Race Results

 
Plano Pacers 3K, 8K & Jr. Sprint at Bob Woodruff Park, Plano, TX Saturday, December 27, 2003
3K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Jose Munoz                10:54         1 Sheila Natho              11:28
        2 Chris Hughes              11:03         2 Brooke Sramek             12:07
        3 Konstantin Chernikov      11:39         3 Maria Moore               13:14
        4 Herbert White             11:57         4 Lindsay Pecot             13:29
        5 Rusty Shelton             12:02         5 Jane Ziegler              13:35
        6 David Oberholtzer         12:19         6 Corey Wall                13:38
        7 Azzadin Yahya             12:32         7 Jessica Kirchner          14:11
        8 Terry McIntyre            12:36         8 Debbie Tressa             14:33
        9 John Nance                12:42         9 Joscelyn Trompeter        15:25
       10 Jim Stephens              12:51        10 Jenna Pecot               15:26

 Ovrall:  Jose Munoz                10:54  Ovrall:  Sheila Natho              11:28
 Master:  Chris Hughes              11:03  Master:  Maria Moore               13:14
 Senior:  John Nance                12:42  Senior:                                 

  11-un:  Sean Trompeter            14:27    9-un:  Jenna Pecot               15:26
          Kevin Munoz               15:10           Angela Ahrens             29:20
          Matthew Seghers           16:14                                          
                                            10-12:  Lindsay Pecot             13:29
  12-15:  Oscar Munoz               13:41           Joscelyn Trompeter        15:25
          Michael Munoz             14:02           Vivian Smith              17:38
          Alex Wyatt                14:08                                          
                                            13-14:  Jessica Kirchner          14:11
  16-19:  Konstantin Chernikov      11:39           Stephanie Ahrens          19:17
          Azzadin Yahya             12:32           Lyn Bailey                24:10
          Jimmy Harrison            12:57                                          
                                            15-19:  Irene Weber               27:13
  20-29:  Sebastian Iannariello     16:52                                          
                                            20-24:  Jane Ziegler              13:35
  30-34:  Terry McIntyre            12:36           Corey Wall                13:38
          Kevin Subbert             13:07           Annie Hamilton            16:51
          Karl Woods                14:06                                          
                                            25-29:  Brooke Sramek             12:07
  35-39:  Randy Smith               13:34           Julie Bayless             19:02
                                                                                   
  40-44:  Troy Bathman              13:13                                          
                                            35-39:  Donna Hashe               20:59
  45-49:  David Maldonado           12:54           Gaby Ahrens               29:23
          Tad Wall                  13:40                                          
          Bobby Clark               17:05   40-44:  Tammi Trompeter           15:28
                                                    Sheree Bayless            17:11
  50-54:  Herbert White             11:57           Jody Faulkner             18:35
          Rusty Shelton             12:02                                          
          David Oberholtzer         12:19   45-49:  Debbie Tressa             14:33
                                                    Pat Weber                 25:53
  55-59:  Jim Stephens              12:51                                          
          Mike Koskan               13:27   50-54:  Deborah Kempston          23:37
          Charlie Harrison          17:01                                          
                                                                                   
  60-64:  Jack Manning              13:34                                          
          James Gabhart             13:37                                          
          Bill Swetmon              14:30                                          
                                                                                   
  65-69:  Bill Hensley              14:40                                          
          William Jones             33:49                                          
                                                                                   
  70-ov:  Gil Hickey                23:49                                          
                                                                                   
 Clydes:  James Matthews            14:16                                          
          Mike Coleman              15:50                                          
          John Ahrens               19:17                                          
                                                                                   

