Race Results

 
Plano Pacers 5K, 15K & Jr. Sprint at Bob Woodruff Park, Plano, TX Saturday, November 27, 2004
5K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 John Dietz                18:28         1 Kate Hollenshead          19:29
        2 Samuel Hollenshead        18:35         2 Sheila Natho              20:26
        3 Chris Hayes               18:45         3 Lindsay Musielak          20:50
        4 Brian Gossett             19:17         4 Leslie Smith              22:44
        5 J J Jenkins               19:28         5 Maria Moore               23:20
        6 Aaron Bennis              19:43         6 Stephanie Hallmark        23:35
        7 Tyler Johnson             20:00         7 Judy Schirato             24:46
        8 Michael Novotny           20:06         8 Lydia Kingsbury           25:03
        9 Keith Willhelm            20:09         9 Cindy Engel               25:26
       10 John Nance                20:53        10 Cynthia Thomas            25:45

 Ovrall:  John Dietz                18:28  Ovrall:  Kate Hollenshead          19:29
 Master:  J J Jenkins               19:28  Master:  Maria Moore               23:20
 Senior:  John Nance                20:53  Senior:  JoAnne Barnes             31:05

  12-un:  Sean Trompeter            24:16   14-un:  Stephanie Hallmark        23:35
          Colby Mehmen              24:22           Sian Harry                26:13
          Tommy Trompeter           24:58           Joscelyn Trompeter        29:51
                                                                                   
  13-14:  Samuel Hollenshead        18:35   15-19:  Krystina Musielak         31:53
          Trevor Fisher             22:29                                          
          Jack Scolaro              23:24   20-24:  Lindsay Musielak          20:50
                                                    Lydia Kingsbury           25:03
  15-19:  Chris Hayes               18:45                                          
          Brian Gossett             19:17   25-29:  Katie Howard              27:27
          Michael McGehee           21:55           Darla Shui                27:54
                                                    Jennifer Shank            29:28
  20-29:  Tyler Johnson             20:00                                          
          Shane Ice                 22:28   30-34:  Sheila Natho              20:26
          Damien Waden              24:42           Cathy Hunter              26:11
                                                    Michele DePhilip          27:48
  30-34:  Aaron Bennis              19:43                                          
          Michael Novotny           20:06   35-39:  Leslie Smith              22:44
          Michael Walden            23:49           Cindy Engel               25:26
                                                    Carla Post                30:16
  35-39:  Randy Smith               21:48                                          
          Jiri Vlk                  22:49   40-44:  Judy Schirato             24:46
          Jeremy Michaud            27:55           Tammi Trompeter           27:34
                                                                                   
  40-44:  Bruce Gossett             22:16   45-49:  Bronda Starling           26:31
          Jim Dietz                 22:27           Debbie Mathalon           30:33
          Jeff Smith                23:23           Connie Rachow             32:20
                                                                                   
  45-49:  David Mauldin             22:09   50-54:  Cynthia Thomas            25:45
          John Ahrens               23:27                                          
          Phil Scolaro              25:30                                          
                                            65-ov:  Bettye Haynes             33:12
  50-54:  Keith Willhelm            20:09                                          
          Sigi Diaz                 22:52                                          
          Johnny Ray Nelson         24:55                                          
                                                                                   
  55-59:  Scott McKissick           22:41                                          
          Mike Koskan               23:45                                          
          B J Bjorklund             26:13                                          
                                                                                   
  60-64:  James Gabhart             24:45                                          
          James Matthews            26:08                                          
          Tom Young                 26:27                                          
                                                                                   
  65-69:  William Jones             45:28                                          
                                                                                   
  70-ov:  Dewey Fambry              26:32                                          
          Gil Hickey                41:19                                          
                                                                                   
 Clydes:  Mike Schafer              21:03                                          
          Clay Fisher               23:38                                          
          Karl Woods                28:39                                          
                                                                                   

15K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Vincent Gerber          1:00:16         1 Frances McKissick       1:05:47
        2 Jeff Hashe              1:01:29         2 Renee Nobles            1:10:16
        3 Andy Prior              1:01:51         3 Marylyn Patrick         1:17:08
        4 Ruben Saguil            1:02:47         4 Renee Mitchell          1:18:42
        5 Scott Wilson            1:05:58         5 Elaine Smith            1:18:47
        6 Thomas Beitinger        1:10:01         6 Patty Sprong            1:18:53
        7 Roberto Lino            1:11:42         7 Charlene Johnson        1:26:10
        8 Ken Ashby               1:11:48         8 Claire Goulthorpe       1:26:11
        9 Mike Picard             1:11:54         9 Kim Cabeza              1:26:22
       10 George Spiride          1:13:59        10 Elli Saravanos          1:32:40

