Race Results

 
Plano Pacers 5K & Jr. Sprint at Bob Woodruff Park, Plano, TX Saturday, July 26, 2003
5K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Tyler Johnson             16:31         1 Katrina Zielinski         19:06
        2 Jim Dietz                 16:35         2 Kelly Burke               21:01
        3 Seth Deaton               18:14         3 Lindsay Musielak          21:56
        4 John Dietz                18:28         4 Marylyn Patrick           23:02
        5 David Potter              18:41         5 Leslie Smith              23:06
        6 Andy Prior                18:44         6 Ella Montgomery           23:35
        7 Jim Drumm                 18:49         7 Cindy Engel               23:38
        8 Steve McKinney            19:03         8 Kaitlin Buckingham        23:43
        9 Robert Swagerty           19:18         9 Rocio Zuniga              23:45
       10 Ruben Saguil              19:26        10 Clare Rubrecht-Robertson  24:03

 Ovrall:  Tyler Johnson             16:31  Ovrall:  Katrina Zielinski         19:06
 Master:  Jim Dietz                 16:35  Master:  Ella Montgomery           23:35
 Senior:  Steve Shopoff             20:55  Senior:  Marylyn Patrick           23:02

  14-un:  Steve Brunson             21:35   14-un:  Chelsea Farley            27:02
          Joseph Martuscello        23:05           Joscelyn Trompeter        28:36
          Stephen Martuscello       23:08           Kristin Hardie            34:46
                                                                                   
  15-19:  Seth Deaton               18:14   15-19:  Lindsay Musielak          21:56
          John Dietz                18:28           Kaitlin Buckingham        23:43
          Troy Jones                20:13           Ashley Strittmatter       25:02
                                                                                   
  20-24:  Andy Prior                18:44   20-24:  Kelly Burke               21:01
          Jon Howard                22:53           Katie Howard              29:50
                                                                                   
  25-29:  Ryan Keller               19:50   25-29:  Rocio Zuniga              23:45
          Roman Hrasko              20:11           Melissa Cheshier          25:14
          Denver Stone              20:44           Erin Cameron              25:42
                                                                                   
  30-34:  Robert Swagerty           19:18   30-34:  Cindy Engel               23:38
          Kevin Helm                19:48           Charlene Johnson          24:49
          Manuel Houellemont        20:05           Nathalie Torabi           25:25
                                                                                   
  35-39:  Ruben Saguil              19:26   35-39:  Leslie Smith              23:06
          Joe Landry                19:37           Clare Rubrecht-Robertson   24:03
          Gary Hall                 21:44           Geraldine Olsen           24:25
                                                                                   
  40-44:  David Potter              18:41   40-44:  Tammi Trompeter           24:54
          Steve McKinney            19:03           Mary Abrams               28:37
          Tony Tang                 20:12           Laura Farley              36:00
                                                                                   
  45-49:  Jim Drumm                 18:49   45-49:  Nancy Johnson             29:08
          Rusty Shelton             21:49                                          
          Charles Brown             22:28   50-54:  Cynthia Thomas            24:31
                                                    Jacquie Baldelli          24:39
  50-54:  Don Kyle                  20:09                                          
          Whit Ellis                24:10   55-59:  Kathy Frable              29:24
          W D Kopp                  24:35                                          
                                            60-64:  Molly Childs              36:48
  55-59:  Jim Stephens              22:03           Angie McCutcheon          49:20
          Thomas Bettinger          22:04                                          
          Marcello Guercini         22:54   65-ov:  Jan Richards              33:26
                                                    Mary Ellen Cherry         41:01
  60-64:  James Gabhart             24:33                                          
          James Matthews            24:58                                          
          William Cherry            24:59                                          
                                                                                   
  65-69:  Gilbert Martin            40:54                                          
          William Jones             52:33                                          
                                                                                   
  70-ov:  Dewey Fambry              26:06                                          
          Richard Chapman           35:10                                          
                                                                                   
 Clydes:  James Royal               19:44                                          
          Steve Schiemann           20:17                                          
          Robert Wyatt              25:19                                          
                                                                                   

