Race Results

 
Untitled Document
Plano Pacers 5K, 10K & Jr. Sprint at Harrington Park, Plano, TX Saturday, October 28, 2006
5K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Colm Bergin               18:10         1 Lisa Beck                 23:16
        2 Rich Lopez                19:24         2 Tami Ishii                25:24
        3 Jeff Fox                  19:37         3 Lily Lopez                26:07
        4 Don Wallace               19:54         4 Sulma Trevizo             26:45
        5 David Tomkinson           20:20         5 Kate Wynne                27:33
        6 Martin Leister            20:38         6 Debbie Brewer             27:39
        7 Zach Esch                 20:54         7 Debbie Laude              27:41
        8 Tony Tang                 21:12         8 Ashley Rossini            28:30
        9 John Nance                21:28         9 Melanie Rozman            28:35
       10 Bruce Gossett             22:24        10 Sylvia Yarbrough          31:56

 Overall: Colm Bergin               18:10  Overall: Lisa Beck                 23:16
 Master:  Rich Lopez                19:24  Master:  Lily Lopez                26:07
 Senior:  John Nance                21:28  Senior:  Barbara Bowen             33:30

  14-un:  Zach Esch                 20:54   14-un:  Kate Wynne                27:33
                                                    Ashley Rossini            28:30
                                                    Melanie Rozman            28:35
                                                                                   
  25-29:  Bruce Gossett             22:24                                          
                                                                                   
  30-34:  David Tomkinson           20:20   25-29:  Debbie Laude              27:41
          Rick Dawson               31:40           Laura Lanham              46:45
          Jason Morgan              35:57                                          
                                            30-34:  Sulma Trevizo             26:45
  35-39:  Terry Mcintyre            24:24           Kelley Smith              32:54
          John Carroll              24:59           Sara Vassar               52:07
                                                                                   
  40-44:  Jeff Fox                  19:37   35-39:  Tami Ishii                25:24
          Bobby Clark               32:59           Cindy Morgan              35:59
                                                    Arianna Kassel            00:15
  45-49:  Martin Leister            20:38                                          
          Tony Tang                 21:12   40-44:  Sylvia Yarbrough          31:56
          Brian Millet              23:20           Stacy Obervy              49:40
                                                                                   
  50-54:  Don Wallace               19:54   45-49:  Debbie Brewer             27:39
                                                    Kim Rozman                32:16
  55-59:  Steve Conly               23:13           Michele Martin            39:48
          Peter Goodspeed           29:19                                          
                                            50-54:  Debra Lee                 39:48
  60-64:  Freddie Smith             26:23                                          
          Bill Swetmon              27:13                                          
                                                                                   
  65-69:  Fred Hawn                 24:33                                          
          James Gabhart             25:53   70-74:  Betty Fonsvall            57:13
          Al Angell                 26:50                                          
                                                                                   
  70-74:  Jerry Siedschlag          33:24  Clydes:  Wendy Teutsch             36:48
                                                    Giana Slavinsky           40:02
  75-ov:  Murray Fonsvall           38:33           Lee Ann Collins           40:23
                                                                                   
 Clydes:  William Swafford          36:54                                          
                                                                                   

10K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Alex Wallace            0:37:03         1 Linda Kelly             0:45:26
        2 Bob Smeby               0:37:57         2 Cindy Engel             0:46:51
        3 Tyler Johnson           0:37:58         3 Marylyn Patrick         0:48:47
        4 Joe Landry              0:38:17         4 Meredith Morgan         0:51:34
        5 James Royal             0:39:52         5 Claire Goulthorpe       0:51:52
        6 Ruben Saguil            0:40:56         6 Charlene Johnson        0:51:56
        7 James Drumm             0:40:57         7 Patricia Vincent        0:55:08
        8 Didier Vidal            0:42:03         8 Beth Kohler             0:57:58
        9 Chris Puhala            0:42:57         9 Nancy Johnson           0:59:07
       10 Ryan Smith              0:43:49        10 Josie Warrington        0:59:18

