Race Results

 
Plano Pacers 1 mi, 5K & Jr. Sprint at Bob Woodruff Park, Plano, TX June 25, 2005
1 mi TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Chris Strait            04:50.6         1 Michelle Pense          05:31.3
        2 Tommy Smith             04:54.0         2 Frances McKissick       05:57.3
        3 Tyler Johnson           04:56.8         3 Laura Wilk              06:02.7
        4 Bob Smeby               05:05.4         4 Renee Nobles            06:06.4
        5 Josh Bart               05:07.5         5 Jessica Kirchner        06:20.2
        6 Gene Scaife             05:07.9         6 Maria Moore             06:25.1
        7 Brian Schmidt           05:08.8         7 Stephanie Ahrens        06:36.6
        8 Tyler Counts            05:14.9         8 Caitlin Standifer       06:43.0
        9 Scott Whitten           05:17.2         9 Diana Sulser            06:57.0
       10 Joe Landry              05:19.9        10 Cynthia Thomas          07:09.3

 Ovrall:  Chris Strait            04:50.6  Ovrall:  Michelle Pense          05:31.3
 Master:  Bob Smeby               05:05.4  Master:  Frances McKissick       05:57.3
 Senior:  Jack Manning            06:24.8  Senior:  Kathy Frable            08:02.4

  14-un:  Alan Kamenish           07:11.4   14-un:  Stephanie Ahrens        06:36.6
          Brian Schwall           07:48.8           Claire Kamenish         07:34.3
          Daniel Rosenfield       08:40.9           Lauren Bailey           11:47.9
                                                                                   
  15-19:  Josh Bart               05:07.5   15-19:  Jessica Kirchner        06:20.2
          Tyler Counts            05:14.9           Caitlin Standifer       06:43.0
          Kevin Bresson           05:46.7           Elizabeth Schwall       07:08.6
                                                                                   
  20-24:  Tyler Johnson           04:56.8   20-24:  Jessica Bresson         07:46.1
          Jorge Suarez            08:20.8           Connie Laurent          09:58.1
                                                                                   
  25-29:  Gene Scaife             05:07.9                                          
                                            30-34:  Laura Wilk              06:02.7
  30-34:  Scott Whitten           05:17.2           Charlene Johnson        11:01.6
          Chad Ramsey             05:22.9                                          
          Ryan Loehding           05:28.7   35-39:  Belinda Dugas           07:49.7
                                                                                   
  35-39:  Tommy Smith             04:54.0   40-44:  Renee Nobles            06:06.4
          Brian Schmidt           05:08.8           Maria Moore             06:25.1
          Joe Landry              05:19.9           Michelle Meiches        07:19.1
                                                                                   
  40-44:  Tony Tang               05:50.2   45-49:  Diana Sulser            06:57.0
          Ruben Saguil            06:07.5           Debbie Brewer           07:23.7
          Paul Brown              06:47.0           Lily Lopez              07:33.9
                                                                                   
  45-49:  Dennis Wade             05:21.2   50-54:  Cynthia Thomas          07:09.3
          Jim Drumm               05:24.0           Mary Wells              07:13.7
          David Potter            05:38.4           Debbie Tressa           07:40.4
                                                                                   
  50-54:  J.W. Hawronsky          05:28.2                                          
          Tony Colon              05:30.4   60-64:  Mary Salter             08:42.5
          Steve Standifer         05:51.3           Ruth Olinger            10:31.8
                                                                                   
  55-59:  Mike Koskan             06:54.6   65-69:  Mary Ann Miller         10:19.1
          Hector Teran            06:56.6                                          
          James Kelley            07:27.7   70-ov:  Jan Richards            09:38.0
                                                                                   
  60-64:  Gary Welch              06:28.8                                          
          Thomas Beitinger        06:36.1                                          
          George Kempston         06:42.0                                          
                                                                                   
  65-69:  James Matthews          07:17.2                                          
          Victor Hegemann         07:21.9                                          
          Al Angell               08:15.4                                          
                                                                                   
  70-ov:  Dewey Fambry            07:25.6                                          
                                                                                   
 Clydes:  James Royal             05:39.3                                          
          John Thornton           05:57.6                                          
          Kevin Alstrom           07:43.2                                          
                                                                                   

