Race Results

 
Plano Pacers 5K, 10K & Jr. Sprint at Bob Woodruff Park, Plano, TX Saturday, October 26, 2002
5K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Jim Dietz                 17:08         1 Sara LaPlante             20:33
        2 Barry Hill                17:35         2 Frances McKissick         21:11
        3 Steve Mudgett             17:45         3 Amanda Killingsworth      21:31
        4 Chris Tlanda              17:50         4 Sandy Lovejoy             21:31
        5 Jose Munoz                18:00         5 Tracy Spino               21:43
        6 Rick Easley               19:11         6 Joanna Nicholson          22:49
        7 Phillip Blocklinger       19:17         7 Maria Moore               23:51
        8 Franco Miramontes         19:26         8 Becky Bruenig             24:39
        9 Ali Wajahat               19:32         9 Beth Ann Shamrock         24:58
       10 Mike Fountoulakis         19:33        10 Christian Moist           25:24

 Ovrall:  Jim Dietz                 17:08  Ovrall:  Sara LaPlante             20:33
 Master:  Steve Mudgett             17:45  Master:  Frances McKissick         21:11
 Senior:  Mike Fountoulakis         19:33  Senior:  Mary Ellen Marquardt      45:32

  14-un:  Alex Wyatt                22:52   19-un:  Amanda Killingsworth      21:31
          Tyler Cole                26:40           Joanna Nicholson          22:49
                                                    Beth Ann Shamrock         24:58
  15-19:  Barry Hill                17:35                                          
          Chris Tlanda              17:50   20-24:  Elizabeth Pritchard       28:30
          Franco Miramontes         19:26           Adrienne Farrell          31:44
                                                    Becky Drekmann            37:26
  20-24:  Phillip Blocklinger       19:17                                          
                                            25-29:  Tracy Spino               21:43
  25-29:  Jason Merritt             20:06           Sharon Towery             29:24
          Roman Hrasko              20:48           Janelle Huffman           29:49
                                                                                   
  30-34:  Kevin Towery              20:54   30-39:  Tina Dellinger            26:47
          Craig Smith               22:08           Jill Johnson              27:18
          Raegan Gill               23:09           Jennifer Wagner           29:50
                                                                                   
  35-39:  Jose Munoz                18:00   40-44:  Maria Moore               23:51
          James Miller              20:51           Becky Bruenig             24:39
          Dave Wagner               23:27           Tammi Trompeter           25:59
                                                                                   
  40-44:  Bruce Gossett             21:24   45-49:  Sandy Lovejoy             21:31
          Chip Gorman               22:03           Debbie Tressa             26:33
          Bruce Cole                22:34           Terri Phipps              26:57
                                                                                   
  45-49:  Rick Easley               19:11   50-54:  Linda Boggs               30:26
          Richard Reed              22:35                                          
          Mark Salamasick           32:34   55-64:  Angie McCutcheon          46:46
                                                                                   
  50-54:  Scott McKissick           20:29                                          
          Bob Bregman               21:30                                          
          James Kelley              26:46                                          
                                                                                   
  55-59:  George Kempston           21:49                                          
          Bob Wilmot                22:37                                          
          Jim Tressa                30:26                                          
                                                                                   
  60-64:  Tom Lynn                  32:39                                          
          Paul Lee                  37:28                                          
          Peter Bailey              41:34                                          
                                                                                   
  65-ov:  Roy Peyton                27:54                                          
          Tom DuLaney               44:41                                          
          William Jones             49:56                                          
                                                                                   
 Clydes:  Steve Schiemann           22:17                                          
          Robert Wyatt              25:59                                          
          Bobby Clark               28:54                                          
                                                                                   

10K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Ian Ray                 0:36:12         1 Laura Fossier           0:45:58
        2 Samuel Pacheco          0:36:44         2 Katarina Buesking       0:46:23
        3 Terry Ziegler           0:38:01         3 Cynthia Samilton        0:50:40
        4 Jonathan Williams       0:38:08         4 Maritza Sloan           0:54:12
        5 Kevin Helm              0:38:57         5 Michelle Meiches        0:55:42
        6 David Tomkinson         0:39:18         6 Molly Pond              0:56:44
        7 Joe Landry              0:39:26         7 Gaby Ahrens             0:57:39
        8 Bill Shaw               0:39:49         8 Erika Goering           0:58:07
        9 Larry Fahrendorff       0:39:58         9 Jennifer Shank          0:59:17
       10 David Potter            0:40:20        10 Sara Wittman            0:59:18

