Race Results

 
Plano Pacers 5K, 10K & Jr. Sprint at Bob Woodruff Park, Plano, TX Saturday, October 25, 2003
5K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Steve Mudgett             18:25         1 Maria Moore               22:25
        2 Jim Drumm                 18:40         2 Renee Mitchell            24:08
        3 Rob Swagerty              18:48         3 Rachel Johnson            24:20
        4 Matt Johnson              20:50         4 Megan Rozman              25:17
        5 Jim Stephens              21:49         5 Joscelyn Trompeter        25:17
        6 Bob Abbott                21:55         6 Gaby Ahrens               29:44
        7 David Maldonado           22:24         7 Barbara Bowen             33:59
        8 Jack Manning              22:29         8 Mackenzie Haun            34:20
        9 Bill Keene                22:30         9 Shannon Drotman           36:50
       10 Bob Wilmot                22:37        10 Mary Ellen Cherry         39:43

 Ovrall:  Steve Mudgett             18:25  Ovrall:  Maria Moore               22:25
 Master:  Jim Drumm                 18:40  Master:  Suanne Elliott            53:19
 Senior:  Jim Stephens              21:49  Senior:  Barbara Bowen             33:59

  19-un:  Ivan Houellemont          24:19   13-un:  Rachel Johnson            24:20
                                                    Megan Rozman              25:17
  20-29:  Patrick Young             26:06           Joscelyn Trompeter        25:17
                                                                                   
  30-34:  Rob Swagerty              18:48   14-19:  Mackenzie Haun            34:20
          Kevin Subbert             22:52                                          
          Karl Woods                24:29   20-29:  Jessica Tressa            53:20
                                                                                   
  35-39:  Bill Keene                22:30   30-34:  Shannon Drotman           36:50
          Doug Hull                 26:24                                          
                                            35-39:  Renee Mitchell            24:08
  40-44:  Mark Johnson              28:08           Gaby Ahrens               29:44
          Andrew Marquardt          39:44                                          
                                                                                   
  45-49:  David Maldonado           22:24                                          
          Jim Leonard               26:19   55-ov:  Mary Ellen Cherry         39:43
          Jim Nixon                 27:41                                          
                                                                                   
  50-54:  Michael Sullivan          26:47                                          
                                                                                   
  55-59:  Bob Wilmot                22:37                                          
          Rodger Olsen              24:22                                          
                                                                                   
  60-64:  Bob Abbott                21:55                                          
          Jack Manning              22:29                                          
          James Gabhart             24:12                                          
                                                                                   
  65-ov:  Clarence Gilmore          33:32                                          
                                                                                   
 Clydes:  Matt Johnson              20:50                                          
          Mark Salamasick           33:17                                          
          Tim Epting                36:13                                          
                                                                                   

10K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Duncan Stewart          0:36:29         1 Frances McKissick       0:42:01
        2 Bob Smeby               0:36:56         2 Jennifer Broton         0:43:21
        3 Roger Clifford          0:37:47         3 Marylyn Patrick         0:46:16
        4 Joe Landry              0:38:35         4 Cindy Engel             0:46:27
        5 David Potter            0:38:56         5 Ella Montgomery         0:47:39
        6 Ruben Saguil            0:38:58         6 Dianna Hager            0:48:10
        7 Vincent Gerber          0:38:59         7 Charlene Johnson        0:50:22
        8 James Royal             0:41:50         8 Tammi Trompeter         0:51:00
        9 Steve Schiemann         0:42:18         9 Maritza Sloan           0:56:01
       10 Tony Tang               0:43:00        10 Geraldine Olsen         0:56:13

 Ovrall:  Duncan Stewart          0:36:29  Ovrall:  Frances McKissick       0:42:01
 Master:  Bob Smeby               0:36:56  Master:  Ella Montgomery         0:47:39
 Senior:  Hector Teran            0:50:03  Senior:  Marylyn Patrick         0:46:16

