0   
   49. Becky Hathaway         Richardson       39 f y    31:58  10:17   32.0    55.2   
   50. Mary Ellen Marquardt   Richardson       66 f y    33:14  10:42   33.2    65.2   
   51. Bobby Clark            Allen            44 m y    34:14  11:01   34.2    46.7   
   52. Jim Carlsen            Plano            37 m y    34:49  11:12   34.8    44.3   
   53. Mark Salamasick        Plano            46 m y    35:04  11:17   35.1    46.1   
   54. John Hickey            Dallas           73 m n    36:01  11:36   36.0    57.6   
   55. Tom Lynn                                61 m n    38:02  12:14   38.0    47.8   
   56. Peter Bailey           McKinney         60 m y    39:20  12:40   39.3    45.8   
   57. Bud Mantz              Dallas           70 m n    39:59  12:52   40.0    50.0   
   58. Irene Weber            Arlington        13 f y    45:00  14:29   45.0    42.4   
   59. Linda Schumack         Dallas           59 f n    56:27  18:10   56.4    35.8   


Plano Pacers 15K Results---Saturday, February 24, 2001
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. David Potter           Garland          42 m y  1:02:14  06:41   19.2    82.3   
    2. Matthew Novotny        Plano            27 m y  1:02:25  06:42   19.3    77.9   
    3. Tom Faulkner           Plano            39 m y  1:06:11  07:06   20.4    76.2   
    4. Larry Fahrendorff      Plano            52 m y  1:06:51  07:10   20.6    81.7   
    5. Mike Schafer           Mesquite         40 m n  1:09:34  07:28   21.5    72.8   
    6. James Royal            Plano            38 m y  1:09:40  07:28   21.5    72.0   
    7. Rusty Shelton          Allen            47 m y  1:10:19  07:33   21.7    75.0   
    8. Butler James           Chickasha        44 m n  1:11:31  07:40   22.1    72.4   
    9. Victor Hegemann        Richardson       60 m n  1:13:49  07:55   22.8    79.0   
   10. Mike Koskan            Plano            55 m y  1:14:10  07:57   22.9    75.3   
   11. Sara Mendo             Brownsville      27 f y  1:14:22  07:59   22.9    74.1   
   12. Alex Coon              Edgewood KY      25 m n  1:14:37  08:00   23.0    65.2   
   13. W D Kopp               Tulsa OK         51 m y  1:14:57  08:02   23.1    72.3   
   14. Fred Hawn              Poetry TX        62 m y  1:16:28  08:12   23.6    77.8   
   15. Richard Weber          Arlington        44 m y  1:17:16  08:17   23.8    67.0   
   16. Doug Adams             Plano            51 m y  1:17:37  08:20   23.9    69.8   
   17. Kirby Collins                           42 m y  1:18:46  08:27   24.3    65.0   
   18. Jim Cavanaugh          Plano            40 m y  1:22:07  08:49   25.3    61.7   
   19. Kathi Boor             Plano            35 f y  1:22:19  08:50   25.4    68.2   
   20. John Holliman          Plano            34 m y  1:23:27  08:57   25.7    59.2   
   21. Jim Garner             McKinney         47 m y  1:25:26  09:10   26.4    61.7   
   22. Greg Soltis            McKinney         44 m y  1:25:27  09:10   26.4    60.6   
   23. Renee Mitchell         Plano            36 f y  1:25:36  09:11   26.4    65.9   
   24. David Heselton         Plano            39 m y  1:25:53  09:13   26.5    58.7   
   25. Ted Roberts            Plano            42 m y  1:26:56  09:20   26.8    58.9   
   26. Gary Welch             Carrollton       57 m y  1:28:25  09:29   27.3    64.3   
   27. Diane Sherer           Garland          38 f y  1:29:16  09:35   27.5    63.7   
   28. Alycia Kemmitz         Plano            26 f y  1:29:47  09:38   27.7    61.4   
   29. Michelle Meiches       Dallas           37 f y  1:30:50  09:45   28.0    62.3   
   30. Norm Frable            McKinney         55 m y  1:31:08  09:47   28.1    61.3   
   31. Jim Tressa                              56 m y  1:33:18  10:01   28.8    60.4   
   32. Fran Jensen                             54 f    1:33:23  10:01   28.8    67.3   
   33. Cheryl Reifer          Plano            40 f y  1:43:30  11:06   31.9    55.5   


Plano Pacers Jr. Sprint (0.673 miles) Results---Saturday, February 24, 2001
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Alex Wallace                            11 m      04:21  06:28   23.3    76.5   
    2. Kolby Konigsmark                        11 m      04:49  07:09   25.8    69.1   
    3. Alexander Wyatt                         10 m      04:56  07:20   26.4    69.8   
    4. Tommy Trompeter                          8 m      05:02  07:29   27.0    74.5   
    5. Sean Trompeter                           6 m      06:05  09:02   32.6    68.7   
    6. Kyle Boor                                7 m      06:17  09:20   33.7    62.8   
    7. Kelsy Boor                               9 f      06:46  10:03   36.2    60.0   
    8. Joscelyn Trompeter                       9 f      06:47  10:05   36.3    59.9   
    9. Mark Trompeter                           4 m      06:47  10:05   36.3    70.5   
   10. Colleen Weber                            7 f      07:02  10:27   37.7    63.6   
   11. Ranee Samaniego                          4 f      09:15  13:45   49.6    58.6   
   12. Shelby Boor                              4 f      10:11  15:08   54.6    53.2   
   13. Henry Weber                              5 m      10:17  15:17   55.1    43.3   



LEGEND
  Left-to-right: finish place, name, hometown, age, sex, member?
  FinTime is the official individual finish time in (h:)mm:ss format.
  Pace is the calculated average pace per mile in mm:ss format.
  5Keq is the equivalent 5K finish time in minutes and tenths.
  Score is a performance grade with factors for age and sex.

KEY TO AGE-GRADED PERFORMANCE SCORES
            100 +             national competitor
            90-99             regional competitor
            80-89             local competitor
            70-79             above average
            60-69             near average
            50-59             below average
            40-49             novice runner
            30-39             fitness walker


Race Day Volunteers:
Race director                 Julie Kaner
Registration                  Julie Kaner, Mike Koskan
Aid station                   Gary & Janet Kaner
Finish line timers            Cindy Engel, Julie Kaner
Junior Sprint                 Jim Gabhart, Irene Weber, Pat Weber, Joe Landry,
                              Peter Bailey, Mister Cone
Course setup                  Terry Ziegler, John Ketchum
Course pickup                 Terry Ziegler
Results                       John Holliman
Awards                        Joe Landry, Julie Kaner, John Ketchum
Bagels                        Kathi Boor
Other                         Pat Weber, Irene Weber, Jim Gabhart, Colleen Weber,
                              Roy Boydstun, Jennifer Jones

Store certificate winners:
Swiatocha's                   Richard Weber
                              James Butler
                              Greg Soltis
Run On                        Mike Koskan
                              John Holliman
                              Larry McCarty
Luke's                        Jim Tressa

No New Records