8K TOP FINISHERS
          MEN                                       WOMEN
        1 Jonathan Serrell        0:27:15         1 Becky Riggle            0:32:53
        2 Adrian Martinez         0:27:53         2 Anne Dillavou           0:33:34
        3 Keith Mahipala          0:28:36         3 Linda Kelly             0:34:26
        4 Paul Thibodeau          0:28:46         4 Julie Wall              0:34:36
        5 Kraig Lungstrom         0:28:56         5 Ella Kerzhner           0:38:10
        6 Domingo Garza           0:29:24         6 Dianna Hager            0:38:13
        7 Luke Luo                0:29:25         7 Diane Sherer            0:38:22
        8 James Kennedy           0:29:52         8 Ella Montgomery         0:38:27
        9 Vincent Gerber          0:30:52         9 Kaitlyn Coen            0:38:52
       10 Bill Shaw               0:31:16        10 Charlene Johnson        0:39:18

 Ovrall:  Jonathan Serrell        0:27:15  Ovrall:  Becky Riggle            0:32:53
 Master:  Kraig Lungstrom         0:28:56  Master:  Linda Kelly             0:34:26
 Senior:  Bill Shaw               0:31:16  Senior:  Vicki Portch            0:51:14

  15-un:  Craig Lutz              0:32:14   14-un:  Allison Arnier          0:48:29
          Jeff Arnier             0:32:30                                          
                                            15-19:  Anne Dillavou           0:33:34
  16-19:  Keith Mahipala          0:28:36           Kaitlyn Coen            0:38:52
          Domingo Garza           0:29:24                                          
          Garrett Yuen            0:31:46   20-24:  Julie Wall              0:34:36
                                                                                   
  20-24:  Paul Thibodeau          0:28:46   25-29:  Ella Kerzhner           0:38:10
          David Angeles           0:34:54           Erin Cameron            0:41:14
          J Taylor McKenna        0:38:11                                          
                                            30-34:  Charlene Johnson        0:39:18
  25-29:  Adrian Martinez         0:27:53           Michelle Mire           0:45:05
          Michael Golub           0:35:03           Shanna Drotman          0:49:03
                                                                                   
  30-34:  James Kennedy           0:29:52   35-39:  Belinda Dugas           0:44:16
          Todd Wilson             0:32:48                                          
          Greg Provin             0:43:49   40-44:  Diane Sherer            0:38:22
                                                    Ella Montgomery         0:38:27
  35-39:  Luke Luo                0:29:25           Claire Goulthorpe       0:39:36
          Brad Hegemann           0:32:57                                          
          Jeff Hashe              0:33:49   45-49:  Dianna Hager            0:38:13
                                                    Bronda Starling         0:44:06
  40-44:  Vincent Gerber          0:30:52           Libby Wright            0:48:12
          Tony Tang               0:33:41                                          
          Eric Marvin             0:33:55   50-54:  Cynthia Thomas          0:39:30
                                                    Jeanne Pitz             0:45:21
  45-49:  Jim Drumm               0:31:49                                          
          David Potter            0:32:10                                          
          Dennis Wade             0:32:19                                          
                                                                                   
  50-54:  Ken Ashby               0:35:14                                          
          Mike Gile               0:36:51                                          
          Rick Reynolds           0:37:06                                          
                                                                                   
  55-59:  Thomas Beitinger        0:36:20                                          
          Hector Teran            0:40:39                                          
          Rodger Olsen            0:41:49                                          
                                                                                   
  60-64:  Bill Johnson            0:35:58                                          
          Tommy Farrar            0:36:34                                          
          Jerry Teffeteller       0:44:52                                          
                                                                                   
  65-69:  Gordon Ratcliff         0:36:30                                          
          Roy Peyton              0:49:24                                          
                                                                                   
  70-ov:  Dewey Fambry            0:43:54                                          
                                                                                   
 Clydes:  Mike Schafer            0:33:03                                          
          Matt Johnson            0:33:07                                          
          John Thornton           0:33:42                                          
                                                                                   