  29-un:  Brian Warden            0:53:27   29-un:  Katie Howard            1:03:50
                                                    Seana Tamisiea          1:05:47
  30-34:  Steve Johnson           0:47:12                                          
          Terry McIntyre          0:47:42   30-34:  Jennifer Broton         0:43:21
                                                    Cindy Engel             0:46:27
  35-39:  Roger Clifford          0:37:47           Charlene Johnson        0:50:22
          Joe Landry              0:38:35                                          
          Ruben Saguil            0:38:58   35-39:  Maritza Sloan           0:56:01
                                                    Belinda Dugas           0:56:18
  40-44:  James Royal             0:41:50           Tamara Clatanoff        0:57:07
          Tony Tang               0:43:00                                          
          Henry Barber            0:43:46   40-44:  Tammi Trompeter         0:51:00
                                                    Geraldine Olsen         0:56:13
  45-49:  David Potter            0:38:56           Kelly Shank             1:05:41
          Lou Baylog              0:43:02                                          
          Kirby Collins           0:50:27   45-49:  Dianna Hager            0:48:10
                                                    Molly Pond              1:01:20
  50-54:  Ken Ashby               0:44:57                                          
          Mike Picard             0:46:40   50-54:  Linda Boggs             0:59:13
          David Oberholtzer       0:50:26           Karen Castro            1:05:41
                                                    Mary Lewellyn           1:07:51
  55-59:  Mike Koskan             0:50:14                                          
          George Kempston         0:50:26                                          
          Stephen Brown           0:51:12                                          
                                                                                   
  60-ov:  Tommy Farrar            0:50:55                                          
          Victor Hegemann         0:51:39                                          
          Bill Swetmon            0:54:52                                          
                                                                                   
 Clydes:  Steve Schiemann         0:42:18                                          
          Dennis Chupp            0:48:55                                          
          Robert Wyatt            0:50:21                                          
                                                                                   

JR. SPRINT (0.673 mi) TOP FINISHERS
          BOYS  0-8                                 GIRLS  0-8
        1 Mark Trompeter            04:44         1 Kristen Martin            06:21
        2 Matt Miller               06:49         2 Megan Miller              06:46

          BOYS  9-12                                GIRLS  9-12
                                                  1 Rachel Johnson            04:29
                                                  2 Joscelyn Trompeter        05:22