 Ovrall:  Vincent Gerber          1:00:16  Ovrall:  Frances McKissick       1:05:47
 Master:  Ken Ashby               1:11:48  Master:  Renee Nobles            1:10:16
 Senior:  Thomas Beitinger        1:10:01  Senior:  Marylyn Patrick         1:17:08

  29-un:  Andy Prior              1:01:51   34-un:  Charlene Johnson        1:26:10
                                                                                   
  30-34:  Benny John              1:16:14   35-39:  Elaine Smith            1:18:47
          Baudilio Baeza          1:18:09           Kim Cabeza              1:26:22
                                                                                   
  35-38:  Jeff Hashe              1:01:29   40-42:  Renee Mitchell          1:18:42
                                                    Patty Sprong            1:18:53
  39-39:  Ruben Saguil            1:02:47           Tina Dellinger          1:33:21
          Scott Wilson            1:05:58                                          
          Roberto Lino            1:11:42   43-49:  Claire Goulthorpe       1:26:11
                                                                                   
  40-44:  Matthew Lin             1:35:17   50-54:  Elli Saravanos          1:32:40
          Vic Visetchanvet        1:36:09           Josie Warrington        1:40:45
                                                                                   
  45-49:  Mike Huber              1:14:43   55-ov:  Helen Newsome           1:48:55
                                                                                   
  50-51:  Mike Picard             1:11:54                                          
          Henry Tam               1:25:58                                          
          Vernon Hodge            1:28:31                                          
                                                                                   
  52-54:  Costas Saravanos        1:15:38                                          
                                                                                   
  55-ov:  Tommy Farar             1:15:42                                          
          Hector Teran            1:23:50                                          
                                                                                   
 Clydes:  George Spiride          1:13:59                                          
          Dennis Chupp            1:18:18                                          
                                                                                   

JR. SPRINT (0.673 mi) TOP FINISHERS
          BOYS  0-9                                 GIRLS  0-9
        1 Mark Trompeter            04:42         1 Megan Miller              07:05
        2 Matt Miller               07:11         2 Samantha Gant             09:17
        3 Tyler Griffen             10:08                                          

          BOYS  10-12                               GIRLS  10-12
        1 Colby Mehmen              04:44                                          
        2 Sean Trompeter            05:03                                          
        3 Tyler Morel               06:11                                          