JR. SPRINT (0.673 mi) TOP FINISHERS
          BOYS  0-8                                 GIRLS  0-8
        1 Michael Hashe             06:05         1 Marisa Hughes             05:39
        2 David Hashe               06:25         2 Christine Pond            07:05

          BOYS  9-12                                GIRLS  9-12
        1 Michael Munoz             04:28         1 Stephanie Yarborough      04:35
        2 Oscar Cellimundo          04:32         2 Jenna Pecot               04:50



Plano Pacers 3K Results---Saturday, December 27, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Jose Munoz             Cedar Hill       36 m y    10:54  05:51   18.8    81.5   
    2. Chris Hughes           Richardson       42 m n    11:03  05:56   19.1    82.7   
    3. Sheila Natho           Dallas           37 f y    11:28  06:09   19.8    88.2   
    4. Konstantin Chernikov   Plano            17 m n    11:39  06:15   20.1    77.9   
    5. Herbert White          Dallas           51 m n    11:57  06:25   20.6    81.0   
    6. Rusty Shelton          Allen            50 m y    12:02  06:27   20.8    79.8   
    7. Brooke Sramek          Dallas           27 f n    12:07  06:30   20.9    81.2   
    8. David Oberholtzer      Plano            52 m y    12:19  06:36   21.3    79.1   
    9. Azzadin Yahya          Plano            17 m n    12:32  06:43   21.7    72.4   
   10. Terry McIntyre         Plano            32 m y    12:36  06:46   21.8    69.6   
   11. John Nance                              55 m n    12:42  06:49   21.9    78.6   
   12. Jim Stephens           Anna             57 m y    12:51  06:54   22.2    79.0   
   13. David Maldonado        Plano            45 m y    12:54  06:55   22.3    72.1   
   14. Jimmy Harrison         Wylie            18 m y    12:57  06:57   22.4    69.3   
   15. Kevin Subbert          McKinney         30 m y    13:07  07:02   22.7    66.5   
   16. Troy Bathman                            42 m n    13:13  07:05   22.8    69.2   
   17. Maria Moore            Plano            43 f y    13:14  07:06   22.9    78.7   
   18. Mike Koskan            Plano            58 m y    13:27  07:13   23.2    76.1   
   19. Lindsay Pecot          Richardson       12 f n    13:29  07:14   23.3    84.1   
   20. Jack Manning           Dallas           61 m y    13:34  07:17   23.4    77.5   
   21. Randy Smith            Dallas           35 m y    13:34  07:17   23.4    65.2   
   22. Jane Ziegler           Plano            24 f n    13:35  07:17   23.5    72.6   
   23. James Gabhart          The Colony       62 m y    13:37  07:18   23.5    78.0   
   24. Corey Wall             Spring           24 f n    13:38  07:19   23.6    72.3   
   25. Tad Wall               McKinney         47 m y    13:40  07:20   23.6    68.9   
   26. Oscar Munoz            Cedar Hill       12 m y    13:41  07:20   23.6    73.1   
   27. Michael Munoz          Cedar Hill       12 m y    14:02  07:32   24.2    71.3   
   28. Karl Woods             Irving           34 m y    14:06  07:34   24.4    62.5   
   29. Alex Wyatt             Plano            12 m y    14:08  07:35   24.4    70.8   
   30. Jessica Kirchner       Plano            14 f n    14:11  07:37   24.5    76.2   
   31. Richard Weber Jr       Arlington        18 m y    14:12  07:37   24.5    63.2   
   32. James Matthews         Richardson       63 m y    14:16  07:39   24.6    75.2   
   33. Sean Trompeter         Plano             9 m y    14:27  07:45   25.0    76.9   
   34. Bill Swetmon           Plano            60 m y    14:30  07:47   25.1    71.9   
   35. Debbie Tressa          Plano            49 f y    14:33  07:48   25.1    74.3   
   36. Bill Hensley           Plano            65 m y    14:40  07:52   25.3    74.6   
   37. Kevin Munoz            Cedar Hill        9 m y    15:10  08:08   26.2    73.3   
   38. Joscelyn Trompeter     Plano            12 f y    15:25  08:16   26.6    73.6   
   39. Jenna Pecot            Richardson        9 f n    15:26  08:17   26.7    81.6   
   40. Tammi Trompeter        Plano            42 f y    15:28  08:18   26.7    67.0   