Plano Pacers 5K Results---Saturday, October 25, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Steve Mudgett          Richardson       46 m n    18:25  05:56   18.4    87.8   
    2. Jim Drumm              Garland          45 m y    18:40  06:00   18.7    86.1   
    3. Rob Swagerty           Allen            30 m n    18:48  06:03   18.8    80.1   
    4. Matt Johnson           Allen            33 m y    20:50  06:42   20.8    72.9   
    5. Jim Stephens           Anna             57 m y    21:49  07:01   21.8    80.3   
    6. Bob Abbott             Plano            63 m y    21:55  07:03   21.9    84.5   
    7. David Maldonado        Plano            45 m y    22:24  07:13   22.4    71.7   
    8. Maria Moore            Frisco           43 f y    22:25  07:13   22.4    80.3   
    9. Jack Manning           Dallas           61 m y    22:29  07:14   22.5    80.8   
   10. Bill Keene             Plano            36 m y    22:30  07:15   22.5    68.2   
   11. Bob Wilmot             Plano            58 m y    22:37  07:17   22.6    78.2   
   12. Kevin Subbert          McKinney         30 m y    22:52  07:22   22.9    65.9   
   13. Renee Mitchell         Plano            39 f y    24:08  07:46   24.1    73.1   
   14. James Gabhart          The Colony       62 m y    24:12  07:47   24.2    75.8   
   15. Ivan Houellemont       Plano            10 m n    24:19  07:50   24.3    75.9   
   16. Rachel Johnson         Allen            10 f y    24:20  07:50   24.3    85.9   
   17. Rodger Olsen           Plano            56 m y    24:22  07:51   24.4    71.3   
   18. (no card)                                         24:23  07:51   24.4           
   19. Karl Woods             Ivring           34 m y    24:29  07:53   24.5    62.2   
   20. Bill Cherry            Richardson       63 m y    25:15  08:08   25.2    73.4   
   21. Megan Rozman           Murphy           12 f y    25:17  08:08   25.3    77.5   
   22. Joscelyn Trompeter     Plano            12 f y    25:17  08:08   25.3    77.5   
   23. Patrick Young          Dallas           22 m n    26:06  08:24   26.1    57.9   
   24. Jim Leonard            Plano            45 m y    26:19  08:28   26.3    61.1   
   25. Doug Hull              Plano            39 m y    26:24  08:30   26.4    58.9   
   26. Michael Sullivan       Dallas           51 m n    26:47  08:37   26.8    62.4   
   27. Don Tidwell            Caddo OK         62 m n    27:24  08:49   27.4    67.0   
   28. Jim Nixon              Dallas           46 m y    27:41  08:55   27.7    58.4   
   29. Mark Johnson           Plano            41 m n    28:08  09:03   28.1    55.9   
   30. Norman Davis           Plano            62 m y    29:26  09:28   29.4    62.3   
   31. Mike Martin            Allen            33 m y    29:29  09:29   29.5    51.5   
   32. Robert Tedder          Arlington        48 m y    29:33  09:31   29.5    55.4   
   33. Gaby Ahrens            Frisco           36 f y    29:44  09:34   29.7    58.5   
   34. Bobby Clark            Allen            47 m y    30:36  09:51   30.6    53.2   
   35. Mark Salamasick        Plano            49 m y    33:17  10:43   33.3    49.5   
   36. Clarence Gilmore       Plano            68 m y    33:32  10:48   33.5    58.3   
   37. (no card)                                         33:45  10:52   33.7           
   38. Ted Karch              Plano            45 m y    33:57  10:56   33.9    47.3   
   39. Barbara Bowen          Carrollton       59 f y    33:59  10:56   34.0    59.5   
   40. Mackenzie Haun         Plano            14 f y    34:20  11:03   34.3    54.4   
   41. (no card)                                         34:39  11:09   34.6           
   42. Tim Epting             Denton           47 m n    36:13  11:39   36.2    44.9   
   43. Shannon Drotman        Plano            31 f y    36:50  11:51   36.8    46.5   
   44. (no card)                                         37:59  12:14   38.0           
   45. Mary Ellen Cherry      Richardson       69 f y    39:43  12:47   39.7    56.4   
   46. Andrew Marquardt       Spring           42 m n    39:44  12:47   39.7    39.8   
   47. Peter Bailey           McKinney         63 m y    40:42  13:06   40.7    45.5   
   48. Fredrick Roberson      Rowlett          33 m y    44:02  14:10   44.0    34.5   
   49. Suanne Elliott         Plano            50 f y    53:19  17:10   53.3    35.3   
   50. Jessica Tressa         Plano            21 f y    53:20  17:10   53.3    32.2   