 Overall: Alex Wallace            0:37:03  Overall: Linda Kelly             0:45:26
 Master:  Bob Smeby               0:37:57  Master:  Marylyn Patrick         0:48:47
 Senior:  Bryce Wilson            0:46:03  Senior:  Carol Lindenblatt       1:00:28  

                                            14-un:  Kristen Mims            1:00:24
  15-19:  Ryan Smith              0:43:49           Ashley Mims             1:02:28
                                                                                   
  20-24:  Tyler Johnson           0:37:58   15-19:  Meredith Morgan         0:51:34
          Thomas Tern             0:57:53                                          
                                                                                   
  25-29:  Matthew Sunna           0:50:09   25-29:  Dana Crary              1:05:32
          Scott Buckner           1:04:05                                          
                                            30-34:  Charlene Johnson        0:51:56
  30-34:  Chris Puhala            0:42:57           Jennifer Burns          1:07:49
                                                    Rena Pace               1:07:49
  35-39:  Pierre Lias             0:44:39                                          
          Gheorghe Spiride        0:47:51   35-39:  Cindy Engel             0:46:51
                                                    Katherine Couch         1:02:25
  40-44:  Joe Landry              0:38:17           Carla Post              1:03:34
          Ruben Saguil            0:40:56                                          
          Didier Vidal            0:42:03   40-44:  Beth Kohler             0:57:58
                                                    June Orth               0:59:50
  45-49:  James Drumm             0:40:57           Mary Marks              1:04:52
          Jeff Sandene            0:44:03                                          
          James Dunn              0:48:34   45-49:  Claire Goulthorpe       0:51:52
                                                    Norie Alvarez           1:16:01
                                                                                   
  50-54:  Rusty Shelton           0:44:59   50-54:  Patricia Vincent        0:55:08
          Ken Ashby               0:47:45           Nancy Johnson           0:59:07
          Sigi Diaz               0:48:30           Josie Warrington        0:59:18
                                                                                   
  55-59:  Hector Teran            0:51:29                                         
          Patrick DeAngelo        0:59:50                                          
                                            60-64:  Ruth Olinger            1:16:32
  60-64:  Bob Wilmot              0:48:51                                          
          Gene Miller             0:49:30                                          
          Mike Koskan             0:53:21                                          
                                            75-ov:  Jan Richards            1:12:12
  65-69:  Tommy Farrar            0:50:26                                          
          Victor Hegemann         0:51:36                                          
          James Matthews          0:54:08                                          
                                                                                   
  70-74:  Dewey Fambry            0:58:25                                          
                                                                                   
                                                                                   
 Clydes:  James Royal             0:39:52                                          
                                                                                   

JR. SPRINT (0.673 mi) TOP FINISHERS
          BOYS  0-8                                 GIRLS  0-8
        1 Morgan Devaney            04:03         1 Samantha Gant             05:41
        2 Vincent Vidal             04:45         2 Bailey Yarbrough          06:34
        3 Max Vidal                 05:04         3 Abigail Punala            07:10

          BOYS  9-12                                GIRLS  9-12
        1 Drew Morgan               04:03         1 Ashley Rossina            04:49
        2 Nicholas Lim              04:12         2 Rachel Shiemann           05:13
                                                  3 Jordan-Jojo-Chigger Bareis05:48