   41. Mike Coleman           Plymouth MA      57 m n    15:50  08:30   27.4    64.1   
   42. Matthew Seghers        Garland          10 m y    16:14  08:43   28.0    65.8   
   43. Gene DuBose            Irving           61 m n    16:47  09:00   29.0    62.7   
   44. Steven Kirchner        Plano            13 m n    16:49  09:01   29.1    58.0   
   45. Annie Hamilton         Plano            24 f n    16:51  09:02   29.1    58.5   
   46. Sebastian Iannariello  Dallas           24 m n    16:52  09:03   29.1    51.6   
   47. Charlie Harrison       Wylie            55 m y    17:01  09:08   29.4    58.6   
   48. Bobby Clark            Allen            47 m y    17:05  09:10   29.5    55.1   
   49. Sheree Bayless         DeSoto           40 f y    17:11  09:13   29.7    59.7   
   50. Vivian Smith           Georgetown       11 f n    17:38  09:28   30.5    66.3   
   51. Richard Hamilton       Richardson       64 m y    17:46  09:32   30.7    61.0   
   52. Al Angell              Dallas           64 m y    18:13  09:46   31.5    59.5   
   53. Claire Kamenish        Plano            10 f y    18:17  09:48   31.6    66.2   
   54. Jody Faulkner          Plano            42 f n    18:35  09:58   32.1    55.8   
   55. Julie Bayless          Plano            28 f n    19:02  10:13   32.9    51.8   
   56. John Ahrens            Frisco           44 m y    19:17  10:21   33.3    47.9   
   57. Stephanie Ahrens       Frisco           13 f y    19:17  10:21   33.3    57.3   
   58. Zach Hegemann          Fulton            9 m n    19:26  10:26   33.6    57.2   
   59. Victor Hegemann        Richardson       63 m n    19:32  10:29   33.7    54.9   
   60. Morgan Davis           Dallas           11 f n    19:33  10:29   33.8    59.8   
   61. Madison Pond           Plano            11 f y    19:33  10:29   33.8    59.8   
   62. David Hashe            Plano             5 m y    19:58  10:43   34.5    69.2   
   63. Elena Baca             Dallas           41 f n    20:02  10:45   34.6    51.5   
   64. Bill Taylor            Lantana          34 m y    20:30  10:60   35.4    43.0   
   65. Michael Hashe          Plano             7 m y    20:56  11:14   36.2    58.5   
   66. Donna Hashe            Plano            36 f y    20:59  11:15   36.3    48.0   
   67. Tom Lynn               McKinney         63 m n    21:28  11:31   37.1    50.0   
   68. Dave Kessock           Dallas           50 m y    21:46  11:41   37.6    44.1   
   69. (no card)                                         22:06  11:51   38.2           
   70. Carol Kamenish         Plano            43 f y    22:20  11:59   38.6    46.7   
   71. Henry Weber            Arlington         8 m y    22:37  12:08   39.1    51.4   
   72. Peter Bailey           McKinney         63 m y    23:36  12:40   40.8    45.4   
   73. Deborah Kempston       Richardson       50 f y    23:37  12:40   40.8    46.1   
   74. Gil Hickey             Dallas           76 m y    23:49  12:47   41.1    52.4   
   75. Lyn Bailey             McKinney         13 f y    24:10  12:58   41.8    45.7   
   76. Laurne Bailey          McKinney         13 f y    24:29  13:08   42.3    45.1   
   77. Scott Fahle            Plano            12 m y    25:05  13:27   43.3    39.9   
   78. George Kempston        Richardson       59 m y    25:37  13:45   44.3    40.3   
   79. Wendy Fahle            Plano            42 f y    25:42  13:47   44.4    40.3   
   80. Colleen Weber          Arlington        10 f y    25:51  13:52   44.7    46.8   
   81. Pat Weber              Arlington        45 f y    25:53  13:53   44.7    40.7   
   82. Irene Weber            Arlington        16 f y    27:13  14:36   47.0    38.3   
   83. Glenn Kasparian        Dallas           55 m n    27:23  14:41   47.3    36.4   
   84. Angela Ahrens          Frisco            8 f y    29:20  15:44   50.7    44.9   
   85. Gaby Ahrens            Frisco           36 f y    29:23  15:46   50.8    34.3   
   86. William Jones          Plano            66 m y    33:49  18:08   58.4    32.7   