JR. SPRINT (0.673 mi) TOP FINISHERS
          BOYS  0-8                                 GIRLS  0-8
        1 Mark Trompeter            04:36         1 Kristen Martin            06:50
        2 Sean Trompeter            04:39         2 Rachel Schiemann          08:01
        3 Michael Drumm             06:52         3 Emily Schiemann           08:19

          BOYS  9-12                                GIRLS  9-12
        1 Jeffery Musielak          04:23         1 Carly Drumm               05:42
        2 Tommy Trompeter           04:33         2 Kimber Hardie             07:09
        3 John Maldonado            06:17         3 Sondra Hardie             07:30



Plano Pacers 5K Results---Saturday, July 26, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Tyler Johnson          Fairview         21 m y    16:31  05:19   16.5    91.9   
    2. Jim Dietz              Prosper          43 m y    16:35  05:20   16.6    95.8   
    3. Seth Deaton            Athens           17 m n    18:14  05:52   18.2    86.0   
    4. John Dietz             Prosper          16 m y    18:28  05:57   18.5    86.1   
    5. David Potter           Garland          44 m y    18:41  06:01   18.7    85.5   
    6. Andy Prior                              24 m n    18:44  06:02   18.7    80.2   
    7. Jim Drumm              Garland          45 m y    18:49  06:03   18.8    85.4   
    8. Steve McKinney         Heath            42 m n    19:03  06:08   19.0    82.9   
    9. Katrina Zielinski      Flower Mound     19 f n    19:06  06:09   19.1    91.2   
   10. Robert Swagerty        Allen            30 m n    19:18  06:13   19.3    78.1   
   11. Ruben Saguil           Farmers Branch   35 m y    19:26  06:15   19.4    78.7   
   12. Joe Landry             Dallas           37 m y    19:37  06:19   19.6    78.6   
   13. James Royal            Plano            41 m y    19:44  06:21   19.7    79.6   
   14. Kevin Helm             Dallas           31 m n    19:48  06:22   19.8    76.3   
   15. Ryan Keller            Dallas           26 m n    19:50  06:23   19.8    75.6   
   16. Manuel Houellemont     Richardson       34 m y    20:05  06:28   20.1    75.9   
   17. Don Kyle               Plano            51 m y    20:09  06:29   20.1    83.0   
   18. Roman Hrasko           Carrollton       29 m y    20:11  06:30   20.2    74.5   
   19. Tony Tang              Allen            42 m y    20:12  06:30   20.2    78.2   
   20. Troy Jones             Eustace          15 m n    20:13  06:30   20.2    79.9   
   21. Steve Schiemann        Corinth          41 m y    20:17  06:32   20.3    77.5   
   22. Joshua Deaton          Athens           15 m n    20:29  06:36   20.5    78.9   
   23. Denver Stone           Wills Point      25 m n    20:44  06:40   20.7    72.4   
   24. Steve Shopoff          Plano            56 m y    20:55  06:44   20.9    83.1   
   25. Kelly Burke            Plano            20 f n    21:01  06:46   21.0    82.3   
   26. Steve Brunson          Plano            14 m n    21:35  06:57   21.6    76.3   
   27. Matt Heins             Plano            29 m n    21:39  06:58   21.6    69.5   
   28. Gary Hall              Plano            38 m y    21:44  06:60   21.7    71.3   
   29. Rusty Shelton          Allen            49 m y    21:49  07:01   21.8    75.6   
   30. Scott Keske            Dallas           43 m y    21:55  07:03   21.9    72.5   
   31. Lindsay Musielak       McKinney         18 f y    21:56  07:04   21.9    80.2   
   32. Jim Stephens           Anna             56 m n    22:03  07:06   22.0    78.8   
   33. Thomas Bettinger       Denton           58 m n    22:04  07:06   22.1    80.1   
   34. George Robins          Plano            33 m n    22:05  07:06   22.1    68.8   
   35. Mark Alt               Garland          44 m y    22:08  07:07   22.1    72.2   
   36. Tom Faulkner           Plano            42 m y    22:12  07:09   22.2    71.2   
   37. Charles Brown          Dallas           48 m y    22:28  07:14   22.5    72.9   
   38. Jon Howard             Frisco           23 m n    22:53  07:22   22.9    65.8   
   39. Marcello Guercini      Dallas           57 m y    22:54  07:22   22.9    76.5   
   40. Daniel Renberg                          15 m n    23:01  07:24   23.0    70.2   
   41. Marylyn Patrick        Plano            59 f y    23:02  07:25   23.0    87.8   
   42. Joseph Martuscello     Corning NY       11 m y    23:05  07:26   23.1    77.2   
   43. Leslie Smith           Garland          36 f y    23:06  07:26   23.1    75.3   
   44. Stephen Martuscello    Corning NY       13 m y    23:08  07:27   23.1    72.8   
   45. Jeff Smith             Plano            42 m y    23:31  07:34   23.5    67.2   
   46. Bob Wilmot             Plano            58 m y    23:34  07:35   23.6    75.0   
   47. Ella Montgomery        Plano            40 f y    23:35  07:35   23.6    75.1   
   48. Jeff Hanson            Plano            39 m y    23:35  07:35   23.6    66.0   
   49. Cindy Engel            Dallas           33 f y    23:38  07:36   23.6    72.8   
   50. Chip Gorman            Plano            40 m y    23:41  07:37   23.7    66.0   
   51. Mike Koskan            Plano            57 m y    23:42  07:38   23.7    74.0   
   52. Alexander Gutierrez    Carrollton       14 m n    23:43  07:38   23.7    69.4   
   53. Kaitlin Buckingham     Richardson       16 f n    23:43  07:38   23.7    76.0   
   54. Rocio Zuniga           Plano            26 f y    23:45  07:39   23.7    71.6   
   55. Greg Hanson            Plano            10 m y    23:47  07:39   23.8    77.6   
   56. Terry McIntyre         Plano            31 m y    23:49  07:40   23.8    63.4   
   57. Karl Woods             Irving           34 m y    24:01  07:44   24.0    63.4   
   58. Clare Rubrecht-Roberts Plano            37 f n    24:03  07:44   24.0    72.7   
   59. Whit Ellis             Plano            52 m y    24:10  07:47   24.2    69.7   
   60. Tom Grant              Plano            45 m y    24:22  07:51   24.4    65.9   
   61. Geraldine Olsen        Plano            39 f n    24:25  07:52   24.4    72.2   
   62. Cynthia Thomas         Denton           51 f n    24:31  07:53   24.5    77.3   
   63. Jimmy Harrison         Wylie            18 m y    24:31  07:53   24.5    63.3   
   64. James Gabhart          The Colony       62 m y    24:33  07:54   24.5    74.7   
   65. W D Kopp               Houston          54 m y    24:35  07:55   24.6    69.6   
   66. Jacquie Baldelli       Plano            50 f y    24:39  07:56   24.6    76.3   