Plano Pacers 10K Results---Saturday, October 25, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Duncan Stewart         Bartonville      41 m n  0:36:29  05:52   17.4    90.4   
    2. Bob Smeby              Palno            47 m y  0:36:56  05:57   17.6    92.5   
    3. Roger Clifford         Plano            36 m y  0:37:47  06:05   18.0    85.3   
    4. Joe Landry             Dallas           37 m y  0:38:35  06:13   18.4    83.9   
    5. David Potter           Garland          45 m y  0:38:56  06:16   18.5    86.7   
    6. Ruben Saguil           Farmers Branch   38 m y  0:38:58  06:16   18.6    83.5   
    7. Vincent Gerber         Garland          39 m n  0:38:59  06:16   18.6    83.8   
    8. James Royal            Plano            41 m y  0:41:50  06:44   19.9    78.9   
    9. Frances McKissick      Irving           41 f y  0:42:01  06:46   20.0    89.0   
   10. Steve Schiemann        Corinth          41 m y  0:42:18  06:48   20.1    78.0   
   11. Tony Tang              Allen            42 m y  0:43:00  06:55   20.5    77.1   
   12. Lou Baylog             McKinney         46 m y  0:43:02  06:56   20.5    78.9   
   13. Jennifer Broton        Fort Worth       30 f y  0:43:21  06:59   20.6    82.7   
   14. Henry Barber           Dallas           40 m n  0:43:46  07:03   20.8    75.0   
   15. Jeff Sandene           Plano            44 m y  0:44:37  07:11   21.2    75.2   
   16. Ken Ashby              Dallas           51 m y  0:44:57  07:14   21.4    78.1   
   17. Scott Berry            Plano            39 m y  0:45:28  07:19   21.7    71.9   
   18. (no card)                                       0:45:35  07:20   21.7           
   19. Thomas Gerthoffer      Plano            43 m y  0:45:41  07:21   21.8    73.0   
   20. Jeff Smith             Plano            42 m y  0:46:05  07:25   21.9    72.0   
   21. Marylyn Patrick        Plano            59 f y  0:46:16  07:27   22.0    91.8   
   22. Cindy Engel            Dallas           34 f y  0:46:27  07:29   22.1    78.1   
   23. Mike Picard            Plano            50 m y  0:46:40  07:31   22.2    74.7   
   24. John Butler            Richardson       41 m y  0:47:02  07:34   22.4    70.2   
   25. Steve Johnson          Plano            31 m y  0:47:12  07:36   22.5    67.2   
   26. Ella Montgomery        Plano            41 f y  0:47:39  07:40   22.7    78.5   
   27. Terry McIntyre         Plano            32 m y  0:47:42  07:41   22.7    66.7   
   28. Chip Gorman            Plano            41 m y  0:48:05  07:44   22.9    68.6   
   29. Dianna Hager           Denison          46 f y  0:48:10  07:45   22.9    79.9   
   30. James Miller           Allen            38 m y  0:48:28  07:48   23.1    67.1   
   31. Dennis Chupp           Plano            46 m y  0:48:55  07:52   23.3    69.4   
   32. Nicholas Boquet        Allen            37 m y  0:49:06  07:54   23.4    65.9   
   33. Hector Teran           Dallas           56 m y  0:50:03  08:03   23.8    72.9   
   34. Mike Koskan            Plano            58 m y  0:50:14  08:05   23.9    73.9   
   35. Robert Wyatt           Plano            38 m y  0:50:21  08:06   24.0    64.6   
   36. Charlene Johnson       Allen            31 f y  0:50:22  08:06   24.0    71.4   
   37. David Oberholtzer      Plano            52 m y  0:50:26  08:07   24.0    70.1   
   38. George Kempston        Richardson       59 m y  0:50:26  08:07   24.0    74.3   
   39. Kirby Collins                           45 m n  0:50:27  08:07   24.0    66.9   
   40. John Sloan             Plano            42 m y  0:50:49  08:11   24.2    65.3   
   41. Tommy Farrar           Coppell          62 m y  0:50:55  08:12   24.2    75.7   
   42. Tammi Trompeter        Plano            42 f y  0:51:00  08:12   24.3    73.7   
   43. Stephen Brown          Lewisville       57 m n  0:51:12  08:14   24.4    71.9   
   44. Victor Hegemann        Richardson       63 m n  0:51:39  08:19   24.6    75.3   
   45. Les Price              Allen            55 m y  0:51:54  08:21   24.7    69.8   
   46. Whit Ellis             Plano            52 m y  0:52:28  08:27   25.0    67.4   
   47. Brian Warden           Plano            24 m y  0:53:27  08:36   25.5    59.0   
   48. Richard Smith          Dallas           56 m y  0:53:56  08:41   25.7    67.7   
   49. Bill Swetmon           Plano            60 m y  0:54:52  08:50   26.1    68.9   
   50. Bob Patrick            Plano            59 m y  0:55:27  08:55   26.4    67.6   
   51. Maritza Sloan          Plano            39 f y  0:56:01  09:01   26.7    66.1   
   52. Geraldine Olsen        Plano            40 f n  0:56:13  09:03   26.8    66.2   
   53. Belinda Dugas          Plano            36 f y  0:56:18  09:04   26.8    64.9   
   54. James Matthews         Richardson       63 m y  0:56:39  09:07   27.0    68.7   
   55. Tamara Clatanoff       Allen            35 f y  0:57:07  09:12   27.2    63.7   
   56. Henry Tam              Plano            48 m y  0:57:38  09:17   27.4    59.7   
   57. Vic Visetchanvet       Murphy           42 m y  0:57:57  09:20   27.6    57.2   
   58. James Kelley           Plano            53 m y  0:59:07  09:31   28.2    60.3   
   59. Linda Boggs            Plano            51 f y  0:59:13  09:32   28.2    67.2   
   60. Molly Pond             Plano            46 f y  1:01:20  00:20   1.0   1902.8   
   61. Katie Howard           Frisco           25 f y  1:03:50  00:20   1.0   1730.7   
   62. Mark Haun              Plano            45 m y  1:04:03  00:20   1.0   1632.1   
   63. (no card)                                       1:05:04  00:20   1.0           
   64. Stephanie Dollinger    Plano            33 f y  1:05:10  00:20   1.0   1732.6   
   65. Karen Castro           Dallas           51 f y  1:05:41  00:20   1.0   1899.6   
   66. Kelly Shank            Plano            43 f y  1:05:41  00:20   1.0   1804.6   
   67. Billy Elliott          Plano            51 m y  1:05:42  00:20   1.0   1675.9   
   68. Seana Tamisiea         Dallas           29 f n  1:05:47  00:20   1.0   1707.2   
   69. Suzie Brawley          Dallas           39 f n  1:05:47  00:20   1.0   1766.2   
   70. Jean Ruffner           Frisco           40 f n  1:07:06  00:20   1.0   1756.4   
   71. Mary Lewellyn          Dallas           52 f y  1:07:51  00:21   1.0   1881.2   
   72. Jim Tressa             Plano            58 m y  1:07:52  00:21   1.0   1742.2   
   73. (no card)                                       1:08:56  00:21   1.0           
   74. Andy McLaughlin        Carrolton        44 m y  1:15:42  00:22   1.1   1483.2   
   75. Dave Kessock           Dallas           50 m y  1:22:23  00:23   1.1   1469.1   
   76. Randy Smith            Dallas           35 m y  1:22:23  00:23   1.1   1353.3   