Plano Pacers 5K Results---Saturday, November 27, 2004
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. John Dietz             Prosper          17 m n    18:28  05:57   18.5    85.0   
    2. Samuel Hollenshead     Cooper           14 m y    18:35  05:59   18.6    88.6   
    3. Chris Hayes            McKinney         15 m y    18:45  06:02   18.7    86.2   
    4. Brian Gossett          Allen            15 m n    19:17  06:12   19.3    83.8   
    5. J J Jenkins            Garland          51 m y    19:28  06:16   19.5    85.9   
    6. Kate Hollenshead       Cooper           17 f y    19:29  06:16   19.5    91.3   
    7. Aaron Bennis           Murphy           30 m y    19:43  06:21   19.7    76.4   
    8. Tyler Johnson          Fairview         22 m y    20:00  06:26   20.0    75.5   
    9. Michael Novotny        Plano            32 m y    20:06  06:28   20.1    75.3   
   10. Keith Willhelm         Houston          50 m n    20:09  06:29   20.1    82.4   
   11. Sheila Natho           Dallas           30 f y    20:26  06:35   20.4    83.6   
   12. Lindsay Musielak       McKinney         20 f y    20:50  06:42   20.8    83.0   
   13. John Nance                              56 m n    20:53  06:43   20.9    83.2   
   14. Mike Schafer           Mesquite         44 m y    21:03  06:47   21.0    75.9   
   15. Randy Smith            Dallas           36 m y    21:48  07:01   21.8    70.4   
   16. Michael McGehee                         18 m n    21:55  07:03   21.9    70.8   
   17. David Mauldin          Edmond           49 m n    22:09  07:08   22.1    74.4   
   18. Konstantin Chernikov   Plano            18 m n    22:13  07:09   22.2    69.8   
   19. Bruce Gossett          Allen            44 m y    22:16  07:10   22.3    71.7   
   20. Jim Dietz              Prosper          44 m y    22:27  07:14   22.4    71.2   
   21. Shane Ice              Stillwater OK    23 m n    22:28  07:14   22.5    67.0   
   22. Trevor Fisher          Midlothian       14 m y    22:29  07:14   22.5    73.2   
   23. (no card)                                         22:29  07:14   22.5           
   24. Mark Scolaro           Lubbock          17 m n    22:39  07:17   22.6    69.3   
   25. Scott McKissick        Irving           56 m y    22:41  07:18   22.7    76.6   
   26. Leslie Smith           Garland          37 f y    22:44  07:19   22.7    76.9   
   27. Jiri Vlk               McKinney         37 m n    22:49  07:21   22.8    67.6   
   28. Sigi Diaz              Plano            50 m n    22:52  07:22   22.9    72.6   
   29. Maria Moore            Plano            44 f y    23:20  07:31   23.3    77.6   
   30. Jeff Smith             Plano            44 m y    23:23  07:32   23.4    68.3   
   31. Jack Scolaro           Lubbock          13 m n    23:24  07:32   23.4    72.0   
   32. John Ahrens            Frisco           45 m y    23:27  07:33   23.4    68.5   
   33. Stephanie Hallmark     Frisco           14 f y    23:35  07:35   23.6    79.1   
   34. Clay Fisher                             45 m n    23:38  07:36   23.6    68.0   
   35. Mike Koskan            Plano            59 m y    23:45  07:39   23.7    75.1   
   36. Michael Walden         Plano            30 m y    23:49  07:40   23.8    63.3   
   37. Jiri Vlk Jr            McKinney         15 m n    24:15  07:48   24.2    66.6   
   38. Sean Trompeter         Plano            10 m y    24:16  07:49   24.3    76.0   
   39. Colby Mehmen           Princeton        10 m y    24:22  07:51   24.4    75.7   
   40. Damien Waden           Ft Walgon Beach  20 m n    24:42  07:57   24.7    61.8   
   41. James Gabhart          The Colony       63 m y    24:45  07:58   24.7    74.9   
   42. Judy Schirato          Dallas           42 f y    24:46  07:58   24.8    72.3   
   43. Larry Fine             Plano            44 m n    24:51  07:60   24.8    64.3   
   44. Johnny Ray Nelson      Dallas           54 m y    24:55  08:01   24.9    68.6   
   45. Tommy Trompeter        Plano            11 m y    24:58  08:02   25.0    71.4   
   46. Lydia Kingsbury        Garland          22 f y    25:03  08:04   25.0    68.4   
   47. Jim Cavanaugh          Plano            44 m y    25:20  08:09   25.3    63.1   
   48. Kevin Scolaro          Lubbock          16 m n    25:21  08:10   25.3    62.7   
   49. Cindy Engel            Dallas           35 f y    25:26  08:11   25.4    68.1   
   50. Phil Scolaro           Lubbock          45 m n    25:30  08:12   25.5    63.0   
   51. Cynthia Thomas         Denton           52 f y    25:45  08:17   25.7    74.1   
   52. James Matthews         Richardson       64 m y    26:08  08:25   26.1    71.6   
   53. Cathy Hunter           Plano            34 f y    26:11  08:26   26.2    66.0   
   54. B J Bjorklund          Frisco           56 m y    26:13  08:26   26.2    66.3   
   55. Sian Harry             Plano            11 f n    26:13  08:26   26.2    77.0   
   56. Whit Ellis             Plano            53 m y    26:15  08:27   26.2    64.6   
   57. Tom Young              Canton OH        61 m n    26:27  08:31   26.4    68.7   
   58. Bronda Starling        Garland          46 f n    26:31  08:32   26.5    69.1   
   59. Dewey Fambry           The Colony       72 m y    26:32  08:32   26.5    77.2   
   60. Bob Gordon             Plano            50 m y    26:33  08:33   26.5    62.5   
   61. Angelo Prieto          Plano            53 m y    26:41  08:35   26.7    63.6   
   62. Katie Howard           Frisco           26 f n    27:27  08:50   27.4    61.9   
   63. Tammi Trompeter        Plano            43 f y    27:34  08:52   27.6    65.3   
   64. Michele DePhilip       Chicago IL       31 f n    27:48  08:57   27.8    61.6   
   65. Steve Bonneau          Chicago IL       33 m n    27:49  08:57   27.8    54.6   
   66. Darla Shui             Dallas           29 f y    27:54  08:59   27.9    61.1   
   67. Jeremy Michaud         Dallas           36 m y    27:55  08:59   27.9    55.0   
   68. Drake Scolaro          Fairview         14 m n    28:02  09:01   28.0    58.7   
   69. (no card)                                         28:02  09:01   28.0           
   70. Tom Vaughn             Mesquite         58 m n    28:18  09:07   28.3    62.5   
   71. Karl Woods             Irving           35 m y    28:39  09:13   28.6    53.4   
   72. Stewart Hayes                           43 m y    28:57  09:19   28.9    54.9   
   73. Andy Beach                              46 m y    29:09  09:23   29.1    55.5   
   74. Kevin Boyle            Seguin           13 m n    29:10  09:23   29.2    57.7   
   75. Peter Murindi          Lewisville       39 m n    29:14  09:25   29.2    53.2   
   76. Jim Istok              Dallas           50 m n    29:16  09:25   29.3    56.7   
   77. Tina Lyons             Plano            33 f y    29:18  09:26   29.3    58.7   
   78. Michelle Uline         Plano            32 f y    29:28  09:29   29.5    58.2   
   79. Jennifer Shank         Plano            28 f y    29:28  09:29   29.5    57.8   
   80. Terry Ahrens                            51 m n    29:46  09:35   29.8    56.2   
   81. Joscelyn Trompeter     Plano            13 f y    29:51  09:36   29.8    63.9   
   82. Timothy Eatoh          Corinth          48 m n    30:02  09:40   30.0    54.5   
   83. (no card)                                         30:04  09:41   30.1           
   84. Clifton Clary          Arlington        24 m n    30:14  09:44   30.2    49.7   
   85. (no card)                                         30:14  09:44   30.2           
   86. Carla Post             Lucas            36 f n    30:16  09:45   30.3    57.5   
   87. Bobby Clark            Allen            48 m y    30:23  09:47   30.4    53.9   
   88. Tyler Morel                             12 m n    30:28  09:48   30.5    56.7   
   89. Debbie Mathalon        Plano            45 f n    30:33  09:50   30.5    59.6   
   90. JoAnne Barnes          Fairview         68 f y    31:05  10:00   31.1    71.2   
   91. Dan Kingsbury          Garland          49 m y    31:13  10:03   31.2    52.8   
   92. Tim Epting             Denton           48 m n    31:27  10:07   31.4    52.1   
   93. Roy Bayless            Desoto           42 m y    31:27  10:07   31.4    50.2   
   94. Peter Goodspeed        McKinney         54 m y    31:40  10:12   31.7    54.0   
   95. Krystina Musielak      McKinney         17 f y    31:53  10:16   31.9    55.8   
   96. Connie Rachow          Plano            45 f y    32:20  10:24   32.3    56.3   
   97. Alan Rachow            Plano            51 m y    32:20  10:24   32.3    51.7   
   98. Daniel Berglund        Fairview         22 m n    32:51  10:34   32.8    46.0   
   99. Bettye Haynes          Garland          67 f y    33:12  10:41   33.2    65.9   
  100. Dave Kessock           Dallas           51 m y    33:36  10:49   33.6    49.8   
  101. Michelle Brozell       Chicago IL       32 f n    35:16  11:21   35.3    48.7   
  102. Tim Johnson            Fairview         47 m y    35:43  11:30   35.7    45.6   
  103. Nash Wadud             Plano            22 m y    35:50  11:32   35.8    42.2   
  104. Gil Hickey             Dallas           77 m y    41:19  13:18   41.3    52.9   
  105. William Jones          Plano            67 m y    45:28  14:38   45.5    42.5   
  106. Peter Bailey           McKinney         64 m y    45:50  14:45   45.8    40.8   