 Ovrall:  Ian Ray                 0:36:12  Ovrall:  Laura Fossier           0:45:58
 Master:  Samuel Pacheco          0:36:44  Master:  Cynthia Samilton        0:50:40
 Senior:  Bill Shaw               0:39:49  Senior:                                 

  14-un:  Greg Hanson             0:49:36   29-un:  Erika Goering           0:58:07
                                                    Jennifer Shank          0:59:17
  15-24:  Jonathan Williams       0:38:08                                          
          Christopher Alexander   0:41:40   30-34:  Sara Wittman            0:59:18
          Cliff Bilbrey           0:43:38           Cindy Engel             1:01:15
                                                                                   
  25-29:  David Tomkinson         0:39:18   35-39:  Katarina Buesking       0:46:23
          Will Huffman            0:48:52           Maritza Sloan           0:54:12
          Ted Beyer Jr            0:51:39           Michelle Meiches        0:55:42
                                                                                   
  30-34:  Kevin Helm              0:38:57   40-ov:  Molly Pond              0:56:44
          Allen Freeman           0:47:59                                          
          Larry McCoy             0:48:22                                          
                                                                                   
  35-39:  Joe Landry              0:39:26                                          
          Jeff Hanson             0:40:38                                          
          Ruben Saguil            0:42:29                                          
                                                                                   
  40-44:  David Potter            0:40:20                                          
          Jeff Sandene            0:43:54                                          
          Tom Faulkner            0:47:15                                          
                                                                                   
  45-49:  Louis Baylog            0:43:50                                          
          Mike Picard             0:44:46                                          
          Tad Wall                0:46:53                                          
                                                                                   
  50-54:  Terry Ziegler           0:38:01                                          
          Larry Fahrendorff       0:39:58                                          
          Ken Ashby               0:42:56                                          
                                                                                   
  55-59:  Marcello Guercini       0:46:19                                          
          Marv DuBois             0:47:30                                          
          Mike Koskan             0:49:00                                          
                                                                                   
  60-69:  Tommy Farrar            0:48:11                                          
          Jim Sampson             0:48:37                                          
          James Gabhart           0:48:44                                          
                                                                                   
  70-ov:  Dewey Fambry            0:52:51                                          
                                                                                   
 Clydes:  James Royal             0:40:36                                          
          John Sloan              0:50:47                                          
          Chuck Gans              0:52:47                                          
                                                                                   

JR. SPRINT (0.673 mi) TOP FINISHERS
          BOYS  0-8                                 GIRLS  0-8
        1 Sean Trompeter            04:53         1 Sarah Stone               05:21
        2 Mark Trompeter            05:21         2 Joscelyn Trompeter        05:47

          BOYS  9-12                                GIRLS  9-12
        1 Alex Wyatt                04:54         1 Megan Miller              07:43
        2 Tommy Trompeter           04:59                                          