   67. Gary Spence            Richardson       36 m n    24:43  07:57   24.7    62.1   
   68. Charlene Johnson       Allen            31 f y    24:49  07:59   24.8    69.0   
   69. Tammi Trompeter        Plano            41 f y    24:54  08:01   24.9    71.5   
   70. James Matthews         Richardson       63 m y    24:58  08:02   25.0    74.2   
   71. Bill Cherry            Richardson       63 m y    24:59  08:02   25.0    74.2   
   72. Ashley Strittmatter    Eustace          15 f n    25:02  08:03   25.0    73.2   
   73. Kyle Jenkins           Plano            30 m n    25:05  08:04   25.1    60.1   
   74. Cody Datesman          Lockhart          9 m n    25:06  08:05   25.1    76.5   
   75. Jon Banister           Richardson       48 m y    25:08  08:05   25.1    65.2   
   76. Melissa Cheshier       Plano            28 f y    25:14  08:07   25.2    67.5   
   77. Ed Zielinski           Flower Mound     51 m n    25:15  08:08   25.2    66.2   
   78. Robert Wyatt           Plano            37 m y    25:19  08:09   25.3    60.9   
   79. John Ahrens            Frisco           44 m y    25:23  08:10   25.4    62.9   
   80. Nathalie Torabi        Richardson       33 f y    25:25  08:11   25.4    67.7   
   81. Bill Hensley           Plano            64 m y    25:31  08:13   25.5    73.3   
   82. Erin Cameron           Sachse           26 f y    25:42  08:16   25.7    66.2   
   83. Andy Beach             Garland          45 m y    25:43  08:17   25.7    62.5   
   84. David Maldonado        Plano            45 m y    25:45  08:17   25.7    62.4   
   85. Fred Hawn              Poetry           64 m y    25:48  08:18   25.8    72.5   
   86. Jim Leonard            Plano            45 m y    25:49  08:19   25.8    62.2   
   87. Larry Fine             Plano            42 m y    25:55  08:20   25.9    61.0   
   88. Allen Freeman          The Colony       31 m y    26:02  08:23   26.0    58.0   
   89. Dewey Fambry           The Colony       70 m y    26:06  08:24   26.1    76.6   
   90. Tad Wall               McKinney         47 m y    26:22  08:29   26.4    61.7   
   91. Gene Myers             Mabank           47 m n    26:26  08:30   26.4    61.6   
   92. Rickey Phillips        McKinney         30 m n    26:57  08:40   26.9    55.9   
   93. Belinda Dugas          Plano            36 f y    27:02  08:42   27.0    64.4   
   94. Chelsea Farley         McKinney         13 f y    27:02  08:42   27.0    70.6   
   95. Richard Smith          Dallas           56 m y    27:16  08:47   27.3    63.7   
   96. Al Angell              Dallas           64 m n    27:27  08:50   27.4    68.2   
   97. Norman Davis           Plano            62 m y    27:43  08:55   27.7    66.2   
   98. Don Tidwell            Caddo OK         62 m n    28:01  09:01   28.0    65.5   
   99. Bill Swetmon           Plano            60 m y    28:05  09:02   28.1    64.1   
  100. (no card)                                         28:22  09:08   28.4           
  101. James Kelley           Plano            53 m y    28:29  09:10   28.5    59.6   
  102. Joscelyn Trompeter     Plano            12 f y    28:36  09:12   28.6    68.5   
  103. Mary Abrams            Dallas           44 f n    28:37  09:13   28.6    63.3   
  104. Nancy Johnson          Fairview         46 f y    29:08  09:23   29.1    62.9   
  105. Kathy Frable           McKinney         57 f y    29:24  09:28   29.4    67.6   
  106. Andy McLaughlin        Carrollton       43 m y    29:30  09:30   29.5    53.8   
  107. Robert Tedder          Arlington        48 m n    29:42  09:34   29.7    55.1   
  108. Katie Howard           Frisco           24 f y    29:50  09:36   29.8    57.1   
  109. Bobby Clark            Allen            46 m y    29:55  09:38   29.9    54.0   
  110. Jim Tressa             Plano            58 m y    29:58  09:39   30.0    59.0   
  111. (no card)                                         30:06  09:41   30.1           
  112. Norm Frable            Plano            57 m y    30:54  09:57   30.9    56.7   
  113. Michelle Mire          Plano            31 f y    30:59  09:58   31.0    55.2   
  114. Jerry Teffeteller      Plano            60 m y    31:13  10:03   31.2    57.7   
  115. Mike Farley            McKinney         40 m y    31:58  10:17   32.0    48.9   
  116. Charlie Harrison       Wylie            55 m y    32:22  10:25   32.4    53.3   
  117. Fred Miller            Plano            54 m y    32:42  10:31   32.7    52.3   
  118. Kim Miller             Plano            18 f n    32:42  10:31   32.7    53.8   
  119. Kim Cabeza             Dallas           38 f y    32:49  10:34   32.8    53.5   
  120. Jan Richards           Dallas           75 f y    33:26  10:46   33.4    72.1   
  121. (no card)                                         34:45  11:11   34.7           
  122. Kristin Hardie         Floyd            12 f n    34:46  11:11   34.8    56.4   
  123. Stephanie Ahrens       Frisco           13 f y    34:55  11:14   34.9    54.7   
  124. (no card)                                         35:02  11:17   35.0           
  125. Richard Chapman        Dallas           70 m n    35:10  11:19   35.2    56.8   
  126. Laura Farley           McKinney         40 f y    36:00  11:35   36.0    49.2   
  127. Amanda Church          Dallas           34 f y    36:01  11:36   36.0    47.9   
  128. Tom Lynn               McKinney         63 m y    36:02  11:36   36.0    51.4   
  129. Molly Childs           Dallas           64 f y    36:48  11:51   36.8    57.6   
  130. Benny Johnson          Plano            36 m n    40:39  13:05   40.6    37.8   
  131. Gilbert Martin         Mineola          68 m n    40:54  13:10   40.9    47.8   
  132. Mary Ellen Cherry      Richardson       69 f y    41:01  13:12   41.0    54.6   
  133. Monica Johnson         Plano            34 f n    41:41  13:25   41.7    41.4   
  134. Peter Bailey           McKinney         63 m y    43:04  13:52   43.1    43.0   
  135. Fredrick Roberson     Rowlett          33 m n    46:42  15:02   46.7    32.5   
  136. (no card)                                         46:42  15:02   46.7           
  137. Angie McCutcheon       Dallas           62 f n    49:20  15:53   49.3    42.1   
  138. William Jones          Plano            66 m y    52:33  16:55   52.5    36.4   
  139. Angela Ahrens          Frisco            7 f y    53:01  17:04   53.0    45.2   
  140. Gaby Ahrens            Frisco           36 f y    53:14  17:08   53.2    32.7   
  141. Richard Hamilton       Richardson       63 m y    56:45  18:16   56.7    32.6   