Plano Pacers 8K Results---Saturday, December 27, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Jonathan Serrell       Dallas           18 m n  0:27:15  05:29   16.5    94.2   
    2. Adrian Martinez        McKinney         25 m n  0:27:53  05:37   16.9    89.0   
    3. Keith Mahipala         Plano            16 m n  0:28:36  05:45   17.3    91.9   
    4. Paul Thibodeau         Addison          20 m n  0:28:46  05:47   17.4    87.7   
    5. Kraig Lungstrom        Plymouth MN      45 m y  0:28:56  05:49   17.5    91.8   
    6. Domingo Garza          McKinney         17 m n  0:29:24  05:55   17.8    88.2   
    7. Luke Luo               Dallas           39 m n  0:29:25  05:55   17.8    87.5   
    8. James Kennedy          McKinney         30 m n  0:29:52  06:00   18.1    83.4   
    9. Vincent Gerber         Garland          40 m n  0:30:52  06:13   18.7    83.8   
   10. Bill Shaw              Frisco           60 m y  0:31:16  06:17   18.9    95.2   
   11. Garrett Yuen           Rockwall         16 m n  0:31:46  06:23   19.2    82.8   
   12. Jim Drumm              Garland          45 m n  0:31:49  06:24   19.2    83.5   
   13. David Potter           Garland          45 m y  0:32:10  06:28   19.4    82.6   
   14. Craig Lutz             Hiland Village   11 m n  0:32:14  06:29   19.5    91.4   
   15. Dennis Wade            Sherman          46 m y  0:32:19  06:30   19.5    82.7   
   16. Jeff Arnier            Arlington        11 m y  0:32:30  06:32   19.7    90.7   
   17. Todd Wilson            Frisco           34 m y  0:32:48  06:36   19.8    76.8   
   18. Becky Riggle           Dallas           26 f y  0:32:53  06:37   19.9    85.5   
   19. Brad Hegemann          Fulton MO        39 m n  0:32:57  06:38   19.9    78.1   
   20. Mike Schafer           Mesquite         43 m y  0:33:03  06:39   20.0    79.5   
   21. Matt Johnson           Allen            34 m y  0:33:07  06:40   20.0    76.1   
   22. Brad Goodspeed         McKinney         16 m n  0:33:10  06:40   20.1    79.3   
   23. Anne Dillavou          Plano            17 f n  0:33:34  06:45   20.3    87.6   
   24. Tony Tang              Allen            42 m y  0:33:41  06:47   20.4    77.6   
   25. John Thornton          Grand Prarie     44 m n  0:33:42  06:47   20.4    78.4   
   26. Jeff Hashe             Plano            37 m y  0:33:49  06:48   20.4    75.4   
   27. Eric Marvin            Rockwall         44 m n  0:33:55  06:49   20.5    77.9   
   28. James Umpleby          Dallas           46 m n  0:33:59  06:50   20.5    78.7   
   29. Ruben Saguil           Farmers Branch   39 m y  0:34:20  06:54   20.8    74.9   
   30. Linda Kelly                             52 f y  0:34:26  06:56   20.8    91.7   
   31. Tom Faulkner           Plano            42 m y  0:34:30  06:56   20.9    75.7   
   32. Julie Wall             McKinney         21 f y  0:34:36  06:58   20.9    82.2   
   33. David Angeles          Kentwood MI      24 m n  0:34:54  07:01   21.1    71.2   
   34. Michael Golub          Chicago IL       27 m n  0:35:03  07:03   21.2    70.8   
   35. Ken Ashby              Dallas           51 m y  0:35:14  07:05   21.3    78.5   
   36. Bill Johnson           Plano            64 m y  0:35:58  07:14   21.7    86.1   
   37. Mark Shaw              Garland          40 m n  0:36:00  07:15   21.8    71.8   
   38. Thomas Beitinger       Denton           58 m y  0:36:20  07:19   22.0    80.5   
   39. Gordon Ratcliff        Richardson       66 m y  0:36:30  07:21   22.1    86.6   
   40. Chris Salamasick       Plano            18 m y  0:36:32  07:21   22.1    70.2   
   41. Tommy Farrar           Coppell          63 m y  0:36:34  07:21   22.1    83.8   
   42. Mark Kamenish          Plano            45 m y  0:36:39  07:22   22.2    72.5   
   43. Mike Gile              Dallas           50 m n  0:36:51  07:25   22.3    74.5   
   44. Chip Gorman            Plano            41 m y  0:36:59  07:26   22.4    70.3   
   45. Rick Reynolds          Plano            52 m y  0:37:06  07:28   22.4    75.1   
   46. Mike Huber             Plano            46 m y  0:37:10  07:29   22.5    71.9   
   47. Jeff Smith             Plano            43 m y  0:37:15  07:30   22.5    70.5   
   48. Mike Picard            Plano            50 m y  0:37:18  07:30   22.6    73.6   
   49. Jim Hallmark           Murphy           52 m y  0:37:37  07:34   22.7    74.0   
   50. Ella Kerzhner          Frisco           26 f y  0:38:10  07:41   23.1    73.7   
   51. J Taylor McKenna       Richardson       22 m n  0:38:11  07:41   23.1    65.4   
   52. Dianna Hager           Denison          47 f y  0:38:13  07:41   23.1    79.8   
   53. Diane Sherer                            41 f n  0:38:22  07:43   23.2    76.8   