Plano Pacers 15K Results---Saturday, November 27, 2004
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Vincent Gerber         Garland          40 m n  1:00:16  06:28   18.6    84.1   
    2. Jeff Hashe             Plano            38 m y  1:01:29  06:36   19.0    81.6   
    3. Andy Prior             Arlington        25 m y  1:01:51  06:38   19.1    78.7   
    4. Ruben Saguil           Farmers Branch   39 m y  1:02:47  06:44   19.4    80.3   
    5. Frances McKissick      Irving           42 f y  1:05:47  07:03   20.3    88.2   
    6. Scott Wilson           Plano            39 m n  1:05:58  07:05   20.4    76.4   
    7. Thomas Beitinger       Denton           59 m y  1:10:01  07:31   21.6    82.6   
    8. Renee Nobles           Plano            41 f y  1:10:16  07:32   21.7    82.1   
    9. Roberto Lino           Corsicana        39 m n  1:11:42  07:42   22.1    70.3   
   10. Ken Ashby              Dallas           52 m y  1:11:48  07:42   22.2    76.0   
   11. Mike Picard            Plano            51 m y  1:11:54  07:43   22.2    75.4   
   12. George Spiride         Plano            34 m y  1:13:59  07:56   22.8    66.8   
   13. Mike Huber             Plano            47 m y  1:14:43  08:01   23.1    70.6   
   14. Costas Saravanos       Highland Village 53 m y  1:15:38  08:07   23.3    72.7   
   15. Tommy Farar            Coppell          64 m y  1:15:42  08:07   23.4    80.1   
   16. Benny John             Plano            34 m y  1:16:14  08:11   23.5    64.8   
   17. Marylyn Patrick        Plano            60 f y  1:17:08  08:17   23.8    85.7   
   18. Baudilio Baeza         The Colony       34 m y  1:18:09  08:23   24.1    63.2   
   19. Dennis Chupp           Plano            47 m y  1:18:18  08:24   24.2    67.3   
   20. Renee Mitchell         Plano            40 f y  1:18:42  08:27   24.3    73.0   
   21. Elaine Smith           Plano            37 f n  1:18:47  08:27   24.3    71.9   
   22. Patty Sprong           Carrollton       41 f y  1:18:53  08:28   24.3    73.2   
   23. James Miller           Allen            39 m y  1:21:07  08:42   25.0    62.2   
   24. Hector Teran           Dallas           57 m y  1:23:50  08:60   25.9    67.8   
   25. Henry Tam              Plano            50 m y  1:25:58  09:13   26.5    62.6   
   26. Charlene Johnson       Allen            32 f y  1:26:10  09:15   26.6    64.5   
   27. Claire Goulthorpe      Addison          44 f y  1:26:11  09:15   26.6    68.1   
   28. Kim Cabeza             Dallas           39 f y  1:26:22  09:16   26.6    66.2   
   29. Vernon Hodge           Plano            51 m y  1:28:31  09:30   27.3    61.2   
   30. Elli Saravanos         Highland Village 51 f y  1:32:40  09:57   28.6    66.3   
   31. Tina Dellinger         Plano            41 f y  1:33:21  10:01   28.8    61.8   
   32. Matthew Lin            Plano            43 m n  1:35:17  10:13   29.4    54.0   
   33. Vic Visetchanvet       Murphy           43 m y  1:36:09  10:19   29.7    53.5   
   34. Josie Warrington       Irving           50 f y  1:40:45  10:49   31.1    60.5   
   35. Helen Newsome          Calgary          56 f n  1:48:55  11:41   33.6    58.6   
   36. Sheree Bayless         Desoto           41 f y  1:56:29  12:30   35.9    49.6   