5K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Joe Miller                17:07         1 Michelle Pense            20:38
        2 Tyler Johnson             17:55         2 Frances McKissick         20:49
        3 Josh Bart                 18:22         3 Cindy Engel               21:57
        4 Tyler Counts              18:42         4 Janice Silva              22:15
        5 Bob Smeby                 18:42         5 Maria Moore               22:33
        6 Adam Rosenfield           18:53         6 Leslie Smith              23:00
        7 Johnny Lee                19:06         7 Marylyn Patrick           23:25
        8 Brad Goodspeed            19:12         8 Renee Nobles              23:38
        9 Jason Couch               19:37         9 D'Ann Conner              24:00
       10 Steve Standifer           19:52        10 Bekah Walter              24:27

 Ovrall:  Joe Miller                17:07  Ovrall:  Michelle Pense            20:38
 Master:  Bob Smeby                 18:42  Master:  Frances McKissick         20:49
 Senior:  Jack Manning              22:50  Senior:  Marylyn Patrick           23:25

  14-un:  Logan Barnes              36:10   14-un:  Bekah Walter              24:27
                                                                                   
  15-19:  Josh Bart                 18:22   15-19:  D'Ann Conner              24:00
          Tyler Counts              18:42           Caitlin Standifer         24:51
          Adam Rosenfield           18:53           Kim Long                  26:08
                                                                                   
  20-24:  Tyler Johnson             17:55   20-24:  Melissa Doss              25:17
                                                    Jessica Bresson           29:58
  25-29:  Denver Stone              20:41           Lori Stone                31:32
          James Johnson             22:01                                          
          Will Raymond              22:48   25-29:  France Falcoa             26:17
                                                    Kari Lane                 28:01
  30-34:  Jason Couch               19:37           Sabrina Hoke              33:06
          Matt Heins                21:24                                          
          LeRoy Valdes              21:59   30-34:  Janice Silva              22:15
                                                    Cathy Hunter              24:34
  35-39:  Manuel Houellemont        20:47           Brea Lingenfelser         25:59
          Kevin Davis               22:52                                          
          Ray Boydston              24:23   35-39:  Cindy Engel               21:57
                                                    Leslie Smith              23:00
  40-44:  James Royal               22:08           Dana Pace                 26:57
          Tony Tang                 22:45                                          
          Paul Brown                23:42   40-44:  Maria Moore               22:33
                                                    Renee Nobles              23:38
  45-49:  Rich Yanacek              20:30           Mary Harokopus            26:53
          Dennis Wade               22:11                                          
          Fred Ellefson             22:27   45-49:  Dianna Sulser             25:11
                                                    Nancy Johnson             28:49
  50-54:  Steve Standifer           19:52           Debra Lee                 39:44
          Gary Wilson               21:32                                          
          Jim Hallmark              22:25   50-54:  Cynthia Thomas            26:58
                                                    Debbie Tressa             28:23
  55-59:  Steve Kent                23:44           Sydney Reif               29:24
          Mike Koskan               25:13                                          
          Tom Vaughn                27:54   55-59:  Cathy Frable              29:42
                                                                                   
  60-64:  Thomas Beitinger          25:52   60-64:  Mary Salter               29:55
          Bill Swetmon              26:07                                          
          James Gabhart             29:56   65-ov:  Jan Richards              33:19
                                                    Mary Ann Miller           35:09
  65-ov:  Victor Hegemann           26:06                                          
          James Matthews            28:56                                          
                                                                                   
 Clydes:  John Thornton             22:36                                          
          Sigi Diaz                 23:41                                          
          Gheorghe Spiride          24:13                                          
                                                                                   

JR. SPRINT (0.673 mi) TOP FINISHERS
          BOYS  0-8                                 GIRLS  0-8
        1 Joey Harokopus            06:09         1 Samantha Gant             07:05
        2 Marshall Erickstad        06:10         2 Lauren Ramsey             08:31
        3 Billy Harokopus           06:24         3 Paige Harriss             08:48

          BOYS  9-12                                GIRLS  9-12
        1 Daniel Rosenfield         04:59         1 Caroline Moore            04:55
        2 Mitchell Erickstad        06:20         2 Claire Kamenish           04:57
                                                                                   