Plano Pacers 5K Results---Saturday, October 28, 2006
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Colm Bergin            Guest            42 m n    18:10  05:51   18.2    87.0   
    2. Rich Lopez             Guest            49 m n    19:24  06:15   19.4    85.0   
    3. Jeff Fox               Guest            43 m n    19:37  06:19   19.6    81.0   
    4. Don Wallace            Plano            53 m y    19:54  06:24   19.9    85.3   
    5. David Tomkinson        Plano            33 m y    20:20  06:33   20.3    74.7   
    6. Martin Leister         Plano            46 m y    20:38  06:38   20.6    78.4   
    7. Zach Esch              Guest            13 m n    20:54  06:44   20.9    80.6   
    8. Tony Tang              Allen            45 m y    21:12  06:49   21.2    75.8   
    9. John Nance             Rowlett          58 m y    21:28  06:55   21.5    82.4   
   10. Bruce Gossett          Allen            26 m n    22:24  07:13   22.4    67.0   
   11. Steve Conly            Guest            58 m n    23:13  07:28   23.2    76.2   
   12. Lisa Beck              Guest            35 f n    23:16  07:29   23.3    74.5   
   13. Brian Millet           Mckinney         45 m y    23:20  07:31   23.3    68.9   
   14. Terry Mcintyre         Guest            35 m n    24:24  07:51   24.4    62.7   
   15. Fred Hawn              Poetry           68 m y    24:33  07:54   24.5    79.6   
   16. John Carroll           Allen            39 m y    24:59  08:02   25.0    62.3   
   17. Tami Ishii             Plano            35 f y    25:24  08:11   25.4    68.2   
   18. James Gabhart          The Colony       65 m y    25:53  08:20   25.9    73.1   
   19. Lily Lopez             Guest            47 f n    26:07  08:24   26.1    70.6   
   20. Freddie Smith          Garland          62 m y    26:23  08:30   26.4    69.5   
   21. Sulma Trevizo          Guest            32 f n    26:45  08:37   26.7    64.1   
   22. Al Angell              Dallas           67 m y    26:50  08:38   26.8    72.0   
   23. Bill Swetmon           Plano            63 m y    27:13  08:46   27.2    68.1   
   24. Kate Wynne             Dallas           11 f y    27:33  08:52   27.5    73.3   
   25. Debbie Brewer          Plano            47 f y    27:39  08:54   27.6    66.7   
   26. Debbie Laude           Plano            26 f y    27:41  08:55   27.7    61.4   
   27. Ashley Rossini         Richardson       10 f y    28:30  09:10   28.5    73.4   
   28. Melanie Rozman         Murphy           13 f y    28:35  09:12   28.6    66.8   
   29. Peter Goodspeed        Mckinney         56 m y    29:19  09:26   29.3    59.3   
   30. Mike Greard            Guest            65 m n    29:22  09:27   29.4    64.4   
   31. Bruce Jenniges         Plano            49 m n    29:31  09:30   29.5    55.9   
   32. Jerry Sams             Richardson       69 m y    29:48  09:35   29.8    66.3   
   33. Rick Dawson            Richardson       34 m n    31:40  10:12   31.7    48.1   
   34. Sylvia Yarbrough       Wylie            41 f y    31:56  10:17   31.9    55.8   
   35. Kim Rozman             Murphy           46 f y    32:16  10:23   32.3    56.8   
   36. Kelley Smith           Guest            30 f n    32:54  10:35   32.9    51.9   
   37. Bobby Clark            Allen            40 m y    32:59  10:37   33.0    47.4   
   38. Jerry Siedschlag       Dallas           70 m y    33:24  10:45   33.4    59.8   
   39. Barbara Bowen          Dallas           62 f y    33:30  10:47   33.5    62.1   
   40. Tim Johnson            Fairview         49 m y    35:12  11:20   35.2    46.8   
   41. Jason Morgan           Richardson       34 m y    35:57  11:34   35.9    42.4   
   42. Cindy Morgan           Richardson       36 f y    35:59  11:35   36.0    48.4   
   43. Wendy Teutsch          Murphy           30 f n    36:48  11:51   36.8    46.4   
   44. William Swafford       Allen            54 m y    36:54  11:53   36.9    46.3   
   45. Murray Fonsvall        Dallas           75 m y    38:33  12:24   38.5    55.2   
   46. Michele Martin         Plano            46 f y    39:48  12:49   39.8    46.0   
   47. Debra Lee              Plano            50 f y    39:48  12:49   39.8    47.3   
   48. Giana Slavinsky        Plano            27 f y    40:02  12:53   40.0    42.5   
   49. Todd Slavinsky         Plano            32 m y    40:02  12:53   40.0    37.8   
   50. Lee Ann Collins        Murphy           45 f y    40:23  12:60   40.4    45.1   
   51. Laura Lanham           Richardson       27 f n    46:45  15:03   46.7    36.4   
   52. Rachel Obervy          Chicago           9 f n    49:40  15:59   49.7    43.8   
   53. Stacy Obervy           Chicago          41 f n    49:40  15:59   49.7    35.9   
   54. William L Jones        Plano            69 m y    50:28  16:15   50.5    39.2   
   55. Elizabeth Estrada      Guest             9 f n    51:54  16:42   51.9    41.9   
   56. Sara Vassar            Guest            30 f n    52:07  16:46   52.1    32.8   
   57. Betty Fonsvall         Dallas           72 f y    57:13  18:25   57.2    40.6   
   58. Riley Kassel           Plano             9 f n  1:00:15  19:24   60.2    36.1   
   59. Arianna Kassel         Plano            39 f n  1:00:15  19:24   60.2    29.3   