Plano Pacers Jr. Sprint (0.673 miles) Results---Saturday, November 27, 2004
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Mark Trompeter                           8 m      04:42  06:59   25.2    79.8   
    2. Colby Mehmen                            10 m      04:44  07:02   25.4    72.8   
    3. Sean Trompeter                          10 m      05:03  07:30   27.1    68.2   
    4. Tyler Morel                             12 m      06:11  09:11   33.1    52.2   
    5. Megan Miller                             9 f      07:05  10:32   37.9    57.4   
    6. Matt Miller                              6 m      07:11  10:40   38.5    58.2   
    7. Samantha Gant                            5 f      09:17  13:48   49.7    54.4   
    8. Tyler Griffen                            6 m      10:08  15:03   54.3    41.3   
    9. Andrew Novotny                           2 m      12:06  17:59   64.8    46.4   



LEGEND
  Left-to-right: finish place, name, hometown, age, sex, member?
  FinTime is the official individual finish time in (h:)mm:ss format.
  Pace is the calculated average pace per mile in mm:ss format.
  5Keq is the equivalent 5K finish time in minutes and tenths.
  Score is a performance grade with factors for age and sex.

KEY TO AGE-GRADED PERFORMANCE SCORES
            100 +             national competitor
            90-99             regional competitor
            80-89             local competitor
            70-79             above average
            60-69             near average
            50-59             below average
            40-49             novice runner
            30-39             fitness walker

Race Day Volunteers:
Race Director                 Karen Castro
Registration                  Clyde & Kelly Shank, Karen Castro
Course set-up                 
Finish line                   Sandra Yount, Richard Hamilton, Mary Lewellyn, 
                              Joe Landry, Suanne Elliott, Karen Castro
Water Stop                    Jacqueline Brooks, Jonathan Holderman, 
                              Andrea Castro, Michelle Brozell
Result cards                  Clyde & Kelly Shank
Jr. Sprint                    Mike Koskan, James Gabart,
Awards                        Clyde & Kelly Shank
Web Results                   James Kelley

Store Certificate Winners:
Luke's                        Mike Koskan

New Records:
Coming soon.