Plano Pacers 1 mi Results---June 25, 2005
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Chris Strait                            31 m    04:50.6  04:51   16.5    91.3   
    2. Tommy Smith            Garland          39 m y  04:54.0  04:54   16.7    93.0   
    3. Tyler Johnson          Fairview         23 m y  04:56.8  04:57   16.9    89.2   
    4. Bob Smeby              Plano            48 m y  05:05.4  05:05   17.4    94.2   
    5. Josh Bart                               17 m    05:07.5  05:08   17.5    89.7   
    6. Gene Scaife            Allen            28 m n  05:07.9  05:08   17.5    85.7   
    7. Brian Schmidt          Sachse           36 m y  05:08.8  05:09   17.6    87.4   
    8. Tyler Counts           Plano            18 m y  05:14.9  05:15   17.9    86.6   
    9. Scott Whitten          Denton           34 m n  05:17.2  05:17   18.0    84.4   
   10. Joe Landry             Dallas           39 m y  05:19.9  05:20   18.2    85.5   
   11. Dennis Wade            Sherman          47 m y  05:21.2  05:21   18.3    89.0   
   12. Chad Ramsey            Carrolton        32 m y  05:22.9  05:23   18.4    82.4   
   13. Jim Drumm                               47 m    05:24.0  05:24   18.4    88.2   
   14. J.W. Hawronsky         Fisco            52 m n  05:28.2  05:28   18.7    90.2   
   15. Ryan Loehding          Carrollton       33 m y  05:28.7  05:29   18.7    81.2   
   16. Tony Colon             Garland          53 m n  05:30.4  05:30   18.8    90.3   
   17. Michelle Pense         Plano            21 f y  05:31.3  05:31   18.9    91.2   
   18. Matt Heins             Plano            31 m y  05:34.4  05:34   19.0    79.4   
   19. Manuel Houellemont     Plano            36 m y  05:36.4  05:36   19.1    80.2   
   20. David Potter           Garland          46 m y  05:38.4  05:38   19.3    84.0   
   21. James Royal            Plano            43 m y  05:39.3  05:39   19.3    82.3   
   22. Kevin Bresson          Plano            16 m y  05:46.7  05:47   19.7    80.6   
   23. Richard Rountree       Dallas           35 m n  05:48.7  05:49   19.8    77.1   
   24. Tony Tang              Allen            44 m y  05:50.2  05:50   19.9    80.2   
   25. Steve Standifer                         50 m y  05:51.3  05:51   20.0    83.0   
   26. Rich Yanacek           Houston          48 m y  05:52.9  05:53   20.1    81.5   
   27. Brian Erickson         Plano            36 m y  05:56.6  05:57   20.3    75.7   
   28. Frances McKissick                       43 f y  05:57.3  05:57   20.3    88.5   
   29. John Thornton          Grand Prairie    45 m y  05:57.6  05:58   20.3    79.0   
   30. Laura Wilk             Plano            33 f y  06:02.7  06:03   20.6    83.4   
   31. Eric Williamson        Murphy           30 m y  06:04.2  06:04   20.7    72.7   
   32. Randy Smith            Dallas           37 m y  06:05.2  06:05   20.8    74.2   
   33. Renee Nobles           Plano            42 f y  06:06.4  06:06   20.8    85.9   
   34. Mike Huber             Plano            48 m y  06:07.0  06:07   20.9    78.4   
   35. Ruben Saguil           Farmers Branch   40 m y  06:07.5  06:08   20.9    74.8   
   36. Fred Ellefson          Allen            45 m y  06:11.7  06:12   21.2    76.0   
   37. Gheorge Spiride        Plano            34 m y  06:13.4  06:13   21.2    71.7   
   38. Charles Brown          Richardson       50 m y  06:15.3  06:15   21.4    77.7   
   39. Bruce Gosset           Allen            45 m y  06:17.0  06:17   21.5    74.9   
   40. Chris Forsythe         Frisco           33 m y  06:18.0  06:18   21.5    70.6   
   41. Jessica Kirchner       Plano            16 f n  06:20.2  06:20   21.6    83.3   
   42. Mike Picard            Plano            52 m y  06:24.1  06:24   21.9    77.1   
   43. Jack Manning           Daley            62 m y  06:24.8  06:25   21.9    83.8   
   44. Maria Moore            Plano            44 f y  06:25.1  06:25   21.9    82.6   
   45. Sigi Diaz              Plano            51 m y  06:27.1  06:27   22.0    75.9   
   46. Ken Ashby              Dallas           52 m y  06:27.6  06:28   22.1    76.4   
   47. Gary Welch             Dallas           61 m y  06:28.8  06:29   22.1    82.1   
   48. Gregg Long             Richardson       50 m y  06:30.1  06:30   22.2    74.8   
   49. Steven Kirchner        Plano            15 m y  06:35.4  06:35   22.5    71.8   
   50. Thomas Beitinger       Denton           60 m y  06:36.1  06:36   22.5    79.9   
   51. Stephanie Ahrens       Frisco           14 f y  06:36.6  06:37   22.6    82.7   
   52. Jim Feck               Murphy           39 m y  06:37.5  06:38   22.6    68.8   
   53. George Kempston        Richardson       61 m y  06:42.0  06:42   22.9    79.4   
   54. Caitlin Standifer      Plano            16 f y  06:43.0  06:43   22.9    78.6   
   55. Eric Gierschick        McKinney         46 m y  06:46.3  06:46   23.1    69.9   
   56. Paul Brown             Plano            44 m y  06:47.0  06:47   23.2    69.0   
   57. Dennis Chupp                            47 m y  06:48.7  06:49   23.3    70.0   
   58. Ray Boydstun           Plano            36 m y  06:51.7  06:52   23.4    65.5   
   59. Mike Koskan            Plano            59 m y  06:54.6  06:55   23.6    75.6   
   60. Hector Teran           Dallas           58 m y  06:56.6  06:57   23.7    74.6   