Plano Pacers 5K Results---Saturday, October 26, 2002
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Jim Dietz              Prosper          42 m n    17:08  05:31   17.1    92.2   
    2. Barry Hill             Caddo Mills      17 m n    17:35  05:40   17.6    89.2   
    3. Steve Mudgett          Richardson       45 m n    17:45  05:43   17.7    90.5   
    4. Chris Tlanda           Carrollton       17 m n    17:50  05:44   17.8    88.0   
    5. Jose Munoz             Cedar Hill       35 m      18:00  05:48   18.0    85.0   
    6. Rick Easley            Caddo Mills      48 m      19:11  06:10   19.2    85.4   
    7. Phillip Blocklinger    Red Oak          20 m      19:17  06:12   19.3    79.1   
    8. Franco Miramontes      Carrollton       18 m n    19:26  06:15   19.4    79.8   
    9. Ali Wajahat                             18 m      19:32  06:17   19.5    79.4   
   10. Mike Fountoulakis      Plano            55 m y    19:33  06:18   19.5    88.2   
   11. Jason Merritt          Richardson       27 m      20:06  06:28   20.1    74.7   
   12. Scott McKissick        Irving           54 m y    20:29  06:36   20.5    83.5   
   13. Sara LaPlante          Carrollton       16 f n    20:33  06:37   20.5    87.7   
   14. Roman Hrasko           Carrollton       29 m y    20:48  06:42   20.8    72.3   
   15. James Miller           Allen            37 m y    20:51  06:43   20.8    73.9   
   16. Kevin Towery           Bonham           33 m y    20:54  06:44   20.9    72.7   
   17. Brandon Hoth           Carrollton       15 m n    21:03  06:47   21.0    76.8   
   18. Daniel Minter          Rowlett          15 m n    21:07  06:48   21.1    76.5   
   19. Chris Capeau           Carrollton       17 m n    21:10  06:49   21.2    74.1   
   20. Frances McKissick                       40 f y    21:11  06:49   21.2    83.6   
   21. Matt Baker             Rowlett          15 m      21:14  06:50   21.2    76.1   
   22. Bruce Gossett          Allen            42 m n    21:24  06:53   21.4    73.8   
   23. Bob Bregman            Dallas           50 m n    21:30  06:55   21.5    77.2   
   24. Marcus Roman           Carrollton       16 m n    21:30  06:55   21.5    74.0   
   25. Amanda Killingsworth   Caddo Mills      17 f      21:31  06:56   21.5    82.6   
   26. Sandy Lovejoy          Dallas           46 f y    21:31  06:56   21.5    85.2   
   27. Ryan Clark             Carrollton       17 m n    21:37  06:57   21.6    72.6   
   28. Tracy Spino            Plano            28 f y    21:43  06:59   21.7    78.4   
   29. George Kempston        Richardson       58 m y    21:49  07:01   21.8    81.0   
   30. Chip Gorman            Plano            40 m y    22:03  07:06   22.0    70.9   
   31. Craig Smith            Dallas           31 m y    22:08  07:07   22.1    68.2   
   32. Steve Schiemann        Corinth          40 m y    22:17  07:10   22.3    70.2   
   33. Bruce Cole             Richardson       42 m n    22:34  07:16   22.6    70.0   
   34. Richard Reed           Plano            48 m y    22:35  07:16   22.6    72.5   
   35. Bob Wilmot                              57 m y    22:37  07:17   22.6    77.5   
   36. Jeff Smith             Plano            41 m y    22:45  07:19   22.7    69.1   
   37. Joanna Nicholson       Caddo Mills      15 f n    22:49  07:21   22.8    80.3   
   38. Alex Wyatt             Plano            11 m y    22:52  07:22   22.9    77.9   
   39. Raegan Gill            Allen            33 m n    23:09  07:27   23.1    65.6   
   40. Jeff Dorrill           Plano            41 m n    23:16  07:29   23.3    67.5   
   41. Dave Wagner                             38 m y    23:27  07:33   23.4    66.0   