   54. Ella Montgomery        Plano            41 f y  0:38:27  07:44   23.2    76.6   
   55. Gregg Long             Richardson       48 m y  0:38:32  07:45   23.3    70.3   
   56. Kaitlyn Coen           Hays KS          15 f n  0:38:52  07:49   23.5    77.9   
   57. David Haley            Plano            19 m n  0:39:03  07:51   23.6    65.1   
   58. Charlene Johnson       Allen            31 f y  0:39:18  07:54   23.8    72.0   
   59. Clancy McKenna         Richardson       52 m n  0:39:25  07:56   23.8    70.7   
   60. Cynthia Thomas         Denton           52 f y  0:39:30  07:57   23.9    79.9   
   61. Claire Goulthorpe      Dallas           43 f y  0:39:36  07:58   23.9    75.2   
   62. Glenn Lerich           Katy             43 m n  0:40:03  08:03   24.2    65.6   
   63. Michael Pintz          Flower Mound     21 m n  0:40:23  08:07   24.4    62.1   
   64. Joe Pintz              Flower Mound     45 m n  0:40:24  08:08   24.4    65.8   
   65. Hector Teran           Dallas           56 m y  0:40:39  08:11   24.6    70.7   
   66. Stacy Thorne           Plano            40 f y  0:40:42  08:11   24.6    72.0   
   67. Kambiz Afkhami         Richardson       45 m n  0:40:44  08:12   24.6    65.2   
   68. Robert Wyatt           Plano            38 m y  0:40:54  08:14   24.7    62.6   
   69. Tom Thibodeau          Addison          50 m n  0:40:54  08:14   24.7    67.1   
   70. Erin Cameron           Sachse           27 f y  0:41:14  08:18   24.9    68.2   
   71. Bobby Hoskins          The Colony       33 m y  0:41:44  08:24   25.2    60.2   
   72. Rodger Olsen           Plano            56 m y  0:41:49  08:25   25.3    68.7   
   73. Jim Bond               Plano            41 m y  0:42:16  08:30   25.6    61.5   
   74. Richard Smith          Dallas           56 m y  0:42:28  08:33   25.7    67.7   
   75. Conrad Seghers         Garland          36 m n  0:42:42  08:35   25.8    59.5   
   76. Frank Adams            Georgetown DE    55 m n  0:43:00  08:39   26.0    66.3   
   77. Lidia Smith            Georgetown       40 f n  0:43:45  08:48   26.5    67.0   
   78. Greg Provin            Plano            32 m y  0:43:49  08:49   26.5    57.1   
   79. Dewey Fambry           The Colony       71 m y  0:43:54  08:50   26.5    76.2   
   80. William Fahle          Plano            41 m y  0:44:00  08:51   26.6    59.1   
   81. Richard Weber          Arlington        47 m y  0:44:02  08:51   26.6    61.1   
   82. Bronda Starling        Garland          45 f n  0:44:06  08:52   26.7    68.3   
   83. Belinda Dugas          Plano            37 f y  0:44:16  08:54   26.8    65.3   
   84. Wayne Haley            Plano            48 m n  0:44:31  08:57   26.9    60.8   
   85. (no card)                                       0:44:33  08:58   26.9           
   86. Jerry Teffeteller      Plano            61 m y  0:44:52  09:02   27.1    67.0   
   87. Michelle Mire          Plano            31 f y  0:45:05  09:04   27.3    62.8   
   88. Jeanne Pitz            Richardson       53 f n  0:45:21  09:07   27.4    70.1   
   89. Roy Bayless            DeSoto           41 m y  0:45:37  09:11   27.6    57.0   
   90. Patrick Reilly         Searcy AR        44 m n  0:46:02  09:16   27.8    57.4   
   91. Rusty Elliott          Plano            51 m y  0:46:28  09:21   28.1    59.5   
   92. Jim Tressa             Plano            59 m y  0:46:39  09:23   28.2    63.2   
   93. Vic Visetchanvet       Murphy           42 m y  0:46:54  09:26   28.4    55.7   
   94. Tina Dellinger         Plano            40 f y  0:47:13  09:30   28.5    62.1   
   95. Libby Wright           Plano            47 f y  0:48:12  09:42   29.1    63.3   
   96. Allison Arnier         Arlington         8 f y  0:48:29  09:45   29.3    77.7   
   97. Jeffery Arnier         Arlington        47 m y  0:48:29  09:45   29.3    55.5   
   98. Molly Pond             Plano            46 f y  0:48:40  09:47   29.4    62.3   
   99. Shanna Drotman         Plano            31 f y  0:49:03  09:52   29.7    57.7   
  100. (no card)                                       0:49:03  09:52   29.7           
  101. Roy Peyton             Plano            68 m y  0:49:24  09:56   29.9    65.4   
  102. Allen Freeman          The Colony       31 m y  0:49:58  10:03   30.2    50.0   
  103. Andy McLaughlin        Carrollton       44 m y  0:50:49  10:13   30.7    52.0   
  104. Vicki Portch           Allen            58 f y  0:51:14  10:18   31.0    64.7   
  105. Peter Goodspeed        McKinney         53 m n  0:51:32  10:22   31.2    54.5   
  106. Bob Pond               Plano            41 m y  0:51:54  10:26   31.4    50.1   
  107. Beth Lutz              Highland Village 40 f n  0:54:13  10:54   32.8    54.0   
  108. Mark Salamasick        Plano            49 m y  0:58:48  11:50   35.6    46.4   