   61. Diana Sulser           Denison          48 f y  06:57.0  06:57   23.7    78.2   
   62. Vernon Hodge           Plano            51 m y  06:59.3  06:59   23.9    70.1   
   63. James Gabhart                           63 m y  07:02.1  07:02   24.0    77.1   
   64. Cynthia Thomas         Denton           53 f y  07:09.3  07:09   24.4    78.7   
   65. Elizabeth Schwall      Plano            18 f y  07:08.6  07:09   24.4    72.1   
   66. Alan Kamenish                           14 m y  07:11.4  07:11   24.5    67.1   
   67. Chuch Greer            Dayton           38 m y  07:13.3  07:13   24.7    62.8   
   68. Mary Wells             Dallas           54 f n  07:13.7  07:14   24.7    78.5   
   69. Henry Tam              Plano            51 m y  07:14.3  07:14   24.7    67.7   
   70. Andy Beach                              47 m y  07:15.3  07:15   24.8    65.7   
   71. Bill Swetmon                            62 m y  07:15.9  07:16   24.8    74.0   
   72. James Matthews         Richardson       65 m y  07:17.2  07:17   24.9    76.0   
   73. Michelle Meiches       Dallas           41 f y  07:19.1  07:19   25.0    71.3   
   74. Victor Hegemann        Richardson       65 m y  07:21.9  07:22   25.1    75.2   
   75. Debbie Brewer          Plano            45 f y  07:23.7  07:24   25.2    72.1   
   76. Dewey Fambry           The Colony       72 m y  07:25.6  07:26   25.4    80.8   
   77. James Kelley           Plano            55 m y  07:27.7  07:28   25.5    67.7   
   78. Jim Tressa             Plano            60 m y  07:29.0  07:29   25.5    70.5   
   79. Tina Dellinger         Plano            41 f y  07:29.8  07:30   25.6    69.6   
   80. Scott McKissick        Irving           56 m y  07:32.4  07:32   25.7    67.5   
   81. Anthony Tollman        Dallas           63 m y  07:32.9  07:33   25.8    71.9   
   82. Lily Lopez             Dallas           45 f y  07:33.9  07:34   25.8    70.5   
   83. Claire Kamenish        Plano            12 f y  07:34.3  07:34   25.9    75.8   
   84. Mark Kamenish          Plano            47 m y  07:35.1  07:35   25.9    62.8   
   85. Debbie Tressa          Plano            50 f y  07:40.4  07:40   26.2    71.8   
   86. Kevin Alstrom          Irving           27 m y  07:43.2  07:43   26.4    56.9   
   87. Patty Sprong           Carrollton       41 f y  07:45.2  07:45   26.5    67.3   
   88. Jessica Bresson        Plano            23 f y  07:46.1  07:46   26.5    64.4   
   89. Larry Fine             Plano            44 m y  07:47.0  07:47   26.6    60.1   
   90. Brian Schwall          Plano            10 m y  07:48.8  07:49   26.7    69.2   
   91. Fred Schwall           Plano            54 m y  07:49.4  07:49   26.7    64.0   
   92. Belinda Dugas          Plano            38 f y  07:49.7  07:50   26.7    65.7   
   93. Rusty Hailey                            57 m    07:51.7  07:52   26.8    65.3   
   94. Sydney Reif            Frisco           54 f y  07:53.8  07:54   27.0    71.9   
   95. Alex Cushing           Dallas           36 m n  07:57.3  07:57   27.2    56.5   
   96. Kathy Frable           McKinney         59 f y  08:02.4  08:02   27.5    73.6   
   97. Norm Frable            McKinney         59 m y  08:03.2  08:03   27.5    64.9   
   98. Bill Harokopus         McKinney         42 m y  08:09.0  08:09   27.8    56.8   
   99. Vic Visetchanvet       Murphy           44 m y  08:11.2  08:11   28.0    57.2   
  100. Al Angell              Dallas           65 m y  08:15.4  08:15   28.2    67.1   
  101. Jorge Suarez           Plano            22 m n  08:20.8  08:21   28.5    53.0   
  102. Bobby Clark                             48 m y  08:25.5  08:26   28.8    56.9   
  103. Richard Smith          Dallas           58 m y  08:26.2  08:26   28.8    61.4   
  104. Daniel Rosenfield      Plano            10 m n  08:40.9  08:41   29.6    62.3   
  105. Mary Salter            Dallas           62 f y  08:42.5  08:43   29.7    69.9   
  106. Ricardo Villegas       Plano            12 m    08:44.4  08:44   29.8    57.9   
  107. Mitchell Erickstad     Murphy            9 m n  09:08.5  09:09   31.2    61.5   
  108. Renee Blustein         Dallas           50 f n  09:08.7  09:09   31.2    60.3   
  109. Jerry Siedschlag       Dallas           69 m y  09:21.8  09:22   32.0    61.8   
  110. Marshall Erickstad     Murphy            7 m n  09:37.5  09:38   32.9    64.4   
  111. Jan Richards           Dallas           77 f y  09:38.0  09:38   32.9    75.3   
  112. Connie Laurent                          23 f n  09:58.1  09:58   34.0    50.2   
  113. Ashton Mueller         Rowlett          18 f n  10:14.9  10:15   35.0    50.3   
  114. Mary Ann Miller        Plano            69 f y  10:19.1  10:19   35.2    63.6   
  115. Ruth Olinger           The Colony       62 f y  10:31.8  10:32   36.0    57.8   
  116. Jake Johnson           Allen             6 m y  11:01.1  11:01   37.6    59.5   
  117. Charlene Johnson       Allen            33 f y  11:01.6  11:02   37.6    45.7   
  118. Lauren Bailey          McKinney         14 f y  11:47.9  11:48   40.3    46.3   
  119. Peter Bailey           McKinney         65 m y  12:00.8  12:01   41.0    46.1   
  120. Lyn Bailey             McKinney         14 f y  12:27.2  12:27   42.5    43.9   
  121. William Jones          Plano            68 m y  12:48.0  12:48   43.7    44.7   