Plano Pacers Jr. Sprint (0.673 miles) Results---Saturday, July 26, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Jeffery Musielak                        12 m      04:23  06:31   23.5    73.6   
    2. Tommy Trompeter                         10 m      04:33  06:46   24.4    75.7   
    3. Mark Trompeter                           6 m      04:36  06:50   24.6    90.9   
    4. Sean Trompeter                           8 m      04:39  06:55   24.9    80.7   
    5. Carly Drumm                             12 f      05:42  08:28   30.5    64.2   
    6. John Maldonado                          10 m      06:17  09:20   33.7    54.8   
    7. Kristen Martin                           5 f      06:50  10:09   36.6    73.9   
    8. Michael Drumm                            6 m      06:52  10:12   36.8    60.9   
    9. Kimber Hardie                            9 f      07:09  10:37   38.3    56.8   
   10. Sondra Hardie                           10 f      07:30  11:09   40.2    52.1   
   11. Blake Everett                            2 m      07:38  11:21   40.9    73.6   
   12. Drew Keske                               7 m      07:50  11:38   42.0    50.4   
   13. Rachel Schiemann                         8 f      08:01  11:55   42.9    53.0   
   14. Emily Schiemann                          6 f      08:19  12:21   44.6    57.0   
   15. Eric Olsen                               4 m      08:30  12:38   45.5    56.2   
   16. Jennifer Martin                          3 f      08:31  12:39   45.6    68.7   
   17. Katharine Drumm                         10 f      10:13  15:11   54.7    38.2   
   18. Sara Olsen                                 f      11:05  16:28   59.4           