Plano Pacers Jr. Sprint (0.673 miles) Results---Saturday, October 25, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Rachel Johnson                          10 f      04:29  06:40   24.0    87.1   
    2. Mark Trompeter                           7 m      04:44  07:02   25.4    83.4   
    3. Joscelyn Trompeter                      12 f      05:22  07:58   28.7    68.2   
    4. Kristen Martin                           6 f      06:21  09:26   34.0    74.6   
    5. Emily Mitchell                          10 f      06:29  09:38   34.7    60.2   
    6. Megan Miller                             7 f      06:46  10:03   36.2    66.1   
    7. Matt Miller                              5 m      06:49  10:08   36.5    65.4   
    8. Abigail Mitchell                         7 f      06:50  10:09   36.6    65.5   
    9. Heather Holdan                           6 f      06:55  10:17   37.1    68.5   
   10. Serena Broton                            7 f      07:03  10:29   37.8    63.5   
   11. Rachel Schiemann                         8 f      07:13  10:43   38.7    58.9   
   12. Emily Schiemann                          6 f      07:45  11:31   41.5    61.1   
   13. Garrett Holdan                           4 m      07:55  11:46   42.4    60.4   
   14. Samantha Gant                            4 f      11:56  17:44   63.9    45.4   
   15. Jennifer Martin                          4 f      12:35  18:42   67.4    43.1   



LEGEND
  Left-to-right: finish place, name, hometown, age, sex, member?
  FinTime is the official individual finish time in (h:)mm:ss format.
  Pace is the calculated average pace per mile in mm:ss format.
  5Keq is the equivalent 5K finish time in minutes and tenths.
  Score is a performance grade with factors for age and sex.

KEY TO AGE-GRADED PERFORMANCE SCORES
            100 +             national competitor
            90-99             regional competitor
            80-89             local competitor
            70-79             above average
            60-69             near average
            50-59             below average
            40-49             novice runner
            30-39             fitness walker

Race Day Volunteers:
Coordinator                   Jim Dietz and the Striders/TI Track Club
Course set-up                 Ken Asby, Mike Picard
Registration                  Jim Drumm, Ed Humphrey, Dennis Wade,
                              Claude Winburn
Bagels                        Tammi Trompeter Family
Water stop                    Laura Harvey, Jennifer Weber
Finish line                   Mark Roman, Sheila Walker, Sara Dietz, Jim Drumm
Results cards                 Dennis Wade, Ed Humphrey
Jr. Sprint                    Mike Koskan, James Gabhart, David Maldonado
Awards                        Paul Westbrook, Sara Dietz
Course Pickup                 Ken Ashby
Results                       James Kelley


New Records:
None.