Plano Pacers 10K Results---Saturday, October 28, 2006
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Alex Wallace           Plano            16 m y  0:37:03  05:58   17.6    90.1   
    2. Bob Smeby              Plano            50 m y  0:37:57  06:06   18.1    91.9   
    3. Tyler Johnson          Fairview         24 m y  0:37:58  06:07   18.1    83.1   
    4. Joe Landry             Dallas           40 m y  0:38:17  06:10   18.2    85.8   
    5. James Royal            Plano            44 m y  0:39:52  06:25   19.0    84.1   
    6. Ruben Saguil           Farmers Branch   41 m y  0:40:56  06:35   19.5    80.6   
    7. James Drumm            Garland          48 m y  0:40:57  06:35   19.5    84.0   
    8. Didier Vidal           Plano            43 m y  0:42:03  06:46   20.0    79.3   
    9. Chris Puhala           Mckinney         33 m y  0:42:57  06:55   20.5    74.3   
   10. Ryan Smith             Plano            15 m y  0:43:49  07:03   20.9    77.4   
   11. Jeff Sandene           Plano            47 m n  0:44:03  07:05   21.0    77.6   
   12. Pierre Lias            Paris            35 m n  0:44:39  07:11   21.3    71.9   
   13. David Wagner           Plano            42 m y  0:44:50  07:13   21.3    74.0   
   14. Rusty Shelton          Allen            53 m y  0:44:59  07:14   21.4    79.2   
   15. Linda Kelly            Dallas           55 f y  0:45:26  07:19   21.6    90.3   
   16. Bryce Wilson           Allen            60 m y  0:46:03  07:25   21.9    82.1   
   17. Cindy Engel            Dallas           37 f y  0:46:51  07:32   22.3    78.3   
   18. John Mehmen            Princeton        41 m y  0:46:53  07:33   22.3    70.4   
   19. Ken Ashby              Dallas           54 m y  0:47:45  07:41   22.7    75.2   
   20. Gheorghe Spiride       Plano            36 m y  0:47:51  07:42   22.8    67.4   
   21. Sigi Diaz              Plano            52 m y  0:48:30  07:48   23.1    72.9   
   22. James Dunn             Plano            49 m y  0:48:34  07:49   23.1    71.3   
   23. Fred Ellefson          Allen            46 m y  0:48:38  07:50   23.2    69.8   
   24. Steven Kipisz          Plano            44 m y  0:48:44  07:51   23.2    68.8   
   25. Ron Dattero            Springfield      50 m n  0:48:44  07:51   23.2    71.5   
   26. Marylyn Patrick        Plano            62 f y  0:48:47  07:51   23.2    89.5   
   27. Bob Wilmot             Plano            61 m y  0:48:51  07:52   23.3    78.1   
   28. Gene Miller            Plano            60 m y  0:49:30  07:58   23.6    76.4   
   29. Matthew Sunna          Murphy           29 m y  0:50:09  08:04   23.9    63.0   
   30. Vernon Hodge           Plano            53 m y  0:50:14  08:05   23.9    70.9   
   31. Tommy Farrar           Coppell          65 m y  0:50:26  08:07   24.0    78.7   
   32. Paul Myers             No City          44 m n  0:50:41  08:09   24.1    66.2   
   33. Hector Teran           No City          59 m n  0:51:29  08:17   24.5    72.8   
   34. Meredith Morgan        Parker           17 f y  0:51:34  08:18   24.6    72.4   
   35. Victor Hegemann        Richardson       66 m y  0:51:36  08:18   24.6    77.8   
   36. Claire Goulthorpe      Addison          46 f y  0:51:52  08:21   24.7    74.2   
   37. Charlene Johnson       Allen            34 f y  0:51:56  08:21   24.7    69.8   
   38. Allen D Taylor         Allen            51 m y  0:51:58  08:22   24.7    67.6   
   39. Day-Ruey Liu           Plano            48 m y  0:52:24  08:26   25.0    65.6   
   40. Mike Koskan            Plano            61 m y  0:53:21  08:35   25.4    71.5   
   41. Jim Cavanaugh          Plano            46 m y  0:53:24  08:36   25.4    63.6   
   42. James Matthews         Richardson       66 m y  0:54:08  08:43   25.8    74.1   
   43. Patricia Vincent       Prosper          51 f y  0:55:08  08:52   26.3    72.2   
   44. Thomas Tern            Dallas           24 m y  0:57:53  09:19   27.6    54.5   
   45. Beth Kohler            Carrollton       41 f y  0:57:58  09:20   27.6    64.5   
   46. Dewey Fambry           The Colony       74 m y  0:58:25  09:24   27.8    75.5   
   47. Jim Tressa             Plano            61 m y  0:58:26  09:24   27.8    65.3   
   48. Nancy Johnson          Fairview         50 f y  0:59:07  09:31   28.2    66.8   
   49. Josie Warrington       No City          51 f n  0:59:18  09:33   28.2    67.1   
   50. Patrick DeAngelo       No City          58 m n  0:59:50  09:38   28.5    62.1   
   51. June Orth              No City          42 f n  0:59:50  09:38   28.5    62.8   
   52. Kristen Mims           The Colony        9 f y  1:00:24  09:43   28.8    75.7   
   53. Carol Lindenblatt      Plano            59 f y  1:00:28  09:44   28.8    70.2   
   54. Phillip Bauer          Plano            65 m y  1:00:48  09:47   29.0    65.3   
   55. Larry McCarty          Richardson       65 m y  1:02:09  10:00   29.6    63.9   
   56. Katherine Couch        Frisco           39 f y  1:02:25  10:03   29.7    59.3   
   57. Ashley Mims            The Colony       13 f y  1:02:28  10:03   29.7    64.2   
   58. Carla Post             Wylie            38 f y  1:03:34  10:14   30.3    58.0   
   59. Scott Buckner          No City          26 m n  1:04:05  10:19   30.5    49.2   
   60. Lisa Fox               No City          38 f n  1:04:45  10:25   30.8    56.9   
   61. Mary Marks             Plano            44 f y  1:04:52  10:26   30.9    58.6   
   62. Dana Crary             No City          25 f n  1:05:32  10:33   31.2    54.5   
   63. Andy McLaughlin        Carrollton       52 m y  1:06:12  10:39   31.5    53.4   
   64. Jennifer Burns         Frisco           30 f y  1:07:49  10:55   32.3    52.9   
   65. Rena Pace              Prosper          34 f y  1:07:49  10:55   32.3    53.5   
   66. Henry Tam              Plano            52 m y  1:09:02  11:07   32.9    51.2   
   67. Elizabeth Judd         Dallas           53 f y  1:09:19  11:09   33.0    58.3   
   68. Patricia Aguilar       Garland          54 f n  1:10:52  11:24   33.7    57.4   
   69. Jan Richards           Dallas           79 f y  1:12:12  11:37   34.4    74.1   
   70. April Mims             The Colony       34 f y  1:12:59  11:45   34.8    49.7   
   71. Norie Alvarez          Keller           47 f y  1:16:01  12:14   36.2    50.9   
   72. Ruth Olinger           The Colony       64 f y  1:16:32  12:19   36.4    58.2   
   73. Aurora Salazar Ruiz    Dallas           33 f y  1:20:59  13:02   38.6    44.6   