   42. Tom Sipp               Rowlett          42 m      23:34  07:35   23.6    67.0   
   43. Maria Moore            Plano            42 f y    23:51  07:41   23.8    75.1   
   44. Becky Bruenig          Addison          44 f y    24:39  07:56   24.6    73.4   
   45. Beth Ann Shamrock      Allen            18 f n    24:58  08:02   25.0    70.4   
   46. Tony Spino             Plano            30 m n    25:14  08:07   25.2    59.7   
   47. Christian Moist        Greenville       17 f      25:24  08:11   25.4    70.0   
   48. Crystal Moore          Caddo Mills      15 f n    25:28  08:12   25.5    71.9   
   49. Randy Smith            Dallas           34 m y    25:29  08:12   25.5    59.8   
   50. Robert Wyatt           Plano            37 m y    25:59  08:22   26.0    59.3   
   51. Tammi Trompeter        Plano            41 f y    25:59  08:22   26.0    68.5   
   52. Debbie Tressa          Plano            48 f y    26:33  08:33   26.5    69.9   
   53. Tyler Cole                              14 m n    26:40  08:35   26.7    61.8   
   54. James Kelley           Plano            52 m y    26:46  08:37   26.8    62.9   
   55. Tina Dellinger         Plano            39 f y    26:47  08:37   26.8    65.8   
   56. Terri Phipps           Plano            45 f y    26:57  08:40   26.9    67.6   
   57. Jill Johnson           Plano            36 f y    27:18  08:47   27.3    63.7   
   58. Roy Peyton             Plano            66 m y    27:54  08:59   27.9    68.5   
   59. Elizabeth Pritchard    Tyler            21 f n    28:30  09:10   28.5    60.3   
   60. Bobby Clark            Allen            46 m y    28:54  09:18   28.9    55.9   
   61. Karl Woods             Irving           33 m y    29:16  09:25   29.3    51.9   
   62. Sharon Towery          Bonham           26 f y    29:24  09:28   29.4    57.8   
   63. Janelle Huffman        Plano            25 f y    29:49  09:36   29.8    57.0   
   64. Jennifer Wagner        Plano            39 f y    29:50  09:36   29.8    59.1   
   65. Kelly Shank            Plano            42 f y    30:24  09:47   30.4    58.9   
   66. Jim Tressa             Plano            57 m y    30:26  09:48   30.4    57.6   
   67. Linda Boggs                             50 f y    30:26  09:48   30.4    61.8   
   68. Andy Beach                              44 m      30:34  09:50   30.6    52.3   
   69. Alice Stone            Plano            40 f y    31:35  10:10   31.6    56.1   
   70. Monica Merritt         Richardson       27 f n    31:44  10:13   31.7    53.6   
   71. Adrienne Farrell       Dallas           22 f n    31:44  10:13   31.7    54.0   
   72. Mark Salamasick        Plano            48 m      32:34  10:29   32.6    50.3   
   73. Tom Lynn                                62 m y    32:39  10:31   32.6    56.2   
   74. David Ayers            Irving           54 m y    32:45  10:32   32.7    52.2   
   75. (no card)                                         33:04  10:39   33.1           
   76. Kathy Shamrock         Allen            47 f y    33:09  10:40   33.1    55.6   
   77. Becky Drekmann         McKinney         24 f y    37:26  12:03   37.4    45.5   
   78. Paul Lee               Terrell          64 m y    37:28  12:04   37.5    50.0   
   79. Peter Bailey           McKinney         62 m y    41:34  13:23   41.6    44.1   
   80. Tom DuLaney                             67 m y    44:41  14:23   44.7    43.2   
   81. Andrew Marquardt       Spring           41 m n    45:32  14:39   45.5    34.5   
   82. Mary Ellen Marquardt   Richardson       68 f y    45:32  14:39   45.5    48.6   
   83. Angie McCutcheon       Dallas           62 f      46:46  15:03   46.8    44.5   
   84. William Jones          Plano            65 m y    49:56  16:04   49.9    37.9   