Plano Pacers 5K Results---June 25, 2005
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Joe Miller             Plano            15 m y    17:07  05:31   17.1    94.4   
    2. Tyler Johnson          Fairview         23 m y    17:55  05:46   17.9    84.1   
    3. Josh Bart                               17 m n    18:22  05:55   18.4    85.4   
    4. Tyler Counts           Plano            18 m y    18:42  06:01   18.7    83.0   
    5. Bob Smeby              Plano            48 m y    18:42  06:01   18.7    87.6   
    6. Adam Rosenfield        Plano            17 m n    18:53  06:05   18.9    83.1   
    7. Johnny Lee             Eustace          15 m n    19:06  06:09   19.1    84.6   
    8. Brad Goodspeed         McKinney         18 m n    19:12  06:11   19.2    80.8   
    9. Jason Couch            Irving           32 m n    19:37  06:19   19.6    77.2   
   10. Steve Standifer                         50 m n    19:52  06:24   19.9    83.6   
   11. Gustavo Guia           Plano            17 m n    20:09  06:29   20.1    77.9   
   12. Trevor Aulds           Plano            15 m n    20:15  06:31   20.2    79.8   
   13. Gabe Cavalos           Eustace          17 m n    20:18  06:32   20.3    77.3   
   14. John Oliver            Eustace          17 m n    20:26  06:35   20.4    76.8   
   15. Rich Yanacek           Houston          48 m y    20:30  06:36   20.5    79.9   
   16. Daniel Renberg         Eustace          17 m n    20:37  06:38   20.6    76.1   
   17. Michelle Pense         Plano            21 f n    20:38  06:38   20.6    83.4   
   18. Denver Stone           Kaufman          27 m n    20:41  06:39   20.7    72.5   
   19. Manuel Houellemont     Plano            36 m y    20:47  06:41   20.8    73.9   
   20. Frances McKissick                       43 f n    20:49  06:42   20.8    86.5   
   21. Matt Heins             Plano            31 m y    21:24  06:53   21.4    70.6   
   22. Gary Wilson            Plano            50 m y    21:32  06:56   21.5    77.1   
   23. Cindy Engel                             35 f n    21:57  07:04   21.9    79.0   
   24. John Rediker           Mabauk           17 m n    21:58  07:04   22.0    71.4   
   25. LeRoy Valdes           Garland          34 m y    21:59  07:05   22.0    69.3   
   26. James Johnson          Murphy           27 m y    22:01  07:05   22.0    68.2   
   27. Troy Jones             Eustace          17 m n    22:04  07:06   22.1    71.1   
   28. James Royal            Plano            43 m y    22:08  07:07   22.1    71.8   
   29. Dennis Wade            Sherman          47 m y    22:11  07:08   22.2    73.3   
   30. Janice Silva           Rowlett          31 f y    22:15  07:10   22.2    76.9   
   31. Jim Hallmark           Richardson       53 m y    22:25  07:13   22.4    75.7   
   32. Fred Ellefson          Allen            45 m y    22:27  07:14   22.4    71.6   
   33. Maria Moore            Plano            44 f y    22:33  07:15   22.5    80.3   
   34. John Thornton          Grand Prairie    45 m y    22:36  07:16   22.6    71.1   
   35. Ken Ashby              Dallas           52 m y    22:41  07:18   22.7    74.3   
   36. Mike Picard            Plano            52 m y    22:44  07:19   22.7    74.1   
   37. Tony Tang              Allen            44 m y    22:45  07:19   22.7    70.2   
   38. Will Raymond           Addison          29 m n    22:48  07:20   22.8    66.0   
   39. Jack Manning           Dallas           62 m y    22:50  07:21   22.8    80.3   
   40. Trevor Fisher          Midlothian       15 m y    22:51  07:21   22.8    70.7   
   41. Kevin Davis            Rowlett          36 m y    22:52  07:22   22.9    67.1   
   42. Leslie Smith           Garland          38 f y    23:00  07:24   23.0    76.3   
   43. Marylyn Patrick                         61 f n    23:25  07:32   23.4    87.9   
   44. Renee Nobles           Plano            42 f y    23:38  07:36   23.6    75.8   
   45. Sigi Diaz              Plano            51 m y    23:41  07:37   23.7    70.6   
   46. Paul Brown             Plano            44 m y    23:42  07:38   23.7    67.4   
   47. Steve Kent             McKinney         57 m n    23:44  07:38   23.7    73.9   
   48. Joel Bailey            Richardson       30 m n    23:51  07:41   23.8    63.2   
   49. Mark Kamenish          Plano            47 m y    23:52  07:41   23.9    68.2   
   50. Dan Hopper             Austin           32 m n    23:55  07:42   23.9    63.3   
   51. Chris Forsythe         Frisco           33 m y    23:56  07:42   23.9    63.5   
   52. D'Ann Conner           Celina           16 f y    24:00  07:43   24.0    75.1   
   53. Larry Fine             Plano            44 m n    24:01  07:44   24.0    66.5   
   54. Mike Huber             Plano            48 m y    24:06  07:45   24.1    68.0   
   55. Gheorghe Spiride       Plano            34 m y    24:13  07:48   24.2    62.9   
   56. Ray Boydston           Plano            36 m y    24:23  07:51   24.4    63.0   
   57. Jim Fleck              Murphy           39 m y    24:25  07:52   24.4    63.7   
   58. Bekah Walter           Eustace          14 f n    24:27  07:52   24.4    76.3   
   59. Cathy Hunter           Plano            34 f y    24:34  07:54   24.6    70.3   
   60. Jeff Mueller           Rowlett          40 m n    24:36  07:55   24.6    63.6   
   61. Caitlin Standifer      Plano            16 f y    24:51  07:60   24.8    72.5   
   62. Dennis Chupp                            47 m n    24:56  08:02   24.9    65.3   
   63. Randy Smith            Dallas           37 m y    24:57  08:02   24.9    61.8   
   64. Eric Gierschick                         46 m y    25:02  08:03   25.0    64.6   
   65. Dianna Sulser          Denison          48 f y    25:11  08:06   25.2    73.7   
   66. Mike Koskan            Plano            59 m y    25:13  08:07   25.2    70.7   
   67. Melissa Doss           Glen Rose        20 f n    25:17  08:08   25.3    68.4   
   68. Bruce Gossett          Allen            45 m y    25:37  08:15   25.6    62.7   