Plano Pacers Jr. Sprint (0.673 miles) Results---Saturday, December 27, 2003
                                                       FinTime   Pace   5Keq   Score
    1. Michael Munoz                           12 m      04:28  06:38   23.9    72.2   
    2. Oscar Cellimundo                        12 m      04:32  06:44   24.3    71.2   
    3. Stephanie Yarborough                    11 f      04:35  06:49   24.6    82.3   
    4. Connor Pond                             10 m      04:49  07:09   25.8    71.5   
    5. Jenna Pecot                              9 f      04:50  07:11   25.9    84.1   
    6. Alex Wyatt                              12 m      04:51  07:12   26.0    66.5   
    7. Kevin Munoz                              9 m      04:54  07:17   26.2    73.2   
    8. Madison Pond                            11 f      05:16  07:50   28.2    71.6   
    9. Morgan Davis                            11 f      05:17  07:51   28.3    71.4   
   10. Matthew Segehers                        10 m      05:28  08:07   29.3    63.0   
   11. Joscelyn Trompeter                      12 f      05:29  08:09   29.4    66.7   
   12. Marisa Hughes                            8 f      05:39  08:24   30.3    75.2   
   13. Sean Trompeter                           9 m      05:53  08:45   31.5    60.9   
   14. Michael Hashe                            7 m      06:05  09:02   32.6    64.9   
   15. David Hashe                              5 m      06:25  09:32   34.4    69.4   
   16. John Maldonado                          11 m      06:40  09:54   35.7    49.9   
   17. Andrew Seghers                           6 m      07:03  10:29   37.8    59.3   
   18. Christine Pond                           6 f      07:05  10:32   37.9    66.9   
   19. Eric Garcia                              5 m      07:16  10:48   38.9    61.3   
   20. Henry Weber                              8 m      08:25  12:30   45.1    44.6   
   21. Samantha Gant                            4 f      08:47  13:03   47.1    61.7   