Plano Pacers 10K Results---Saturday, October 26, 2002
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Ian Ray                Dallas           26 m n  0:36:12  05:50   17.2    87.0   
    2. Samuel Pacheco         Dallas           42 m    0:36:44  05:55   17.5    90.3   
    3. Terry Ziegler                           52 m y  0:38:01  06:07   18.1    93.0   
    4. Jonathan Williams      Houston          15 m n  0:38:08  06:08   18.2    89.0   
    5. Kevin Helm             Lewisville       30 m n  0:38:57  06:16   18.5    81.2   
    6. David Tomkinson        Plano            29 m y  0:39:18  06:19   18.7    80.4   
    7. Joe Landry             Dallas           36 m y  0:39:26  06:21   18.8    81.8   
    8. Bill Shaw                               59 m y  0:39:49  06:24   19.0    94.1   
    9. Larry Fahrendorff      Allen            54 m y  0:39:58  06:26   19.0    89.9   
   10. David Potter           Garland          44 m y  0:40:20  06:29   19.2    83.2   
   11. James Royal            Plano            40 m y  0:40:36  06:32   19.3    80.9   
   12. Jeff Hanson            Plano            38 m y  0:40:38  06:32   19.3    80.0   
   13. Christopher Alexander  Tyler            20 m n  0:41:40  06:42   19.8    76.9   
   14. Ruben Saguil           Farmers Branch   37 m y  0:42:29  06:50   20.2    76.2   
   15. Ken Ashby              Dallas           50 m y  0:42:56  06:55   20.4    81.2   
   16. Cliff Bilbrey          Trenton IL       22 m y  0:43:38  07:01   20.8    72.7   
   17. Louis Baylog           McKinney         45 m y  0:43:50  07:03   20.9    77.0   
   18. Jeff Sandene           Plano            43 m n  0:43:54  07:04   20.9    76.0   
   19. Bill Broenia           Addison          53 m y  0:44:24  07:09   21.1    80.3   
   20. Mike Picard            Plano            49 m y  0:44:46  07:12   21.3    77.3   
   21. Laura Fossier          Plano            44 f y  0:45:58  07:24   21.9    82.7   
   22. Marcello Guercini      Dallas           57 m y  0:46:19  07:27   22.1    79.5   
   23. Katarina Buesking      Wylie            35 f n  0:46:23  07:28   22.1    78.5   
   24. John Holliman          Plano            36 m y  0:46:37  07:30   22.2    69.2   
   25. Tad Wall               McKinney         46 m y  0:46:53  07:33   22.3    72.4   
   26. Tom Faulkner                            41 m y  0:47:15  07:36   22.5    69.8   
   27. Kirby Collins                           44 m    0:47:16  07:36   22.5    71.0   
   28. Marv DuBois                             56 m y  0:47:30  07:39   22.6    76.8   
   29. Allen Freeman          The Colony       30 m y  0:47:59  07:43   22.8    65.9   
   30. Tommy Farrar           Coppell          61 m y  0:48:11  07:45   22.9    79.2   
   31. Larry McCoy            Richardson       33 m y  0:48:22  07:47   23.0    65.9   
   32. Kendall Black          Grand Prairie    53 m y  0:48:32  07:49   23.1    73.4   
   33. Jim Sampson            Richardson       63 m y  0:48:37  07:49   23.2    80.0   
   34. James Gabhart          The Colony       61 m y  0:48:44  07:51   23.2    78.3   
   35. Will Huffman           Plano            25 m y  0:48:52  07:52   23.3    64.5   
   36. Mike Koskan            Plano            57 m y  0:49:00  07:53   23.3    75.1   
   37. Rusty Hailey                            53 m y  0:49:04  07:54   23.4    72.6   
   38. Greg Hanson            Plano            10 m y  0:49:36  07:59   23.6    78.1   
   39. Ted Beyer              Garland          49 m y  0:49:47  08:01   23.7    69.5   
   40. Cynthia Samilton       Rowlett          43 f y  0:50:40  08:09   24.1    74.6   
   41. John Sloan             Plano            41 m y  0:50:47  08:10   24.2    65.0   
   42. Ted Beyer Jr           Garland          27 m y  0:51:39  08:19   24.6    61.0   
   43. Jack Manning           Dallas           60 m y  0:51:58  08:22   24.7    72.7   
   44. Chuck Gans             Plano            38 m y  0:52:47  08:30   25.1    61.6   
   45. Dewey Fambry           The Colony       70 m y  0:52:51  08:30   25.2    79.4   
   46. Denis Drekmann         McKinney         41 m y  0:52:52  08:30   25.2    62.4   
   47. Brian Goering          Richardson       26 m y  0:53:07  08:33   25.3    59.3   
   48. Henry Tam              Plano            48 m y  0:53:37  08:38   25.5    64.1   
   49. Jonathan Ott           Murphy           27 m y  0:53:47  08:39   25.6    58.6   
   50. Bill Hensley           Plano            63 m y  0:54:01  08:42   25.7    72.0   
   51. Maritza Sloan          Plano            38 f y  0:54:12  08:43   25.8    68.0   
   52. Joe Clay               Plano            32 m n  0:54:39  08:48   26.0    58.2   
   53. Richard Smith          Dallas           55 m y  0:55:10  08:53   26.3    65.6   
   54. Michelle Meiches       Dallas           39 f y  0:55:42  08:58   26.5    66.5   
   55. Molly Pond             Plano            45 f y  0:56:44  09:08   27.0    67.4   
   56. Al Angell              Dallas           63 m y  0:57:16  09:13   27.3    67.9   
   57. Les Price              Wylie            54 m y  0:57:33  09:16   27.4    62.4   
   58. Gaby Ahrens            Frisco           35 f y  0:57:39  09:17   27.5    63.1   
   59. Vic Visetchanvet       Murphy           41 m y  0:57:48  09:18   27.5    57.1   
   60. Erika Goering          Richardson       26 f y  0:58:07  09:21   27.7    61.4   
   61. Jennifer Shank         Plano            26 f y  0:59:17  09:32   28.2    60.2   
   62. Sara Wittman           Allen            34 f y  0:59:18  09:33   28.2    61.2   
   63. Clyde Shank            Plano            55 m y  0:59:18  09:33   28.2    61.0   
   64. Andy McLaughlin        Carrollton       43 m y  0:59:28  09:34   28.3    56.1   
   65. Frank Salas            Wilmer           32 m n  0:59:33  09:35   28.4    53.4   
   66. Cindy Engel            Dallas           33 f y  1:01:15  09:51   29.2    59.0   
   67. Belinda Dugas          Plano            35 f y  1:02:42  10:05   29.9    58.0   
   68. Bill Cherry            Dallas           62 m n  1:08:45  11:04   32.7    56.0   
   69. Dwight Eggers          Plano            55 m y  1:14:48  12:02   35.6    48.4   