   69. Vernon Hodge           Plano            52 m y    25:42  08:16   25.7    65.5   
   70. Thomas Beitinger                        60 m y    25:52  08:20   25.9    69.6   
   71. Brea Lingenfelser      Addison          33 f n    25:59  08:22   26.0    66.2   
   72. Victor Hegemann                         65 m y    26:06  08:24   26.1    72.4   
   73. Bill Swetmon           Plano            62 m y    26:07  08:24   26.1    70.2   
   74. Kim Long               Richardson       15 f y    26:08  08:25   26.1    70.1   
   75. Gregg Long             Richardson       50 m y    26:11  08:26   26.2    63.4   
   76. France Falcoa          Plano            27 f n    26:17  08:28   26.3    64.7   
   77. Jim Cavanaugh          Plano            45 m y    26:25  08:30   26.4    60.8   
   78. Kyle Kelly             Centennial CO    40 m n    26:31  08:32   26.5    59.0   
   79. Michael Sullivan       Dallas           53 m n    26:33  08:33   26.5    63.9   
   80. (no card)                                         26:37  08:34   26.6           
   81. Mark Ortola            Plano            49 m y    26:42  08:36   26.7    61.7   
   82. Mary Harokopus         McKinney         44 f y    26:53  08:39   26.9    67.3   
   83. Dana Pace              Plano            36 f n    26:57  08:40   26.9    64.6   
   84. Steve Stamos           Carrollton       40 m y    26:58  08:41   27.0    58.0   
   85. Cynthia Thomas         Denton           53 f y    26:58  08:41   27.0    71.3   
   86. Tina Dellinger         Plano            41 f y    27:07  08:44   27.1    65.7   
   87. Michelle Meiches       Dallas           41 f y    27:11  08:45   27.2    65.5   
   88. Randy Conner           Celina           47 m y    27:28  08:50   27.5    59.2   
   89. (no card)                                         27:29  08:51   27.5           
   90. Bill Partridge         Dallas           43 m n    27:40  08:54   27.7    57.4   
   91. Tom Vaughn             Mesquite         59 m y    27:54  08:59   27.9    63.9   
   92. Elizabeth Schwall      Plano            18 f y    27:54  08:59   27.9    63.0   
   93. Fred Schwall           Plano            54 m y    27:55  08:59   27.9    61.3   
   94. Beth Kohler            Carrollton       39 f n    28:00  09:01   28.0    63.0   
   95. Norm Frable            McKinney         59 m y    28:01  09:01   28.0    63.7   
   96. Kari Lane              Addison          26 f n    28:01  09:01   28.0    60.7   
   97. Roy Bayless            Desoto           43 m y    28:17  09:06   28.3    56.2   
   98. Debbie Tressa                           50 f y    28:23  09:08   28.4    66.3   
   99. Clay Fisher                             46 m n    28:29  09:10   28.5    56.8   
  100. Scott McKissick        Irving           56 m y    28:36  09:12   28.6    60.8   
  101. Hector Teran           Dallas           58 m y    28:42  09:14   28.7    61.6   
  102. Nancy Johnson          Fairview         48 f y    28:49  09:17   28.8    64.4   
  103. James Matthews         Richardson       65 m y    28:56  09:19   28.9    65.4   
  104. Sydney Reif            Frisco           54 f y    29:24  09:28   29.4    65.9   
  105. Henry Tam              Plano            52 m y    29:28  09:29   29.5    57.2   
  106. Cathy Frable           McKinney         59 f y    29:42  09:34   29.7    68.1   
  107. Mary Salter            Dallas           62 f y    29:55  09:38   29.9    69.5   
  108. James Gabhart                           63 m y    29:56  09:38   29.9    61.9   
  109. Jessica Bresson        Plano            23 f y    29:58  09:39   30.0    57.0   
  110. (no card)                                         30:03  09:40   30.0           
  111. Peter Goodspeed        McKinney         56 m y    30:13  09:44   30.2    57.5   
  112. Carla Posh             Lucas            36 f y    30:30  09:49   30.5    57.0   
  113. Vic Visetchanvet       Murphy           44 m y    30:17  09:45   30.3    52.7   
  114. Lori Stone             Kaufman          22 f n    31:32  10:09   31.5    54.3   
  115. Chuck Greer            Dayton OH        38 m y    31:51  10:15   31.8    48.6   
  116. Charles Brown          Richardson       50 m y    31:53  10:16   31.9    52.1   
  117. David Ayers            Grand Prairie    57 m n    32:00  10:18   32.0    54.8   
  118. Patty Sprong           Carrollton       41 f y    32:15  10:23   32.2    55.2   
  119. Mary Marks             Plano            43 f y    33:03  10:38   33.0    54.5   
  120. Kristen Small          Frisco           20 f n    33:05  10:39   33.1    52.3   
  121. Sabrina Hoke           Plano            26 f n    33:06  10:39   33.1    51.4   
  122. Jan Richards           Dallas           77 f y    33:19  10:43   33.3    74.3   
  123. Richard Smith          Dallas           58 m y    34:10  10:60   34.2    51.7   
  124. Bobby Clark            Allen            48 m y    34:36  11:08   34.6    47.3   
  125. Susan Strough          Richardson       32 f n    34:46  11:11   34.8    49.4   
  126. Sylvie Yarbrough       Wylie            39 f y    34:51  11:13   34.8    50.6   
  127. Andy Hopp              Denton           28 m n    34:53  11:14   34.9    43.1   
  128. Mary Ann Miller        Plano            69 f y    35:09  11:19   35.1    63.7   
  129. Sheree Bayless         DeSoto           42 f y    35:15  11:21   35.2    50.8   
  130. Tim Johnson            Fairview         48 m y    35:58  11:35   36.0    45.5   
  131. Logan Barnes           Richardson        8 m n    36:10  11:38   36.2    55.6   
  132. Don Horsman            Plano            43 m y    37:55  12:12   37.9    41.9   
  133. Debra Lee              Plano            48 f y    39:44  12:47   39.7    46.7   
  134. Karen Castro                            52 f y    39:45  12:48   39.7    48.0   
  135. Jim Tressa             Plano            60 m y    39:46  12:48   39.8    45.3   
  136. Jeanette Davis         Rowlett          32 f y    49:11  15:50   49.2    34.9   
  137. Kristen Ellefson       Allen            17 f y    49:53  16:03   49.9    35.6   