LEGEND
  Left-to-right: finish place, name, hometown, age, sex, member?
  FinTime is the official individual finish time in (h:)mm:ss format.
  Pace is the calculated average pace per mile in mm:ss format.
  5Keq is the equivalent 5K finish time in minutes and tenths.
  Score is a performance grade with factors for age and sex.

KEY TO AGE-GRADED PERFORMANCE SCORES
            100 +             national competitor
            90-99             regional competitor
            80-89             local competitor
            70-79             above average
            60-69             near average
            50-59             below average
            40-49             novice runner
            30-39             fitness walker

Race Day Volunteers:
Race Directors                Clyde Shank & Kelly Shank
Course set-up                 Bill Johnson, Ken Asby, Mike Picard, Terry Ziegler
Gatorade                      Tom Faulkner
Registration                  Clyde Shank, Kelly Shank, David Oberholtzer
Water stop                    David Coen, Robert Coen
Finish line                   Jennifer Shank, Kelly Shank, Annelisa Maldonado, 
                              John Maldonado, David Maldonado
Results cards                 Clyde Shank, David Oberholtzer
Jr. Sprint                    Mike Koskan, James Gabhart, David Maldonado,
                              Irene Weber, Robert Wyatt
Awards                        Clyde Shank, David Oberholtzer
Course Pickup                 Ken Ashby
Results                       James Kelley


New Records:
Craig Lutz            8K  M 10-12  0:32:14
Jonathan Serrell      8K  M 16-19  0:27:15
Bill Shaw             8K  M 60-64  0:31:16
Gordon Ratcliff       8K  M 65-69  0:36:30
Allison Arnier        8K  F  7- 9  0:48:29
Julie Wall            8K  F 20-24  0:34:36
Linda Kelly           8K  F 50-54  0:34:26