Plano Pacers Jr. Sprint (0.673 miles) Results---Saturday, October 26, 2002
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Sean Trompeter                           7 m      04:53  07:15   26.2    80.8   
    2. Alex Wyatt                              11 m      04:54  07:17   26.2    67.9   
    3. Tommy Trompeter                          9 m      04:59  07:24   26.7    71.9   
    4. Mark Trompeter                           6 m      05:21  07:57   28.7    78.1   
    5. Sarah Stone                              7 f      05:21  07:57   28.7    83.6   
    6. Michael Munoz                           11 m      05:34  08:16   29.8    59.8   
    7. Kevin Munoz                              8 m      05:45  08:33   30.8    65.2   
    8. Joscelyn Trompeter                       8 f      05:47  08:36   31.0    73.5   
    9. Megan Miller                             9 f      07:43  11:28   41.3    52.6   
   10. Shelby Boor                              5 f      09:02  13:25   48.4    55.9   
   11. Garrett Gill                             3 m      11:02  16:24   59.1    46.8   



LEGEND
  Left-to-right: finish place, name, hometown, age, sex, member?
  FinTime is the official individual finish time in (h:)mm:ss format.
  Pace is the calculated average pace per mile in mm:ss format.
  5Keq is the equivalent 5K finish time in minutes and tenths.
  Score is a performance grade with factors for age and sex.

KEY TO AGE-GRADED PERFORMANCE SCORES
            100 +             national competitor
            90-99             regional competitor
            80-89             local competitor
            70-79             above average
            60-69             near average
            50-59             below average
            40-49             novice runner
            30-39             fitness walker

Race Day Volunteers:
Course Certification          Ken Ashby
Course Setup                  Ken Ashby, Terry Ziegler, Mike Picard, Bill Jones
Registration                  Marylyn & Bob Patrick
Timers                        Thomas Kellner, Marylyn Patrick
Cards                         Christina Sloan, Steve Johnson, Alex & Rob Wyatt
Jr. Sprint                    Mike Koskan, James Gabhart
Tabulation                    Marylyn & Bob Patrick
Awards                        Bob Wilmot, Sloans
Food & Drinks                 Kathi Boor
Results                       John Holliman

Store certificate winners:
RunOn!                        Dewey Fambry
                              Franco Miramontes
                              Bill Cherry

Luke's                        Kathi Boor

New Records:
None.