Plano Pacers Jr. Sprint (0.673 miles) Results---June 25, 2005
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Caroline Moore                           9 f      04:55  07:18   26.3    82.6   
    2. Claire Kamenish                         12 f      04:57  07:21   26.5    73.9   
    3. Daniel Rosenfield                       10 m      04:59  07:24   26.7    69.1   
    4. Joey Harokopus                           6 m      06:09  09:08   32.9    68.0   
    5. Marshall Erickstad                       7 m      06:10  09:10   33.0    64.0   
    6. Mitchell Erickstad                       9 m      06:20  09:25   33.9    56.6   
    7. Billy Harokopus                          8 m      06:24  09:31   34.3    58.6   
    8. Samantha Gant                            5 f      07:05  10:32   37.9    71.3   
    9. Patrick Schmidt                          6 m      08:01  11:55   42.9    52.1   
   10. Lauren Ramsey                            4 f      08:31  12:39   45.6    63.6   
   11. Paige Harriss                            6 f      08:48  13:05   47.1    53.8   
   12. John Caro                                8 m      09:20  13:52   50.0    40.2   
   13. Andie Lyngholm                           5 f      09:38  14:19   51.6    52.4   
   14. Caroline Erickstad                       3 f      10:14  15:12   54.8    57.2   
   15. Lance Ramsey                             2 m      10:15  15:14   54.9    54.8   
   16. Matthew Schmidt                          3 m      10:16  15:15   55.0    50.3   
   17. Tori Fisher                              4 f      10:31  15:38   56.3    51.5   