Plano Pacers Jr. Sprint (0.673 miles) Results---Saturday, October 28, 2006
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Drew Morgan                             11 m      04:03  06:01   21.7    82.1   
    2. Morgan Devaney                           8 m      04:03  06:01   21.7    92.6   
    3. Nicholas Lim                             9 m      04:12  06:14   22.5    85.4   
    4. Vincent Vidal                            8 m      04:45  07:03   25.4    79.0   
    5. Ashley Rossina                          10 f      04:49  07:09   25.8    81.0   
    6. Max Vidal                                8 m      05:04  07:32   27.1    74.0   
    7. Rachel Shiemann                         11 f      05:13  07:45   27.9    72.3   
    8. Samantha Gant                            7 f      05:41  08:27   30.4    78.7   
    9. Jordan-Jojo-Chigger Ba                  11 f      05:48  08:37   31.1    65.0   
   10. Elizabeth Estrada                        9 f      05:58  08:52   32.0    68.1   
   11. Paul Vidal                               7 m      06:10  09:10   33.0    64.0   
   12. Emily Shiemann                           9 f      06:21  09:26   34.0    64.0   
   13. Bailey Yarbrough                         8 f      06:34  09:45   35.2    64.7   
   14. Ranee Samaniego                         10 f      06:42  09:57   35.9    58.3   
   15. Angela Ahrens                           11 f      06:45  10:02   36.2    55.9   
   16. Abigail Punala                           6 f      07:10  10:39   38.4    66.1   
   17. Sydney Yarbough                          5 f      07:17  10:49   39.0    69.3   