LEGEND
  Left-to-right: finish place, name, hometown, age, sex, member?
  FinTime is the official individual finish time in (h:)mm:ss format.
  Pace is the calculated average pace per mile in mm:ss format.
  5Keq is the equivalent 5K finish time in minutes and tenths.
  Score is a performance grade with factors for age and sex.

KEY TO AGE-GRADED PERFORMANCE SCORES
            100 +             national competitor
            90-99             regional competitor
            80-89             local competitor
            70-79             above average
            60-69             near average
            50-59             below average
            40-49             novice runner
            30-39             fitness walker

Race Day Volunteers:
Race Director                 Marvin DuBois
Registration                  Clyde & Kelly Shank, Cindy DuBois
Course set-up                 Terry Zeigler
Bagels                        Trompeter family
Finish line                   Claire & Steve Goulthorpe, Cindy DuBois, Tommy Smith
Water Stop                    Jim Yuhn, Tommy Farrar
Result cards                  Tarmara Clatanoff, Clyde & Kelly Shank
Jr. Sprint                    Mike Koskan, Tommy Smith, James Gabart, Doug Kopp,
                              Steve Martuscello
Awards                        Bob Wilmot, Tamara Clatanoff
Results                       James Kelley, David Oberholtzer, John Holliman


New Records:
None.