LEGEND
  Left-to-right: finish place, name, hometown, age, sex, member?
  FinTime is the official individual finish time in (h:)mm:ss format.
  Pace is the calculated average pace per mile in mm:ss format.
  5Keq is the equivalent 5K finish time in minutes and tenths.
  Score is a performance grade with factors for age and sex.

KEY TO AGE-GRADED PERFORMANCE SCORES
            100 +             national competitor
            90-99             regional competitor
            80-89             local competitor
            70-79             above average
            60-69             near average
            50-59             below average
            40-49             novice runner
            30-39             fitness walker

Race Day Volunteers:
Race Director:                Josh Thompson
Registration:                 Cynthia Thomas, Thomas Beitinger, Maritza Sloan
Water/Aid Station:            Bettye Haynes, Mary Llewellen
Finish Line Times:            Claire Goulthorpe, Steve Kipisz, Karen Tyndall
Finish Line Cards:            Karen Tyndall, Bettye Haynes, Daysi Houellmont, Maritza Sloan
Results Monitor:              Josh Thompson, Cynthia Thomas, Thomas Beitinger, John Sloan
Awards:                       Josh Thompson, Maritza Sloan
Course/Equipment setup:       Ken Ashby, Mike Picard, David Potter
Junior Sprint:                Mike Koskan, James Gabhart, Mary Salter, Carol Kamenish
Results:                      John Sloan, James Kelley

Store Certificate Winners:
RunOn!                        Joel Bailey
                              Alan Kamenish
                              Jim Tressa

New Records:
Coming Soon.