LEGEND
  Left-to-right: finish place, name, hometown, age, sex, member?
  FinTime is the official individual finish time in (h:)mm:ss format.
  Pace is the calculated average pace per mile in mm:ss format.
  5Keq is the equivalent 5K finish time in minutes and tenths.
  Score is a performance grade with factors for age and sex.

KEY TO AGE-GRADED PERFORMANCE SCORES
            100 +             national competitor
            90-99             regional competitor
            80-89             local competitor
            70-79             above average
            60-69             near average
            50-59             below average
            40-49             novice runner
            30-39             fitness walker

Race Day Volunteers:

Course Certification          Ken Ashby
Course Setup                  Ken Ashby, James Gabhart
Registration                  Marylyn Patrick
Timers                        Stephanie Ahrens, Steve Stamos, Chris Ledbetler
Race Sign-up                  Clyde Shank, Daysi Houellemont, John Ahrens
finish Line                   Kevin Ericsson, Karen Castro
Jr. Sprint                    James Gabhart, Steve Stamos, Don Wallace, 
                              Gene Miller, Fred Hawn
Awards                        John Ahrens, Kelly Shank, Andy McLaughlan
Member services               Gaby Ahrens
Results                       Manuel Houellemont

Store certificate winners:

RunOn!                        P. Diaz
                              Steve Kipisz
                              Tommy Farrar

Luke's                        Gene Miller